Wynik miał być drugorzędny, ale nie aż tak… /foto/

Wynik miał być drugorzędny,...

W meczu na szczycie 2. Ligi Żużlowej Stal Rzeszów zaprezentowała pełnię...
Nowa stacja Ostrowskiego Roweru Miejskiego

Nowa stacja Ostrowskiego...

Od piątku mieszkańcy Ostrowa mogą korzystać z nowej stacji Ostrowskiego...
Remis Ostrovii

Remis Ostrovii

Dotknięta plagą kontuacji i w konsekwencji występująca w nieco...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
20
Poniedziałek
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bernarda, Sabiny, Samuela
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

„Choć lubię nosić kalosze, zaproście dla mnie słońce – proszę…”

2018-07-19 18:23:06

Od kilku dni pogoda nas… Właśnie, i w tym miejscu chciało by się dokończyć – „nie rozpieszcza”, ukazując nam za oknem swoje płaczące oblicze. Czy jednak naprawdę może być aż tak nieznośnie w takie dni?

Poszukując odpowiedzi w zasobach Internetu, trafiłem na listę rzeczy, które można zrobić, gdy za oknem deszcz. Oto niektóre propozycje:

1. Poświęcenie czasu na lekturę – rozumianą tutaj jako kiedyś zaczęta przez nas książka, która woła nas swoją okładką byśmy ją dokończyli, ale tak się składa, że nie mamy czasu lub wolimy w taki dzień

2. odpocząć…. Czyli co? Przecież przy czytaniu też można odpocząć – powiecie. Tak, ale w tym punkcie miałem na myśli totalne oderwanie się od wszystkiego. Odpoczynek rozumiany jako wyłączenie zmysłów (a co powiecie na jogę? może najwyższy czas pomedytować, kiedy wszystko inne zawodzi, relaksacyjna muzyka nie pomaga a ulubiony film przestał z jakiś rok temu być dla nas ulubionym po tym jak drużyna hobbitów po raz dziesiąty wyruszyła z misją ratowania świata…); podążanie za swoim wewnętrznym „ja” czy też – wg bardziej fachowej terminologii – scalanie się z Kosmosem.

3. Jeśli już mamy tę siłę – na powrót – by chwycić za telefon do kumpla / koleżanki, to może oprócz wyżalenia się „już ze mną ok….pozszywałem się”, dobrym pomysłem byłoby przekuć teorię w praktykę. Pokażmy że jednak mamy siłę i nadal jesteśmy – w oczach partnerki i otoczenia – Dżonym Rambo, „który nie takie rzeczy”, i zaprośmy towarzystwo na wspólnie robioną kolację, by pokazać nasze umiejętności we władaniu (kuchennym) nożem.

4. Jeśli czas spędzany jest wspólnie, wtedy z kategorii wymyślania zajęcia tylko dla siebie, przechodzimy w tryb wymyślania zabaw dla grupy – i na tym polu mamy więcej możliwości. Choćby wybór gier: możemy wybrać rozgrywki planszowe (gry planszowe przeżywają renesans) lub (jak niektóre źródła radzą) pograć na konsoli. W tej opcji nie może zabraknąć przekąsek. Zabawa murowana.

5. Jeśli mówimy o opcji wieczoru bez znajomych, tylko w gronie najbliższej rodziny – możemy zagrać w karty… Jasne, że nie na pieniądze! Wszak mówimy o zabawie – niech to będzie karta przetargowa w załatwieniu wielu rodzinnych spraw typu: zmywanie, sprzątanie, ustalanie dyżurów wyjścia np. z psem, lub – dziecku odmówisz? ;) – chociażby pozwolenia w razie wygranej na zaspokojenie pragnienia wodą gazowaną, która wg fachowców, nawet rdzę zabije ;)…. Nie musimy być zapamiętani tylko jako sztywniacy.  

6. Na wyciszenie – np. po takiej grze i wygłupach – można pooglądać wspólnie zdjęcia (no i co z tego, że po raz kolejny? Jeśli o dzieci chodzi, one inaczej postrzegają ten element wspominek; cieszą się że o nich mowa, utrwalają sobie przekaz o samym sobie).

7. Wracając do twórczych wygłupów – ostatnio syn mnie zapytał, czy może sami zrobilibyśmy (nagrali) filmik na wzór tych z pewnego portalu. Czemu nie? Ustalmy więc podział ról (kto operator, kto narrator) i frajda zapewniona. Filmik miał dotyczyć jednego dnia z życia popularnych klocków. Dzieci bywają bardzo kreatywne, od nas tylko zależy, czy my umiemy być jeszcze tak plastyczni.

8. Jeśli już o plastyce mowa…. Można pokusić się o zabawy w rysowanie, malowanie, szkicowanie, a jeśli dziecko przejawia zainteresowania techniczne – w konstruowanie rzeczy wymyślnych J z tym światem nie zawsze związanych.

9. Dla fanów komiksu – wyczytałem że fajną zabawą może być stworzenie własnego komiksu ze starych gazet oraz czasopism.

Rzecz jasna tych punktów na liście można by stworzyć więcej. Jeśli chcielibyście się z nami podzielić pomysłami - zapraszamy. Już niebawem może spotkam się z Wami przy recenzji książek (oraz komiksów) polecanych do przeczytania. Rafał Kaczmarew
Dziś i jutro na nocnym niebie zaobserwujemy spadające perseidy. Zjawisko będzie można obserwować od 9 do 15 sierpnia, a jego szczytowy moment przypada właśnie na noce z 11 na 12 oraz z 12 na 13...

2018-08-11 14:32:32

Co dziś oznacza bezpieczeństwo? Bezpieczeństwo, według najprostszej definicji – to stan braku zagrożenia. Czy w dobie dzisiejszej coś nam jeszcze może zagrażać? Pomińmy kwestie polityczne – nie...

2018-08-10 00:24:16

Magazyn „Wspólnota” rokrocznie publikuje „Ranking zamożności Jednostek Samorządu Terytorialnego”. Jak w najnowszym rankingu wypadły samorządy powiatu ostrowskiego?

2018-08-09 17:08:09

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!