dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Od czego rozpocząć swój rozwój?

2015-12-19 18:57:42

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad rozpoczęciem swojego rozwoju osobistego to postaram się zachęcić Cię do tego, aby zaprzyjaźnić się z tym procesem i zrobić to w sposób, który umożliwi ci długotrwałą pracę z samym sobą.

Gdyby pomyśleć o rozwoju człowieka to tak naprawdę dokonuje się on przez całe nasze życie. Kolejne doświadczenia, wyzwania sprawiają, że nieustannie sprawdzamy siebie w nowych sytuacjach. Rozwój więc tak naprawdę toczy się samoczynnie, natomiast dobrze byłoby móc kierować nim tak, aby doprowadzał nas do tego, czego potrzebujemy.

W procesie zmiany ważne jest, aby przyjąć, że Ty jesteś swoim własnym punktem odniesienia. Pomyślisz może, że to ryzykowne, jeśli jesteś nieidealny i możesz mylić się w pewnych sprawach. Owszem, możesz i pewnie tak jest, ale już na tym będziesz się uczyć i wyciągać wnioski. Jeśli natomiast przyjmiejmiesz, że inni wiedzą lepiej czego potrzebujesz i zaczniesz sugerować się innymi opiniami to tak naprawdę odwrócisz od siebie uwagę. Jeśli Ty nie wiesz jak poradzić sobie ze swoim życie to chyba raczej nikt inny tego nie będzie wiedział. Jasne, że są pewne uniwersalne „prawdy” tylko… każdy je zna, prawda? I co? I nic. A dlaczego tak jest? Właśnie dlatego, że ludzie zamiast odkrywać ich w sobie szukają potwierdzeń na zewnątrz i cały rozwój opierają na zewnętrznych źródłach. „Temu się udało, tamten odniósł sukces”, wow. Ale tak naprawdę co Ciebie to obchodzi skoro jesteś kimś zupełnie innym? Ty potrzebujesz własnych rozwiązań, a żeby je uzyskać potrzebujesz wyjść z założenia, że sam jesteś ekspertem od własnego życia.

Jeśli ktoś uzależnia swój rozwój od książek, szkoleń, ekspertów podążając bezkrytycznie za tymi treściami to niestety, ale rozczaruje się. Rozczaruje się, bo po pewnym czasie odrzuci metody, które nie będą spójne z jego wewnętrznymi przekonaniami. Jeśli będzie zmuszał się do takich lub innych rozwiązań i próbował siebie zmieniać z zaciśniętymi zębami to obawiam się, że zbyt długo w tym nie wytrwa. W końcu to porzuci i powie, że to nie działa i ktoś go oszukał. I trudno się dziwić tej frustracji. Warto pamiętać, że rozwój osobisty sprawdza się wówczas gdy jest w 100% dopasowany do Twoich preferencji, daje Ci przestrzeń i swobodę do tworzenia i sprawdzania różnych rozwiązań. Twój proces powinien być tworzony przez Ciebie. I jeśli w ramach jego tworzenia uznasz, że potrzebujesz eksperta lub szkolenia to go znajdziesz, ale będziesz wiedział po co z niego korzystasz, a przede wszystkim wiedząc, że Twój punkt widzenia jest kluczowy. A, jeśli okaże się, że dojdziesz do wniosków, do których inni dawno doszli i pisali o nich w książkach to możesz być tylko dumny. I napisać swoją książkę, bo nikt do tego nie dojdzie w sposób, w jaki dojdziesz Ty.

Więcej treści znajdziesz na moim blogu: www.kierunekspelnienia.pl :)

Przeczytano: 751 razy

Komentarze (0)
Loading...
Dołącz do
swoich znajomych!