Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
101 lat pana Jana!

101 lat pana Jana!

13 sierpnia ostrowianin, Jan Grzesiak, świętował swoje 101. urodziny. W tym...
Policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą

Policjanci przypominają o...

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” ostrowscy policjanci...
Mecz ze Stalą Rzeszów jednak w niedzielę!

Mecz ze Stalą Rzeszów...

Niedzielny mecz ze Stalą Rzeszów jednak się odbędzie. Według oświadczenia...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
19
Niedziela
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"Wojciechy" po raz czwarty /foto/

2018-05-27 13:55:33

W auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Starosty Ostrowskiego im. Wojciecha Lipskiego "Wojciechy 2018".

W piątek 25 maja w auli I LO staorsta Paweł Rajski wręczył "Wojciechy 2018" - Nagrodę Starosty Ostrowskiego im. Wojciecha Lipskiego przyznawane co dwa lata wybitnym postaciom reprezentujących powiat ostrowski w różnych dziedzinach życia społecznego.

W czwartej edycji, podobnie jak w latach poprzednich nagrodę przyznano w 5 kategoriach: Kultura, Gospodarka, Społeczeństwo, Rolnictwo, Edukacja i Nauka, a także w Kategorii Specjalnej.

W roku 2018 w kategorii Kultura "za nieprawdopodobną pracowitość i za ogromny talent, które zawiodły go na szczyt światowej kariery oraz za niekwestionowane międzynarodowe sukcesy" nagrodę otrzymał tancerz baletowy Wiesław Dudek.

W kategorii Gospodarka "za pomysł na biznes, zw wielkopolską organiczną konsekwencję w działaniu, która zaowocowała sukcesami" uhonorowany został założyciel Wytwórni Sprężyn - Mieczysław Grześkowiak.

W kategorii Społeczeństwo "za profesjonalizm, wielką empatię do pacjenta, za rozwój ostrowskiej ortopedii w półwieczu istnienia oddziału, za stosowanie rozwiązań medycznych godnych specjalistycznych klinik i z których czerpią inne ośrodkiw kraju i Europie" statuetkę otrzymał dr nauk medycznych Mirosław Falis.

W kategorii Rolnictwo "za pracowitość, która zaowocowała stworzeniem jednego z największych gospodarstw, za mobilność i umiejętność dostosowania profilu rolniczej produkcji do potrzeb rynku" nagrodę otrzymali Regina i Janusz Kałużni z Gałązek Wielkich.

W kategorii Edukacja i Nauka "za odkrycia nowych gatunków zwierząt, za działania na rzecz ochrony środowiska oraz za motywowoanie najmłodszych pokoleń w zakresie edukacji kultury i odwagi w odkrywaniu świata w ogóle" starosta uhonorował prof. fr hab. Dariusza Gwiazdowicza.

I wreszcie w Kategorii Specjalnej statuetkę otrzymał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak "za udowowdnienie, że Wielkopolska nie kończy się w Gądkach, za stwarzanie szans do zrównoważonego rozwoju wszystkich samorządów regionu, za wspieranie polskiej samorządności także na forum europejskim".

 

A oto sylwetki nagrodzonych:

Wiesław DUDEK

Obywatel świata, który jako 9 letni chłopiec swoją drogę rozpoczął w Daniszynie w Gminie Ostrów, by po latach wrócić już jako jeden z najlepszych tancerzy świata.

Ukończył łódzką szkołę baletową z tytułem ,,Najlepszy absolwent szkół baletowych w Polsce’’ i z… angażem do Teatru Wielkiego w Warszawie.

Prawdziwie światowa kariera rozpoczyna się od roku 2000. Najpierw jako pierwszy Polak w historii zostaje pierwszym solistą w operze w Stuttgarcie, następnie także jako pierwszy Polak w historii otrzymuje angaż pierwszego solisty w Staatsballet w Berlinie, i w tym charakterze tańczył w stolicy Niemiec przez wiele lat. Współpracuje z najlepszymi  reżyserami i choreografami budując swoją markę, a otworem stają przed nim sceny baletowe świata.

Vladimir Malakhov – jeden ze współczesnych ,,papieży’’ baletu powie o nim ,,To wspaniały tancerz, wymarzony partner dla każdej baleriny. W granych rolach potrafi pokazać niespotykaną głębię wyrazu i stworzyć poruszające kreacje.’’. Jakby potwierdzeniem tych słów są wyjątkowe duety sceniczne tworzone z japońską divą baletową Shoko Nakamura, dziś partnerką życiową.

Jako pierwszy Polak wystąpił także w solowych partiach Eugeniusza Oniegina w baletowej mekce, Teatrze Bolszoj w Moskwie. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio, ale Polska i Wielkopolska wciąż są w jego sercu. Dowodem na to jest projekt ,,Młody duch tańca’’, w którym promuje najlepszych młodych tancerzy z Polski i Japonii.

 

Mieczysław Grześkowiak

Prawie 40 lat temu założył jednoosobowy zakład rzemieślniczy, w czasach w których pojęcie wolności nie tylko tej gospodarczej, było raczej marzeniem niż normą.

Podstawą decyzji o rozpoczęciu własnej działalność były wiedza wyniesiona z Politechniki Poznańskiej oraz doświadczenia z pracy w ZAP.  Swoje zawodowe życie poświęcił sprężynom, od pracy dyplomowej począwszy, po projektowanie maszyn i wdrożenie ich do produkcji. Z czasem ta decyzja stała się przysłowiową sprężyną do sukcesu.

Unowocześnianie bazy, wykorzystywanie nowinek technologicznych oraz niezawodność produkowanych sprężyn zapewniły sukces handlowy w Polsce i na świecie, bo produkty z Ostrowa trafiają dziś do klientów z kilkunastu krajów Europy, ale także Australii i Oceanii.

Jednoosobowy warsztat z lat 80. w niczym nie przypomina dzisiejszej  nowoczesnej firmy zatrudniającej ponad 60 pracowników różnych specjalności. Są wśród nich inżynierowie, ekonomiści, logistycy i wyspecjalizowani pracownicy obsługujący najnowocześniejsze automaty do produkcji sprężyn, wielu z kilkudziesięcioletnim stażem pracy.  I chociaż z czasem do tej rodzinnej spółki przystąpił i zarządza nią obecnie syn, to w firmie wciąż aktywny jest, mimo sędziwego wieku, jej założyciel.

 

Mirosław Falis

Dał się poznać jako rzetelny i sumienny lekarz specjalista, który ciągle podnosi swoją wiedzę i umiejętności, ale także chętnie dzieli się nią z innymi m.in. podczas organizowanych spotkań z lekarzami rodzinnymi.

Jest prekursorem stosowanej w Ostrowie metody leczenia skomplikowanych złamań kości stopy z wykorzystaniem tzw. gwoździa śródszpikowego. Metoda ta pozwala nie tylko kilkakrotnie skrócić okres leczenia i ograniczyć ból, ale co najważniejsze powrócić pacjentowi do pełnej sprawności i aktywności życiowej. Obecnie ostrowski szpital stał się największym w kraju ośrodkiem, w którym wykonuje się tego typu operacje. Kilka lat temu decyzja o wyborze właśnie tej metody wymagała odwagi, ale także dała szansę na stworzenie tu w Ostrowie zespołu młodych specjalistów. Dziś po praktyczną wiedzę do Ostrowa przyjeżdżają nie tylko lekarze z Polski, ale regularnie szkolą się tu m.in. ortopedzi z Włoch. 

Osiągnięcia te zdobyły mu uznanie wśród autorytetów medycznych. Przejawem tego są prestiżowe stanowiska w organizacjach środowiskowych. Przez dwie kadencje pełnił m.in. funkcję Prezesa Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, jak pierwszy prezes nie poznaniak.

Fachowość każdego lekarza można mierzyć jego wiedzą i umiejętnościami, tytułami naukowymi czy ukończonymi kursami, ale dla nas, dla nas pacjentów najlepszą rekomendacją jest krótkie stwierdzenie ,,to jest lekarz z powołania!’’.

 

Regina i Janusz Kałużni

Reprezentują prężny sektor rolnictwa, który wyróżnia Powiat Ostrowski w regionie i kraju. Są przykładem połączenia rodzinnej tradycji z nowoczesnością oraz przemian jakie w ostatnich latach stały się udziałem polskiej wsi.

On przygodę z rolnictwem rozpoczynał w połowie lat 80. ubiegłego już wieku, kiedy otrzymał od rodziców 8 hektarów ziemi, na której uprawiane były warzywa głównie cebula, seler i ziemniaki. Dziś powierzchnia tego gospodarstwa zwiększyła się kilka tysięcy procent i wynosi ponad 500 ha i jest to jedno z największych gospodarstw w Powiecie Ostrowskim, ale także regionie. 

Przełomowy był rok 2008 w którym powstały pierwsze kurniki i rozpoczęła się przygoda z produkcją drobiarską. Kilka lat temu podczas spotkania tak wspominali ten moment: ,,Musieliśmy zdecydować, czy doinwestować warzywnictwo, czy iść w drobiarstwo. Początkowo całe warzywnicze gospodarstwo musiało dokładać do tej produkcji, ale wkrótce zaczęliśmy zarabiać.’’

Dziś w ich sześciu kurnikach, w ośmiu cyklach produkcyjnych, hodowanych jest 200 000 tys. indyków, co daje rocznie liczbę 3000 ton mięsa, dostarczanego nie tylko na rynki w Polsce. W trakcie budowy jest sześć kolejnych kurników przeznaczonych również do tuczu indyków.

Dodatkowo w ich gospodarstwie hoduje się bydło ras mięsnych oraz utrzymana jest produkcja roślinna z przeznaczeniem na pasze.  W prowadzeniu tego rolnego przedsiębiorstwa pomagają dorośli synowie.

 

Dariusz Gwiazdowicz

Urodzony w Sośniach człowiek lasu i chociaż miejscem jego pracy jest głównie poznańska aglomeracja to sprawy leśnictwa i ochrony przyrody zajmują w jego życiu ważne miejsce. Absolwent Wydziału Leśnego, Akademii Rolniczej w Poznaniu obecnie Uniwersytet Przyrodniczy, na którym pracuje na stanowisku profesora.

Jego aktywność naukowa jest skoncentrowana na roli wybranych grup bezkręgowców, głównie roztoczy, zasiedlających zróżnicowane ekosystemy i mikrośrodowiska. Badania swoje prowadzi w ujęciu taksonomicznym, ekologicznym, zoogeograficznym i parazytologicznym. Ich efektem było m.in. opisanie dla nauki nowego rodzaju i kilkudziesięciu nowych gatunków roztoczy nie tylko z terenów Polski, ale także m.in. z Australii, Meksyku czy Rosji.

W swoim ponad 23-letniej pracy naukowej napisał ponad 350 prac naukowych i popularno- naukowych, które ukazały się w 85 czasopismach w 20 krajach. Autor i współautor wielu książek.

Badania naukowe prowadził m.in. w Australii, Iranie, Japonii, Meksyku, Norwegii (Spitsbergen), Polsce, Rosji (Syberia), Rumunii i we Włoszech oraz Peru. Pełni wiele funkcji, z których ważniejsze to: ekspert w Narodowym Centrum Nauki, przewodniczący Komisji Nauki na Wydziale Leśnym w Poznaniu, przewodniczący Komisji Kultury i Tradycji przy Okręgowej Radzie PZŁ w Poznaniu, Koordynator Narodowego Programu Leśnego.

 

Marek Woźniak

Kaliszanin z urodzenia, poznaniak z wyboru, ale sercem… zawsze Wielkopolanin. Człowiek, który od lat 90., od reaktywowania odrodzonych samorządów jest z nimi związany na różnym szczeblu i pełniąc różne funkcje.

Od 13 lat kieruje samorządem wojewódzkim jednego z największych i najlepiej rozwijających się województw w kraju. W tym czasie był odpowiedzialny najpierw za wytyczenie priorytetów rozwoju i negocjacje kierunków rozwoju z Unia Europejską, a w dalszej kolejności za wydatkowanie funduszy unijnych. To w tym okresie powstały Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej dysponujące własnym budżetem, mogące być przeciwwagą dla aglomeracji poznańskiej, ale także szansą integracji samorządów tej części regionu. Dziś każdy, nawet najmniejszy samorząd regionu może wskazać liczbę projektów, czy podać kwotę dofinansowania otrzymanego z wielkopolskich funduszy w różnych unijnych perspektywach budżetowych. Nie byłoby bez nich nowej bazy edukacyjnej, infrastruktury informatycznej, ścieżek rowerowych dróg, czy szansy na ratowanie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz wielu innych inwestycji.

Za swoją działalność wykraczającą ponad regionalność uhonorowany został m.in. nagrodą im. Grzegorza Palki nazywaną w środowisku „Samorządowym Oskarem”.Darek Potasznik
W ciasnej, miejskiej zabudowie powstanie sportowe boisko i teren rekreacyjny dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie. Inwestycja zakończy starania władz o to, aby każda...

2018-08-09 11:26:42

Już po raz drugi grupa młodych lekarzy, studentów i absolwentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w ramach swoich wakacji, szkoliła się w ostrowskim szpitalu. Na naukę praktycznych...

2018-07-24 10:34:40

Przedstawiciele lokalnych struktur partii opozycyjnych oraz ostrowskich manifestantów z nieformalnej grupy "Ostrowski Spacer Protestacyjny" wystosowali List Otwarty do senatora Łukasza...

2018-07-21 13:48:29

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!