Motoryzacyjne perły na ostrowskim Rynku /foto/

Motoryzacyjne perły na...

W sobotę 14 lipca ostrowski Rynek stał się parkingiem dla wyjątkowych...
BM Slam Stal zgłosiła się do gry w lidze

BM Slam Stal zgłosiła się...

Pierwszy krok do gry w Energa Basket Lidze w kolejnym sezonie wykonany. Klub...
Powstanie boisko sportowe przy „budowlance”

Powstanie boisko sportowe...

Przy Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie powstanie nowoczesne...
90- lecie OSP Sulisław /foto/

90- lecie OSP Sulisław /foto/

W dniu 1 lipca 2018 roku OSP Sulisław obchodziła jubileusz 90- lecie...
Łukasz Mikołajczyk oficjalnie kandydatem na prezydenta

Łukasz Mikołajczyk...

Łukasz Mikołajczyk kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Ostrowa...
15
Niedziela
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

Wymiana aż do Tbilisi

2018-06-30 15:48:51

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego niedawno wrócili z Gruzji, gdzie odbyła się druga cześć wymiany polsko- gruzińskiej. Uczestnicy wymiany opowiadają o wrażeniach, jakie towarzyszyły im podczas wyjazdu oraz o charakterze całego przedsięwzięcia.

Pierwsza część wymiany odbyła się w listopadzie, w Warszawie. Wtedy to właśnie doszło do pierwszego spotkania uczniów z dwóch różnych państw. Polscy i gruzińscy uczniowie spędzili w stolicy aż tydzień, zwiedzając Warszawę, a także spełniając główny cel projektu- tworzenie questa. Quest to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W sumie, uczniowie stworzyli aż dwie takie gry – w Warszawie była ona poświęcona Józefowi Piłsudzkiemu, a w Tbilisi – Polakom w Gruzji.

– Główne cele całej wymiany to wzmocnienie relacji między młodzieżą z II LO w Ostrowie Wielkopolskim a młodzieżą polonijną z Tbilisi w Gruzji, a także integracja polskiej i polonijnej (gruzińskiej) młodzieży poprzez udział we wspólnych zajęciach warsztatowych. Innymi celami były m.in. wymiana wiedzy oraz informacji na temat historii i kultury Polski i zapobieganie oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom oraz wszelkim postawom prowadzącym do wykluczenia – mówi inicjator wyjazdu, Karol Marszał, nauczyciel II LO.

Druga część wymiany odbyła się w czerwcu, w Tbilisi. Uczniowie mieli okazje spotkać się ponownie i razem stworzyć kolejnego questa. Dodatkowo, uczestnicy wymiany sporo podróżowali po Gruzji i zobaczyli wiele ciekawych miejsc. Byli min. w górach, gdzie przemierzali Gruzińską Drogę Wojenną; w Muzeum Stalina w Gori, a także w skalnym mieście w Upliscyche. Atrakcji nie brakowało, a cały wyjazd zwięczyła uroczysta kolacja z przedstawicielami polonii gruzińskiej.

– Dzięki poznaniu polonii gruzińskiej mogliśmy dogłębnie poznać ich zwyczaje oraz kulturę. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, jak np. jak w Gruzji wygląda kwestia prawa jazdy czy jaki jest przebieg gruzińskich uczt. Nie tylko polonia gruzińska była do nas mile nastawiona, ale także obcy ludzie, którzy zawsze służyli bezinteresowną pomocą, chodzi między innymi o pokazywanie grobów polskich na cmentarzu, wskazywanie drogi jak się zgubiliśmy czy podwiezienie nas do Muzeum Etnograficznego – mówi Emilia Wewior, jedna z uczestniczek wymiany.

Udział II LO w tym projekcie był efektem wcześniejszych kontaktów koordynatora i inicjatora projektu Karola Marszała z prezesem Związku Kulturalnego Polaków w Gruzji "Polonia" p. Marią Filiną. Wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs ofert na realizację zadań pn. "Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej, oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce", co dało możliwość na nawiązanie bezpośrednich kontaktów między uczniami II LO a młodzieżą polonijną z Tbilisi.

– Dzięki wymianie poznałam różnice między Polską a Gruzją, ale także to, co nas łączy. Różnice widać np. w kuchni, która jest zupełnie inna od polskiej. Mieliśmy okazje zobaczyć gruziński ślub oraz chrzest. Uważam, że Gruzja jest wyjątkowa pod tym względem, że nie jest to typowy turystyczny kraj, który jest odwiedzany przez wczasowiczów tak bardzo jak Włochy czy Hiszpania itd., a jednak nastawienie do turystów jest pozytywnie zaskakujące – o swoich wrażeniach dot. Gruzji opowiada Emilia Wewior.

 Foto: II LO

 Julia Latajka
9529c2b1add17f86ede8206c9aaf3e61.png
Dla 95 % uczniów tegoroczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego zakończyła się powodzeniem tj. przyjęciem do wymarzonej szkoły. O tym, że ostrowska oświata ma swoją markę...

2018-07-10 19:50:17

4 lipca odbyła się uroczystość wręczenia grantu w wysokości 5.000 zł dla Stowarzyszenia działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach.  

2018-07-14 12:51:24

Brązowy medal i wyróżnienie wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w konkursie „Młody Wynalazca 2018”.

2018-07-04 13:17:58

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!