Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
101 lat pana Jana!

101 lat pana Jana!

13 sierpnia ostrowianin, Jan Grzesiak, świętował swoje 101. urodziny. W tym...
Policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą

Policjanci przypominają o...

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” ostrowscy policjanci...
Mecz ze Stalą Rzeszów jednak w niedzielę!

Mecz ze Stalą Rzeszów...

Niedzielny mecz ze Stalą Rzeszów jednak się odbędzie. Według oświadczenia...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
19
Niedziela
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

„Zielona Wstążka #DlaPlanety”

2018-06-05 11:52:43

Segregowanie odpadów, korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku, zabieranie własnej torby na zakupy – drobne modyfikacje nawyków mogą prowadzić do wielkiej zmiany i pozwolić ograniczyć zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi. 

To ważne, bo w Polsce wciąż recyklingowi poddaje się poniżej 30% plastikowych odpadów, a na wysypiska trafia ponad 40% z nich. Propozycje prostych, ekologicznych zobowiązań można podjąć przy pomocy formularza na stronie DlaPlanety.pl. Witryna jest częścią kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”.

To, jak postępujemy z plastikiem, wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na gospodarkę. Gdyby poziomy recyklingu w Europie były wyższe, korzyści finansowe mogłyby wynieść nawet 70 do 105 miliardów euro, a w Unii Europejskiej mogłoby powstać nawet 200 tysięcy miejsc pracy.

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” jest organizowana przez Centrum
UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

Ekopostanowienia to jeden z elementów kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, która została zainaugurowana 5 czerwca 2018 r., w Światowym Dniu Środowiska odbywającym się pod hasłem #BeatPlasticPollution, a w Polsce także #DlaPlanety. Osoby wspierające kampanię mogą przypiąć zielone wstążki. W obchody Światowego Dnia Środowiska włączyło się również wiele polskich miast (m.in. podświetlając na zielono kluczowe budynki), instytucji i przedsiębiorstw, a w całej Polsce odbywają się ekologiczne pikniki, festyny, targi, akcje edukacyjne.

Debata „Rozwój gospodarczy a wyzwania środowiskowe związane z tworzywami sztucznymi” jest elementem obchodów Światowego Dnia Środowiska w Polsce.

 

Kampania „Zielona Wstążka #Dla Planety”

Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi wymaga natychmiastowej odpowiedzi. Dzięki kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” – zainaugurowanej 5 czerwca 2018 r., w Światowym Dniu Środowiska – każdy może włączyć się w działania na rzecz środowiska.

Na stronie DlaPlanety.pl można znaleźć propozycje ekologicznych zobowiązań dotyczących świadomego korzystania z tworzyw sztucznych, takich jak segregowanie odpadów czy przychodzenie na zakupy z własną torbą. Znakiem takiego zaangażowania jest przypięcie sobie zielonej wstążki. Można to zrobić również wirtualnie, w mediach społecznościowych (poprzez nakładkę dostępną na Facebooku).

 

Jak używamy plastiku?

Produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam na każdym kroku. Popyt na plastik w Europie wynosi 49 milionów ton – opakowania z tworzyw sztucznych odpowiadają za niemal 40% tego zapotrzebowania. Oprócz tego plastiku używa wiele innych sektorów gospodarki, m.in. sektor budowlany, samochodowy, elektryczny i elektroniczny, a także rolnictwo. Gospodarstwa domowe oraz sektor wypoczynkowy odpowiadają za nieco ponad 4% zapotrzebowania na plastik.

Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się z plastikiem po jego wykorzystaniu. Idealna sytuacja to wprowadzenie w życie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zużyte przedmioty nie są odpadami, lecz surowcami do ponownego wykorzystania. Niestety, aktualnie w Europie recyklingowi poddaje się jedynie 31% odpadów z plastiku, a w Polsce ten wskaźnik wynosi mniej niż 30%. Na wysypiska trafia zaś ponad 40% odpadów. Wpływ na to, jak wykorzystywany jest plastik, ma każda osoba. Przykładowo statystyczny Polak zużywa rocznie nawet 490 torebek jednorazowych. Wykorzystuje je przez około 12 minut, a potem wyrzuca.

 

Walka z zanieczyszczeniem plastikiem trwa!

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” będzie trwała do końca 2018 r. Osoby, które zdecydują się podjąć ekologiczne zobowiązanie, będą otrzymywać co miesiąc wiadomości mailowe motywujące do wytrwania w swoim postanowieniu. Kontynuowana będzie również kampania w mediach społecznościowych.

 

 

 

Kampanię „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, objętą honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ministra Środowiska Pana Henryka Kowalczyka oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, tworzą:

 

Organizator: Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Współorganizator: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerzy Strategiczni: Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań I Produktów w Opakowaniach EKO‑PAK oraz SYNTHOS S.A.

Partnerzy Główni: Coca-Cola Poland Services, McDonald’s Polska, Nestlé Poland

Partnerzy Instytucjonalni:  Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, gmina Łuków, katowicki Spodek, Koszalin, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Zielona Góra

Partnerzy: Bank Zachodni WBK, Biedronka, Carrefour, CEC Government Relations, Coca-Cola HBC, Constans PR, Deloitte, DPD, Federacja Konsumentów, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Fundacja Veolia Polska, Jack Wolfskin Polska, Konfederacja Lewiatan, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Plastics Europe, Polpharma, Samsung, Signify, Skanska,  Ströer, SUEZ, VivengeDziś i jutro na nocnym niebie zaobserwujemy spadające perseidy. Zjawisko będzie można obserwować od 9 do 15 sierpnia, a jego szczytowy moment przypada właśnie na noce z 11 na 12 oraz z 12 na 13...

2018-08-11 14:32:32

Co dziś oznacza bezpieczeństwo? Bezpieczeństwo, według najprostszej definicji – to stan braku zagrożenia. Czy w dobie dzisiejszej coś nam jeszcze może zagrażać? Pomińmy kwestie polityczne – nie...

2018-08-10 00:24:16

Magazyn „Wspólnota” rokrocznie publikuje „Ranking zamożności Jednostek Samorządu Terytorialnego”. Jak w najnowszym rankingu wypadły samorządy powiatu ostrowskiego?

2018-08-09 17:08:09

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!