Premier Mateusz Morawiecki na Góreczniku /foto/

Premier Mateusz Morawiecki...

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, odwiedził Górecznik, gdzie...
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym BAZGROŁ 2018

Nagrody w Ogólnopolskim...

Wspaniały sukces odnotowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, zajmując II...
Rowerem przez Wańkowicza

Rowerem przez Wańkowicza

Trwają intensywne prace związane z budową ścieżki rowerowej na ulicy...
Maraton Uśmiechu - po raz czwarty!

Maraton Uśmiechu - po raz...

Czwarty  Maraton Uśmiechu „Uśmiech podaj dalej" był rekordowy pod względem...
Wnioski na mieszkania do 4 czerwca

Wnioski na mieszkania do 4...

Powstają kolejne 32 mieszkania w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu...

Finał EBL

Który zespół będzie lepszym przeciwnikiem dla BM Slam Stali w finale Energa Basket Ligi?

Historia i wyniki »

Na Prima Aprilis

Która z historii z naszego artykułu z 1 kwietnia może najszybciej stać się faktem?

Historia i wyniki »

 • 92acc1b250b920f383ee56225c652a5f.png
  23
  Środa
  Maj 2018
  Loading...
  Poprzedni Maj Następny
  Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  123
  imieniny:
  Leoncjusza, Michała, Renaty
  Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

  Maciej Gdula w Ostrowie /foto/

  2018-05-12 01:10:08

  W nKlubie odbyło się spotkanie z socjologiem, dr hab. Maciejem Gdulą autorem książki „Nowy autorytaryzm” powstałej na podstawie badań przeprowadzonych wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

  Maciej Gdula przyjechał do Ostrowa na zaproszenie grupy „Ostrowski Spacer Protestacyjny – Łańcuch Światła”, by wziąć udział w otwartym „spotkaniu czwartkowym” grupy. W trakcie spotkania mówił o swoich badaniach oraz o spostrzeżeniach i wnioskach jakie z nich wynikają.

  - To nie jest tak, że zrobiliśmy badania by obalić rząd Prawa i Sprawiedliwości. Kwestią otwartą pozostaje pytanie co ludzie z wynikami tych badań zrobią – mówił Maciej Gdula – zależało mi na tym, by nie potępiać w czambuł zwolenników PiS-u, ale by dać szansę zrozumienia ich zachowań. Ale zależało mi też na tym, by sami zwolennicy PiS-u spojrzeli na swoje zachowania.

  Jak zwrócił uwagę, przeprowadzone przez niego badania pozwoliły przełamać ukształtowany stereotyp wyborcy PiS-u. Pokazały również, że nieaktualny stał się pogląd, iż w parze ze wzrostem gospodarczym idzie sukces polityczny rządzących.

  - Jestem przekonany, że istnieją w naszym społeczeństwie nieekonomiczne napięcia klasowe. Przez ostatnie 10 lat płace realne urosły o 50% i jest to spory skok, jednocześnie spadło bezrobocie i nierówności społeczne, na czym więc polega wkurzenie ludzi ? – pytał socjolog – Klasa ludowa jest wkurzona bo nie ma dla niej miejsca w przestrzeni publicznej. Czy widzieli państwo reklamę , w której występuje pracownik fizyczny? Jeśli nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla robotników, to powstaje wrażenie, że jest to taka „klasa średnia z usterką”. To musi być frustrujące. Tymczasem Jarosław Kaczyński powiedział „nie musicie się zmieniać, jesteście Polakami, jesteście częścią społeczności, jesteście u siebie”. Ale jest też grupa wkurzonej klasy średniej. Oni są wkurzeni, bo zbyt często doświadczają, że elity żyją swoimi sprawami i nie interesują się problemami klasy średniej.

  Pytany czy coś go zaniepokoiło w wynikach przeprowadzonych badań odpowiedział:

  - Bardzo niepokojące jest, że zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego popierają go bezrefleksyjnie i w całej rozciągłości. Pytaliśmy o kilka różnych spraw i ludzie popierali wszystkie działania Jarosława Kaczyńskiego. Odkryliśmy, że nawet osobiste doświadczenia wyborców nie stanowią żadnego wyznacznika oceny działań PiS-u. Jedna z respondentek, nauczycielka, pytana o przebieg swojej kariery bardzo pozytywnie wypowiadała się o swojej pracy w gimnazjum. Kilka tygodni później gdy pytaliśmy jak ocenia decyzję władz o likwidacji gimnazjów stwierdziła, że ocenia bardzo dobrze, bo to co dzieje się w gimnazjach to „Sodoma i Gomora”. To świadczy jak bardzo osobiste doświadczenia ustępują pola emocjom politycznym.

  Mając powyższe na uwadze socjolog stwierdził, że warto zwolenników PiS-u poprosić, aby szczerze odpowiedzieli sobie na pytanie: „Czy obecny model państwa oceniałbym równie pozytywnie, gdyby władzę sprawowali moi przeciwnicy polityczni?”

  Maciej Gdula odniósł się również do perspektyw Polski w przyszłości. Jak stwierdził obecna opozycja nie może proponować ludziom wyłącznie „powrotu do tego co było”, gdyż wielu ludzi nie chce takiego powrotu. Wielu ludzi oczekuje czegoś nowego, z czym by się utożsamiali, ale przede wszystkim nowego wyrazistego lidera, który wzbudzi zaufanie wyborców, który gotów będzie „bić się” o nowy model naszego państwa.

  Wymieniając ważne tematy, których w opinii M. Gduli PiS nie jest w stanie zagospodarować, a które warto zaproponować Polakom przed kolejnymi wyborami zwrócił uwagę na kwestię realnej pomocy dla uchodźców wojennych, szeroko pojętą kwestię równouprawnienia, projekt funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej oraz przywrócenie pluralizmu i elementarnego szacunku dla osób o innych poglądach. W jego opinii są to sprawy istotne dla szerokiej rzeszy społeczeństwa.

  Czwartkowy gość chętnie odpowiadał na zadawane pytania, odnosząc się m.in. do języka debaty publicznej, roli kościoła w polityce i w życiu społecznym oraz „polexitu”, który ocenił jako możliwy do przeprowadzenia przez obecną władzę.

  Na koniec zaapelował aby ze sobą rozmawiać, szukać dialogu, również z przeciwnikami politycznymi, bo tylko w ten sposób można znaleźć zrozumienie i porozumienie.  Darek Potasznik
  Przeczytaj również
  Zapraszamy mieszkańców Ostrowa do szybkiej akcji, nie wymagającej wielkiego wysiłku ani pieniędzy, która pomoże spełnić marzenie o własnym rowerze niepełnosprawnej Zosi.

  2018-05-18 18:57:22

  14 maja 2013 r w Ostrowie Wielkopolskim otwarta została pierwsza w Wielkopolsce jednostka naukowa Uniwersytetu Wrocławskiego. W Forum Synagoga znalazł swą siedzibę Ośrodek Badań nad Historią i...

  2018-05-21 13:26:03

  Trwają intensywne prace związane z budową ścieżki rowerowej na ulicy Wańkowicza (odcinek od ulicy Zielonej w kierunku Osadniczej). To około 200-metrowy odcinek ścieżki, którą rowerzyści będą mogli...

  2018-05-22 18:48:12

  NAJNOWSZE OKAZJE

  NAJNOWSZE TUBONY

  NAJNOWSZE GAZETKI

  Dołącz do
  swoich znajomych!