Cenna wygrana Centry

Cenna wygrana Centry

Piłkarze Centry pokonali 3:2 Stainer Polonię Leszno w meczu 4. kolejki IV...
Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Harcerze powrócili ze Zlotu...

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego...
101 lat pana Jana!

101 lat pana Jana!

13 sierpnia ostrowianin, Jan Grzesiak, świętował swoje 101. urodziny. W tym...
Policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą

Policjanci przypominają o...

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” ostrowscy policjanci...
Mecz ze Stalą Rzeszów jednak w niedzielę!

Mecz ze Stalą Rzeszów...

Niedzielny mecz ze Stalą Rzeszów jednak się odbędzie. Według oświadczenia...
2e280ad5a8b3e0efb5ecefb5402b7b77.png
19
Niedziela
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Dzień Europejski w raszkowskiej szkole

2018-05-20 20:27:58

Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie , aby uczcić kolejną rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zorganizowany został  11 maja 2018 Dzień Europejski, który obfitował w szereg atrakcji. 

Młodsi uczniowie mieli możliwość brania udziału w konkursie na najpiękniejszą flagę kraju europejskiego. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych w swoich klasach przygotowali piękne wystawy obrazujące najbardziej charakterystyczne miejsca, potrawy i znane postaci  krajów europejskich. Efekt ich pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tego dnia można było  spotkać włoską mafię, angielską królową, Pipi z książek Astrid Lindgren oraz wcielić się w postać  pięknej Greczynki i strażnika brytyjskiego. Nie zabrakło przysmaków oraz rozbrzmiewającej w tle muzyki.

Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli wdział w  konkursie Fun Sights, który  polegał na wykonaniu makiety zabytku lub innego miejsca o szczególnych walorach turystycznych, który znajduje się na terenie Europy.

Kolejna niezwykła atrakcja to wolontariusze z Grecji, Hiszpanii, Włoch i Rumunii, którzy  w niezwykle ciekawy  sposób prezentowali swoje kraje i zachęcali młodzież do nauki języków obcych.  Podkreślali, jak ważne jest podróżowanie, zdobywanie nowych doświadczeń oraz tolerancja wobec odmienności.

Goście przeprowadzili lekcje w języku angielskim z klasami z oddziałów gimnazjalnych. Wykorzystując prezentację multimedialną pokazali najciekawsze zabytki oraz święta, które znane są na całym świecie. Mówili o typowych potrawach. Włoszka przestrzegała przed używaniem ketchupu do pizzy oraz zdradziła przepis na typowy sos do spaghetti . Eleonora, Lorenada, Stamatis i Ruben uczyli podstawowych zwrotów w swoim języku ojczystym, śpiewali  "Nel blu dipinto di blu" oraz "La Bamba".

Każdy z wolontariuszy starał się zachęć uczniów do przełamania bariery językowej i wypowiadania się na forum w języku angielskim. Nie zabrakło też popularnych łamańców językowych w języku greckim, czy hiszpańskim. Wolontariusze, mimo iż są w Polsce tylko przez kilka miesięcy, już znają sporo słów, jednak z naszym stołem z powyłamywanymi nogami lub chrząszczem brzmiącym w trzcinie mieli sporo problemów.

Spotkanie było tak zorganizowane, by każda klasa mogła uczestniczyć w lekcji z każdym z wolontariuszy. Uczniowie byli zadowoleni , że w zupełnie inny sposób mogą poznawać nowe kraje oraz zawierać nowe znajomości. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest z środków Komisji Europejskiej pt. "Erasmus+", wcześniej znanych jako 'Młodzież" i 'Młodzież w Działaniu".  W przyszłym roku szkolnym zaplanowane są warsztaty językowe z obcokrajowcami,  nie wyklucza się również, że tego typu nauka języka i poznawanie różnych zakątków Europy stanie się tradycją raszkowskiej szkoły.

Inf. Katarzyna SpiżakUczestnicy czwartego wyjazdu edukacyjnego w ramach projektu pn. "Bezpieczny i aktywny senior" wyjechali do Łodzi, gdzie zajmowali się przyrodą. Wyjazd odbył się we wtorek 7 sierpnia i wzięły w nim...

2018-08-08 15:38:39

W dniach 26 lipca - 4 sierpnia odbyły się kolonie, w których uczestniczyły dzieci i młodzież z gminy Raszków. Do Rakszawy k. Łańcuta wyjechało 45 osób, które uczestniczyły w zajęciach...

2018-08-08 15:32:10

Pierwsza letnia akcja zbiórki krwi została zorganizowana w parku miejskim w Raszkowie. Mobilny punkt zbiórki krwi stanął w niedzielę 22 lipca br. na parkingu od strony ulicy Kościelnej.

2018-07-25 18:39:54

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!