Premier Mateusz Morawiecki na Góreczniku /foto/

Premier Mateusz Morawiecki...

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, odwiedził Górecznik, gdzie...
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym BAZGROŁ 2018

Nagrody w Ogólnopolskim...

Wspaniały sukces odnotowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, zajmując II...
Rowerem przez Wańkowicza

Rowerem przez Wańkowicza

Trwają intensywne prace związane z budową ścieżki rowerowej na ulicy...
Maraton Uśmiechu - po raz czwarty!

Maraton Uśmiechu - po raz...

Czwarty  Maraton Uśmiechu „Uśmiech podaj dalej" był rekordowy pod względem...
Wnioski na mieszkania do 4 czerwca

Wnioski na mieszkania do 4...

Powstają kolejne 32 mieszkania w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu...
92acc1b250b920f383ee56225c652a5f.png
23
Środa
Maj 2018
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Wyjątkowe wspomnienia proboszcza

2018-05-14 15:38:50

,,Urocze wspomnienia’’, które dla ówczesnych, ale i dla potomnych powinny być lekturą obowiązkową każdego ostrowianina! Tak książkę ,,Wspomnienia z Kulturkampfu’’ ks. Walentego Śmigielskiego rekomendowano podczas uroczystej promocji. Publikacja wznowiona została przez wydawnictwo Republika Ostrowska, a współwydawcą jej jest Powiat Ostrowski. 

Spotkanie promocyjne nieprzypadkowo odbyło się 10 maja 2018 r. w Domu Katolickim przy ostrowskiej konkatedrze. Było to nawiązanie do skróconego wydania tej książki, które zatytułowane zostało ,,Pomiędzy Ołtarzem a więzieniem”. Chętnych do poznania tej wyjątkowej historii było wielu i sala Domu Katolickiego wypełniona została po brzegi.

- Pracując nad książką nad kościołem ostrowskim, znalazłem maszynopis z adnotacją, że ksiądz Śmigielski Wspomnienia z Kulturkampfu  ,,zawarł w uroczym pamiętniczku’’. Zastanawiałem się, co może być uroczego w tych zapiskach? Ten tekst uroczy jest dlatego, że jego autor w sposób bardzo sugestywny i rzetelny przedstawił lata swojej nielegalnej posługi w Kotłowie zarysowując ogólne tło polityczne. Te wspomnienia pomagającą zrozumieć szersze znaczenie jego pracy – mówił Tomasz Mieloch z wydawnictwa Republika Ostrowska, które książkę wydało.

- To unikalna relacja bezpośredniego uczestnika Kulturkampfu, ale siłą tej książki jest także połączenie nie tylko faktów historycznych, ale także humor i swoisty dystans do swojej funkcji. Mamy piękne muzea, dysponujące nowoczesnymi technologiami, ale nic nie zastąpi żywej lektury naocznego świadka, tym bardziej, że jest to napisane wartkim i barwnym językiem – powiedział T. Mieloch.

Ks. W. Śmigielski był także budowniczym ostrowskiej konkatedry.

- Być proboszczem parafii ostrowskiej konkatedry po tak zacnych poprzednikach jak ks. Walenty czy ks. A. Mąka to wielkie zobowiązanie. Kiedy pojawił się pomysł wznowienia książki właściwie nie było dyskusji. Tak należało zrobić! To był wielki człowiek patriota budowniczy tego przepięknego kościoła i chociażby to jest powodem, by tę książkę wznowić – powiedział ks. Krzysztof Nojman obecny proboszcz konkatedry, który jak się okazało na spotkaniu, pochodzi z tej samej miejscowości co ks. Walenty i uczęszczał także do tej samej szkoły średniej.

- Słowa, które przytaczał ks. Walenty wciąż są aktualne. Dlatego wspólnie z radnymi powiatowymi jesteśmy dumni, że Powiat Ostrowski współfinansuje to wydawnictwo, które trafi do wielu i mam nadzieję, że będzie polecana innym. Książka trafi do szkół w formie egzemplarzy ale chcemy także, żeby stanowiła bazę programu edukacyjnego dla naszych uczniów – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wydawnictwo trafi do szkół prowadzonych przed Powiat Ostrowski i szkolnych bibliotek. Nie tylko w formie pisanej, ale także jako projekt edukacyjny.

Obecne ,,Wspomnienia z Kulturkampfu’’ wyróżniające się wysokim poziomem edytorskim i są pełnym wydanie książki. Publikacja nie jest jednak zwykłym przedrukiem. Aby trafiła do większego audytorium konieczne były ingerencje językowe chociażby z tego powodu, że od jej powstania zmieniały się zasady w języku polskim.  

- Zajęliśmy się językiem, wyjaśnialiśmy archaizmy, objaśnialiśmy słownictwo związane z kościołem, powstał bardzo bogaty aparat przypisów i objaśnień. Noty biograficzne opracował prof. Jerzy Pietrzak – powiedział T. Mieloch.

Uczestnikom promocji książki na scenie towarzyszył niemy świadek życia ks. Walentego – tron. Został on ufundowany księdzu przez parafian z okazji 25-lecia kapłaństwa.Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury z okazji zbliżającego się Dnia Matki, wystąpiły młode tancerki grupy akrobatyczno-baletowej „Gwiazda”. Gościem specjalnym koncertu byla Agnes Greinert.

2018-05-22 09:52:56

26.05.2018r. w Ostrowskim Centrum Kultury odbędzie się kolejna już edycja „Nocy w teatrze”.

2018-05-20 12:59:34

W czwartek 10 maja o godzinie 19.00 w Domu Katolickim przy ostrowskiej konkatedrze odbędzie się promocja książki „Wspomnienia z kulturkampfu” księdza Walentego Śmigielskiego.

2018-05-08 15:17:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!