Wynik miał być drugorzędny, ale nie aż tak… /foto/

Wynik miał być drugorzędny,...

W meczu na szczycie 2. Ligi Żużlowej Stal Rzeszów zaprezentowała pełnię...
Nowa stacja Ostrowskiego Roweru Miejskiego

Nowa stacja Ostrowskiego...

Od piątku mieszkańcy Ostrowa mogą korzystać z nowej stacji Ostrowskiego...
Remis Ostrovii

Remis Ostrovii

Dotknięta plagą kontuacji i w konsekwencji występująca w nieco...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
20
Poniedziałek
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bernarda, Sabiny, Samuela
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Bądź przygotowany, bądź bezpieczny

2018-08-10 00:24:16

Co dziś oznacza bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo, według najprostszej definicji – to stan braku zagrożenia. Czy w dobie dzisiejszej coś nam jeszcze może zagrażać? Pomińmy kwestie polityczne – nie o tym ma traktować  nasz artykuł. Podstawowe pytanie brzmi: czy kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych jest dziś potrzebne?

Życie pokazuje, że warto być wyposażonym w pewne umiejętności o charakterze uniwersalnym. Bo choć w dzisiejszych czasach nikt nie musi się trudzić by zdobyć ogień i nie ma walk plemiennych z tego tytułu, to jednak warto wiedzieć, jak zadbać o podstawowe źródła przetrwania, czyli:

- jak zadbać o schronienie/nocleg,

- jak zadbać o źródło ciepła,

- jak zadbać o pożywienie i wodę.

Tematy te stają się aktualne podczas wypadów wakacyjnych, na które udajemy się samotnie lub ze znajomymi. Pomijając kwestię, czy wybieramy formę „biwakową” by pokonać swoje słabości/sprawdzić się, czy z innych powodów, warto byśmy do plecaka oprócz niezbędnych gadżetów, zapakowali – mówiąc obrazowo – również wiedzę. Niezbędnymi w takich okolicznościach będą:

  • nóż i scyzoryk,
  • puszka surwiwalowa – możemy nazwać ją „podręcznym niezbędnikiem”, niekoniecznie trzymając się utartej  nazwy „surwiwalowa”. W takiej puszcze powinny znaleźć się rzeczy, które są uzupełnieniem celu naszej wyprawy (zestaw dobieramy w zależności od miejsca, w które się udajemy)
  • apteczka. W tym wypadku, podobnie jak przy zestawianiu puszki surwiwalowej, kompletujemy dostosowując do swoich potrzeb. Nie powinno jednak zabraknąć – co jest dziś standardem – folii NRC, gwizdka sygnalizacyjnego, lusterka, przedmiotów odblaskowych (jaskrawych chust, którymi możemy oznaczyć np. miejsce zdarzenia itp.)
  • przyrządy do ustalania lokalizacji i nawigacji (mapa, kompas). Nie polegajmy wyłącznie na komórkach, dających złudne poczucie bezpieczeństwa. Rozładowana komórka staje się „zbędnym balastem”, warto więc zadbać o zewnętrzne źródło energii, przedłużające jej żywotność.

Dlaczego te rzeczy wymieniamy jako niezbędne? Może zdarzyć się tak, że nocować będziemy musieli gdziekolwiek, niekoniecznie pod namiotem. Może nożem szałasu nie zbudujemy, ale przyda on nam się do zbudowania prowizorycznego schronienia, w którym – jeśli będzie z nami osoba wymagająca pomocy – będziemy mogli tymczasowo zadbać o jej bezpieczeństwo.

W dalszej kolejności możemy wymienić:

  • śpiwór – na łonie natury to absolutny standard, do tego warto dołożyć karimatę,
  • namiot – pozwala w miarę komfortowo mieszkać w otoczeniu przyrody.

Oczywistością jest dobór właściwego ubioru oraz obuwia. Rozpoczynając wypad w teren w upalne południe nie zakładajmy, że równie gorąco będzie całą dobę, czy przez kolejne dni. Warto nie „przedobrzyć” w drugą stronę i mieć lżejszy strój, by np. nie męczyć się w długich spodniach gdy niespodziewanie słoneczko przygrzeje. Dobrze jest też wziąć zapasową parę butów. Pamiętajmy też, by nie wybierać się w wypad poza miasto bez wody i prowiantu (może być w formie liofilizatu – czyli gotowych porcji o właściwym składzie energetycznym, ale w trakcie wędrówki szybko dodaje sił zwykła tabliczka czekolady).

Jak to się ma do naszego początkowego zagadnienia na temat bezpieczeństwa? Otóż potrafiąc zadbać właściwie o swoje potrzeby – realnie je określając i dostosowując do tego odpowiednie środki, zadbamy nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale możemy tez poratować innych.

Odpowiadając na następne pytanie – jakie to sytuacje kryzysowe? To wszystkie tego typu sytuacje, które ograniczają w jakiś sposób nasz komfort życia. Brak któryś z czynników, które wymieniliśmy (pożywienia, wody, noclegu w nagłych wypadkach) a także utrata kontaktu z bliskimi, nagłe zdarzenie losowe – to są sytuacje, które noszą znamiona sytuacji kryzysowych, ponieważ powodują nasz dyskomfort i brak poczucia bezpieczeństwa.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli macie pytania, bądź propozycje tematów, prosimy o ich nadsyłanie na nasz adres: kontak@tubaostrowa.pl obiecujemy zająć się nimi w miarę naszych możliwości.

 

*Na potrzeby artykułu wykorzystano zdjęcia włąsne jak i zdjęcia pochodzące z zasobów internetowych

**Zainteresowanych odsyłamy do publikacji książkowych z tego tematuRafał Kaczmarew
Dziś i jutro na nocnym niebie zaobserwujemy spadające perseidy. Zjawisko będzie można obserwować od 9 do 15 sierpnia, a jego szczytowy moment przypada właśnie na noce z 11 na 12 oraz z 12 na 13...

2018-08-11 14:32:32

Magazyn „Wspólnota” rokrocznie publikuje „Ranking zamożności Jednostek Samorządu Terytorialnego”. Jak w najnowszym rankingu wypadły samorządy powiatu ostrowskiego?

2018-08-09 17:08:09

W tym roku zadaniem uczestników konkursu „Zakręceni w przestrzeni” jest zaprojektowanie zmian w najbliższym otoczeniu, zgodnie z hasłem tegorocznej edycji OD_NOWA i przesłanie prac konkursowych...

2018-08-08 12:01:01

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!