Godło Teraz Polska dla Ostrowa Wielkopolskiego!

Godło Teraz Polska dla...

Ostrów Wielkopolski w kategorii Gminy Miejskie i Suwałki w kategorii Gminy...
„Taka piosenka, taka ballada” w I LO

„Taka piosenka, taka...

Świadkami niezwykłego koncertu z cyklu „Poezja w muzycznej odsłonie” byli...
Damian Grzeszczyk kandydatem na prezydenta

Damian Grzeszczyk...

Adwokat Damian Grzeszczyk jest kandydatem Paltformy Obywatelskiej i...
Była walka, są trzy punkty! /foto/

Była walka, są trzy punkty!...

Żużlowcy TŻ Ostrovii pokonali Kolejarza Rawicz 51:39, ale zwycięstwo...
Reggae na Piaskach

Reggae na Piaskach

Muzyka, prelekcje, wystawy, taniec, kuchnia – wszystko to znajdziemy 20...
aad70df390d7b71a34acaa8f1a6f76b4.jpg
19
Wtorek
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

„Zielona Wstążka #DlaPlanety”

2018-06-05 11:52:43

Segregowanie odpadów, korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku, zabieranie własnej torby na zakupy – drobne modyfikacje nawyków mogą prowadzić do wielkiej zmiany i pozwolić ograniczyć zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi. 

To ważne, bo w Polsce wciąż recyklingowi poddaje się poniżej 30% plastikowych odpadów, a na wysypiska trafia ponad 40% z nich. Propozycje prostych, ekologicznych zobowiązań można podjąć przy pomocy formularza na stronie DlaPlanety.pl. Witryna jest częścią kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”.

To, jak postępujemy z plastikiem, wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na gospodarkę. Gdyby poziomy recyklingu w Europie były wyższe, korzyści finansowe mogłyby wynieść nawet 70 do 105 miliardów euro, a w Unii Europejskiej mogłoby powstać nawet 200 tysięcy miejsc pracy.

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” jest organizowana przez Centrum
UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

Ekopostanowienia to jeden z elementów kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, która została zainaugurowana 5 czerwca 2018 r., w Światowym Dniu Środowiska odbywającym się pod hasłem #BeatPlasticPollution, a w Polsce także #DlaPlanety. Osoby wspierające kampanię mogą przypiąć zielone wstążki. W obchody Światowego Dnia Środowiska włączyło się również wiele polskich miast (m.in. podświetlając na zielono kluczowe budynki), instytucji i przedsiębiorstw, a w całej Polsce odbywają się ekologiczne pikniki, festyny, targi, akcje edukacyjne.

Debata „Rozwój gospodarczy a wyzwania środowiskowe związane z tworzywami sztucznymi” jest elementem obchodów Światowego Dnia Środowiska w Polsce.

 

Kampania „Zielona Wstążka #Dla Planety”

Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi wymaga natychmiastowej odpowiedzi. Dzięki kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” – zainaugurowanej 5 czerwca 2018 r., w Światowym Dniu Środowiska – każdy może włączyć się w działania na rzecz środowiska.

Na stronie DlaPlanety.pl można znaleźć propozycje ekologicznych zobowiązań dotyczących świadomego korzystania z tworzyw sztucznych, takich jak segregowanie odpadów czy przychodzenie na zakupy z własną torbą. Znakiem takiego zaangażowania jest przypięcie sobie zielonej wstążki. Można to zrobić również wirtualnie, w mediach społecznościowych (poprzez nakładkę dostępną na Facebooku).

 

Jak używamy plastiku?

Produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam na każdym kroku. Popyt na plastik w Europie wynosi 49 milionów ton – opakowania z tworzyw sztucznych odpowiadają za niemal 40% tego zapotrzebowania. Oprócz tego plastiku używa wiele innych sektorów gospodarki, m.in. sektor budowlany, samochodowy, elektryczny i elektroniczny, a także rolnictwo. Gospodarstwa domowe oraz sektor wypoczynkowy odpowiadają za nieco ponad 4% zapotrzebowania na plastik.

Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się z plastikiem po jego wykorzystaniu. Idealna sytuacja to wprowadzenie w życie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zużyte przedmioty nie są odpadami, lecz surowcami do ponownego wykorzystania. Niestety, aktualnie w Europie recyklingowi poddaje się jedynie 31% odpadów z plastiku, a w Polsce ten wskaźnik wynosi mniej niż 30%. Na wysypiska trafia zaś ponad 40% odpadów. Wpływ na to, jak wykorzystywany jest plastik, ma każda osoba. Przykładowo statystyczny Polak zużywa rocznie nawet 490 torebek jednorazowych. Wykorzystuje je przez około 12 minut, a potem wyrzuca.

 

Walka z zanieczyszczeniem plastikiem trwa!

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” będzie trwała do końca 2018 r. Osoby, które zdecydują się podjąć ekologiczne zobowiązanie, będą otrzymywać co miesiąc wiadomości mailowe motywujące do wytrwania w swoim postanowieniu. Kontynuowana będzie również kampania w mediach społecznościowych.

 

 

 

Kampanię „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, objętą honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ministra Środowiska Pana Henryka Kowalczyka oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, tworzą:

 

Organizator: Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Współorganizator: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerzy Strategiczni: Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań I Produktów w Opakowaniach EKO‑PAK oraz SYNTHOS S.A.

Partnerzy Główni: Coca-Cola Poland Services, McDonald’s Polska, Nestlé Poland

Partnerzy Instytucjonalni:  Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, gmina Łuków, katowicki Spodek, Koszalin, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Zielona Góra

Partnerzy: Bank Zachodni WBK, Biedronka, Carrefour, CEC Government Relations, Coca-Cola HBC, Constans PR, Deloitte, DPD, Federacja Konsumentów, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Fundacja Veolia Polska, Jack Wolfskin Polska, Konfederacja Lewiatan, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Plastics Europe, Polpharma, Samsung, Signify, Skanska,  Ströer, SUEZ, VivengeMinisterstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw serdecznie zapraszają na...

2018-05-19 23:57:51

W ramach partnerstwa z Akademią Piłkarską Reissa zapraszamy do udziału w konkursie z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej!

2018-05-19 22:43:47

- Branża energetyczna stale się rozwija, a fachowcy z tej branży zawsze znajdą dobrą pracę – mówi właściciel firmy Radpol – Radosław Strzelczyk.

2018-05-17 21:32:37

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!