Godło Teraz Polska dla Ostrowa Wielkopolskiego!

Godło Teraz Polska dla...

Ostrów Wielkopolski w kategorii Gminy Miejskie i Suwałki w kategorii Gminy...
„Taka piosenka, taka ballada” w I LO

„Taka piosenka, taka...

Świadkami niezwykłego koncertu z cyklu „Poezja w muzycznej odsłonie” byli...
Damian Grzeszczyk kandydatem na prezydenta

Damian Grzeszczyk...

Adwokat Damian Grzeszczyk jest kandydatem Paltformy Obywatelskiej i...
Była walka, są trzy punkty! /foto/

Była walka, są trzy punkty!...

Żużlowcy TŻ Ostrovii pokonali Kolejarza Rawicz 51:39, ale zwycięstwo...
Reggae na Piaskach

Reggae na Piaskach

Muzyka, prelekcje, wystawy, taniec, kuchnia – wszystko to znajdziemy 20...
aad70df390d7b71a34acaa8f1a6f76b4.jpg
19
Wtorek
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Dzień Europejski w raszkowskiej szkole

2018-05-20 20:27:58

Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie , aby uczcić kolejną rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zorganizowany został  11 maja 2018 Dzień Europejski, który obfitował w szereg atrakcji. 

Młodsi uczniowie mieli możliwość brania udziału w konkursie na najpiękniejszą flagę kraju europejskiego. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych w swoich klasach przygotowali piękne wystawy obrazujące najbardziej charakterystyczne miejsca, potrawy i znane postaci  krajów europejskich. Efekt ich pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tego dnia można było  spotkać włoską mafię, angielską królową, Pipi z książek Astrid Lindgren oraz wcielić się w postać  pięknej Greczynki i strażnika brytyjskiego. Nie zabrakło przysmaków oraz rozbrzmiewającej w tle muzyki.

Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli wdział w  konkursie Fun Sights, który  polegał na wykonaniu makiety zabytku lub innego miejsca o szczególnych walorach turystycznych, który znajduje się na terenie Europy.

Kolejna niezwykła atrakcja to wolontariusze z Grecji, Hiszpanii, Włoch i Rumunii, którzy  w niezwykle ciekawy  sposób prezentowali swoje kraje i zachęcali młodzież do nauki języków obcych.  Podkreślali, jak ważne jest podróżowanie, zdobywanie nowych doświadczeń oraz tolerancja wobec odmienności.

Goście przeprowadzili lekcje w języku angielskim z klasami z oddziałów gimnazjalnych. Wykorzystując prezentację multimedialną pokazali najciekawsze zabytki oraz święta, które znane są na całym świecie. Mówili o typowych potrawach. Włoszka przestrzegała przed używaniem ketchupu do pizzy oraz zdradziła przepis na typowy sos do spaghetti . Eleonora, Lorenada, Stamatis i Ruben uczyli podstawowych zwrotów w swoim języku ojczystym, śpiewali  "Nel blu dipinto di blu" oraz "La Bamba".

Każdy z wolontariuszy starał się zachęć uczniów do przełamania bariery językowej i wypowiadania się na forum w języku angielskim. Nie zabrakło też popularnych łamańców językowych w języku greckim, czy hiszpańskim. Wolontariusze, mimo iż są w Polsce tylko przez kilka miesięcy, już znają sporo słów, jednak z naszym stołem z powyłamywanymi nogami lub chrząszczem brzmiącym w trzcinie mieli sporo problemów.

Spotkanie było tak zorganizowane, by każda klasa mogła uczestniczyć w lekcji z każdym z wolontariuszy. Uczniowie byli zadowoleni , że w zupełnie inny sposób mogą poznawać nowe kraje oraz zawierać nowe znajomości. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest z środków Komisji Europejskiej pt. "Erasmus+", wcześniej znanych jako 'Młodzież" i 'Młodzież w Działaniu".  W przyszłym roku szkolnym zaplanowane są warsztaty językowe z obcokrajowcami,  nie wyklucza się również, że tego typu nauka języka i poznawanie różnych zakątków Europy stanie się tradycją raszkowskiej szkoły.

Inf. Katarzyna SpiżakUczestnicy drugiego wyjazdu edukacyjnego w ramach projektu pn. "Bezpieczny i aktywny senior" zapoznali się z cechami charakterystycznymi różnych wyznań oraz różnicami między poszczególnymi...

2018-06-15 15:27:38

Do grona partnerów programu Raszkowska Karta Rodziny 3+ dołączyły kolejne firmy.

2018-06-14 18:27:36

Już po raz drugi radni Rady Gminy i Miasta Raszków przeznaczyli środki na odrestaurowanie zabytków znajdujących się na terenie gminy i wpisanych do rejestru zabytków. 

2018-06-14 21:05:22

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!