Wynik miał być drugorzędny, ale nie aż tak… /foto/

Wynik miał być drugorzędny,...

W meczu na szczycie 2. Ligi Żużlowej Stal Rzeszów zaprezentowała pełnię...
Nowa stacja Ostrowskiego Roweru Miejskiego

Nowa stacja Ostrowskiego...

Od piątku mieszkańcy Ostrowa mogą korzystać z nowej stacji Ostrowskiego...
Remis Ostrovii

Remis Ostrovii

Dotknięta plagą kontuacji i w konsekwencji występująca w nieco...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
20
Poniedziałek
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bernarda, Sabiny, Samuela
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Obóz harcerski „Aktywni – Całym Życiem” Szczepu „Jedyneczka” /foto/

2018-07-19 13:39:54

Harcerze Szczepu „Jedyneczka” powrócili właśnie z obozu, który zorganizowali w Harcerskiej Bazie Obozowej w Łowyniu w gminie Międzychód.

O wyborze tego właśnie miejsca zadecydowały walory tamtejszych okolic – las, jezioro, bezpośrednie sąsiedztwo Pszczewskiego Parku Krajobrazowego oraz sieci bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. I właśnie przyroda i historia dominowały w tematyce zajęć i przygód, które przeżywali ostrowscy harcerze.

Pierwsze dni, jak zawsze na obozie harcerskim, upłynęły na urządzaniu obozowiska i poznawaniu najbliższej okolicy. Później przyszedł czas na gry terenowe i wyprawy do najciekawszych zakątków. Na pobliskiej wieży widokowej harcerze oprócz podziwiania okolic mieli możliwość przećwiczenia umiejętności nadawania meldunków alfabetem Morse’a. Całodzienna piesza wyprawa do miejscowości Mniszki, była okazją nie tylko do pokonywania trudów wędrówki, ale i odwiedzenia miejscowego Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, gdzie uczestnicy wyprawy mogli zapoznać się z warsztatem pracy przedstawicieli zawodów odchodzących do lamusa, takich jak kowal, szewc, bednarz, czy praczka oraz odwiedzić „skład kolonialny” i odbyć lekcję w klasie sprzed 50 lat. W odróżnieniu od muzeów, tutaj harcerze mogli dotykać „eksponatów”, przymierzyć się do magla, wyżymaczki czy szewskiego młotka. Najwięcej emocji dostarczyły jednak warsztaty z wikliniarstwa i wyrobu świec – każdy z uczestników mógł zabrać na pamiątkę swoje dzieło. W drodze powrotnej, grupa ochotników ruszyła czerwonym szlakiem Doliną Kamionki na zwiedzanie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, powracając do Łowynia późnym wieczorem.

Zupełnie inny charakter miała wyprawa do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Sieć bunkrów połączona korytarzami o łącznej długości 32 km, na głębokości 25 metrów pod ziemią harcerze zwiedzali na dwóch różnych trasach, po których oprowadzali ich przewodnicy, przybliżając historię tego miejsca i historię Europy z pierwszej połowy XX wieku. Tym razem ochotnicy mieli okazję skorzystać z przejażdżki wozem bojowym, a zwiedzanie zakończyło ognisko z kiełbaskami  w skansenie w miejscowości Pniewo, w której rozpoczęli i zakończyli zwiedzanie.

Ale oprócz wypraw, obóz harcerski to również okazja do wspólnych ognisk, poznawania harcerzy z sąsiednich obozów, zdobywanie stopni i sprawności harcerskich. Wiele emocji i radości sprawiły obozowiczom Olimpiada Obozowa i Przegląd Artystyczny. Tradycyjnie już ognisko w ostatnią noc płonęło aż do świtu i choć niewyspani, ale szczęśliwi, w niedzielę 15 lipca obozowicze powrócili do Ostrowa.

W obozie wzięły udział drużyny wchodzące w skład Szczepu Drużyn ZHP „Jedyneczka”: 1 DH im. T. Kościuszki (SP 6), 101 DHS im. K.K. Baczyńskiego (ZS Salezjanek) i 100 DW im. R. Baden Powella (I LO).

Obóz Harcerski „Aktywni – Całym Życiem” dofinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.Darek Potasznik
Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego Zlotu ZHP, który odbywał się w Gdańsku z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. 

2018-08-17 11:27:14

Stanica Harcerska „Zielona Polana” gości harcerzy z Hufca ZHP Rawicz, którzy wybrali Ostrów Wielkopolski na miejsce swojego letniego obozu.

2018-08-04 16:35:48

W piątkowy wieczór 3 sierpnia 52 śmiałków wyruszyło z miejscowości Pinerolo koło Turynu, u podnóża włoskich Alp na trasę prestiżowego ultra maratonu 20K ULTRATRIAL. W gronie tym znalazło się...

2018-08-04 13:10:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!