Wynik miał być drugorzędny, ale nie aż tak… /foto/

Wynik miał być drugorzędny,...

W meczu na szczycie 2. Ligi Żużlowej Stal Rzeszów zaprezentowała pełnię...
Nowa stacja Ostrowskiego Roweru Miejskiego

Nowa stacja Ostrowskiego...

Od piątku mieszkańcy Ostrowa mogą korzystać z nowej stacji Ostrowskiego...
Remis Ostrovii

Remis Ostrovii

Dotknięta plagą kontuacji i w konsekwencji występująca w nieco...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
20
Poniedziałek
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bernarda, Sabiny, Samuela
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Nowoczesne metody dostaw w miastach...

2018-07-24 15:22:40

Rowery, drony czy pojazdy elektryczne mogą zastąpić tradycyjne metody dostaw. Coraz większy ruch związany z dostawami ostatniego kilometra w miastach sprawia, że poszukiwane są alternatywne, ekologiczne metody dostarczania przesyłek.

Mobilność zrównoważona jest jedną z kategorii projektu ECO-MIASTO organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum
UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim.

 

 

W 2017 r. ponad połowa polskich internautów deklarowała robienie zakupów online*. Przez Internet można już nie tylko zamówić książki, kosmetyki czy ubrania – popularne stają się także np. zakupy spożywcze dostarczane pod drzwi klienta. Choć dla konsumentów jest to bardzo wygodne, to aby uniknąć emisji hałasu i zanieczyszczeń związanej z większym natężeniem ruchu, za który odpowiadają dostawcy, niezbędne są nowe, przyjazne środowisku sposoby na dostarczenie przesyłek. Zwłaszcza że już teraz możliwość wjazdu do miast dla samochodów ciężarowych jest bardzo ograniczona. Dodatkowymi opłatami w wielu europejskich metropoliach (np. w Londynie) obciążeni są także kierowcy mniejszych, ale wiekowych aut, które emitują więcej zanieczyszczeń. Co może zastąpić tradycyjne środki transportu?

Rower ominie korki

Oczywiście listonosza na rowerze można było zobaczyć także kilkadziesiąt lat temu, obecnie jednak ruch rowerowy intensywnie się rozwija – powstają nowe ścieżki rowerowe, a nawet velostrady, czyli „autostrady” dla rowerów. W Polsce pionierem w tej dziedzinie jest Jaworzno, nagrodzone w konkursie ECO-MIASTO 2017 w kategorii mobilność zrównoważona.

W godzinach szczytu rowerzysta jest w stanie dotrzeć do celu szybciej niż osoby poruszające się autem. Rowery nie muszą stać w korkach, poza tym jest to bardzo tani i ekologiczny środek transportu, dlatego coraz częściej można zauważyć, że właśnie w ten sposób dostarczane jest np. jedzenie na wynos, rzadkością nie są też kurierzy na rowerach. Dostawa rowerowa ma jednak ograniczone zastosowanie. Nie sprawdzi się na większych odległościach ani wtedy, gdy konieczne jest przewiezienie większej liczby przesyłek jednocześnie czy w przypadku, gdy są one znacznych rozmiarów. 

„Elektryki” wjadą wszędzie

Aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, wiele europejskich miast wprowadza strefy niskiej emisji. Mogą tam poruszać się tylko samochody spełniające określone normy, w przeciwnym razie konieczne jest uiszczenie opłaty. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się samochody elektryczne, które podczas eksploatacji w ogóle nie emitują CO2.

Zmiany w tym kierunku można zaobserwować m.in. w Holandii. PostNL zamierza świadczyć usługi kurierskie w centrach 25 miast bez emisji dwutlenku węgla. Od tego roku firma korzysta z pierwszego w Europie elektrycznego furgonu Renault Master Z.E.

Pojazdy elektryczne są wykorzystywane w celach dostawczych również w Polsce. Wrocławianie mogą otrzymać buty zamówione w jednym z serwisów internetowych jeszcze tego samego dnia dzięki dostawie za pomocą Renault Twizy Cargo. Ten pojazd nie emituje zanieczyszczeń ani hałasu, a dodatkowo charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu kurier nie traci czasu na szukanie miejsca do parkowania.

A może drony?

Do transportu niewielkich przesyłek mogą posłużyć także… drony. Oczywiście, takie rozwiązania są dopiero w fazie testów, ale być może w przyszłości pizzę z pobliskiej restauracji dostarczy nam właśnie dron. Na razie jednak barierą jest krótki czas lotu na jednym ładowaniu. Poza tym gdyby nad naszymi głowami zaroiło się od dronów, hałas mógłby stać się bardziej dotkliwy niż ten emitowany przez ruch drogowy.

Konkurs ECO-MIASTO

Mobilność zrównoważona jest jedną z kategorii konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego nagradzane są samorządy, które najlepiej realizują ideę zrównoważonego rozwoju miast. Uczestnicy konkursu do 10 września br. mogą przesyłać zgłoszenia także w kategoriach: gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie eco-miasto.pl Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbędzie się podczas konferencji INNOWACYJNE ECO-MIASTO, która odbędzie się w dniach 27-28 września w Warszawie.

 

* Gemius

 

Inf. Constans PR, Karolina OrzełDziś i jutro na nocnym niebie zaobserwujemy spadające perseidy. Zjawisko będzie można obserwować od 9 do 15 sierpnia, a jego szczytowy moment przypada właśnie na noce z 11 na 12 oraz z 12 na 13...

2018-08-11 14:32:32

Co dziś oznacza bezpieczeństwo? Bezpieczeństwo, według najprostszej definicji – to stan braku zagrożenia. Czy w dobie dzisiejszej coś nam jeszcze może zagrażać? Pomińmy kwestie polityczne – nie...

2018-08-10 00:24:16

Magazyn „Wspólnota” rokrocznie publikuje „Ranking zamożności Jednostek Samorządu Terytorialnego”. Jak w najnowszym rankingu wypadły samorządy powiatu ostrowskiego?

2018-08-09 17:08:09

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!