Premier Mateusz Morawiecki na Góreczniku /foto/

Premier Mateusz Morawiecki...

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, odwiedził Górecznik, gdzie...
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym BAZGROŁ 2018

Nagrody w Ogólnopolskim...

Wspaniały sukces odnotowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, zajmując II...
Rowerem przez Wańkowicza

Rowerem przez Wańkowicza

Trwają intensywne prace związane z budową ścieżki rowerowej na ulicy...
Maraton Uśmiechu - po raz czwarty!

Maraton Uśmiechu - po raz...

Czwarty  Maraton Uśmiechu „Uśmiech podaj dalej" był rekordowy pod względem...
Wnioski na mieszkania do 4 czerwca

Wnioski na mieszkania do 4...

Powstają kolejne 32 mieszkania w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu...
92acc1b250b920f383ee56225c652a5f.png
23
Środa
Maj 2018
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Lektura obowiązkowa każdego ostrowianina

2018-05-08 15:17:34

W czwartek 10 maja o godzinie 19.00 w Domu Katolickim przy ostrowskiej konkatedrze odbędzie się promocja książki „Wspomnienia z kulturkampfu” księdza Walentego Śmigielskiego.

Ksiądz Walenty Śmigielski (1849 – 1906) był proboszczem i dziekanem ostrowskim, a także budowniczym kościoła farnego (obecnej konkatedry). Jako młody ksiądz został przez kardynała Mieczysława Halkę-Ledóchowskiego mianowany tajnym misjonarzem w parafii w Kotłowie, aby pełnić tam funkcję „nielegalnego” proboszcza, co było reakcją na wprowadzone przez niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarcka prawa majowe, które dotyczyły między innymi obsady stanowisk kościelnych. Po prawie trzech latach kapłan został schwytany przez pruską żandarmerię i skazany na 200 dni więzienia. Karę odbywał w ostrowskim więzieniu w celi sąsiadującej z celą, w której wcześniej przetrzymywany był kardynał Ledóchowski.

Ksiądz Śmigielski w pamiętniku barwnie i z humorem opisuje swoją tajną działalność pełną przygód, niespodziewanych zwrotów akcji. Książka jest jedynym w swoim rodzaju osobistym zapisem uczestnika wydarzeń okresu kulturkampfu. Autor prowadzi czytelnika od obrazu pracy duszpasterskiej poprzez salon książąt Radziwiłłów aż po szeroką perspektywę historyczną okresu kulturkampfu. Książka przenosi nas do Kotłowa sprzed prawie stu pięćdziesięciu lat, ale razem z jej bohaterem będziemy podróżować drogami i bezdrożami do okolicznych miejscowości: Mikstatu, Przedborowa, Chynowej, Kaliszkowic, Biskupic, Strzyżewa, Antoninia, Ostrowa…

Prawdziwą gratką dla miłośników historycznej epistolografii będzie z pewnością zamieszczona w publikacji korespondencja księdza Walentego Śmigielskiego z kardynałem Mieczysławem Halką-Ledóchowskim.

Obecna edycja przygotowana przez Wydawnictwo Republika Ostrowska we współpracy z parafią pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy wsparciu finansowym Powiatu Ostrowskiego jest pierwszym pełnym wznowieniem „Wspomnień z kulturkampfu” opublikowanych w roku 1900 nakładem autora. Obecne wydanie zostało dostosowane do reguł współczesnej pisowni. Książkę opatrzono przypisami historycznymi sporządzonymi przez prof. dra hab. Jerzego Pietrzaka oraz przypisami wyjaśniającymi znaczenie archaizmów zredagowanymi przez dr Małgorzatę Judę-Mieloch, która opracowała całość wydania.

Zamiarem wydawcy jest udostępnienie tekstu, który – choć został w ostatnich dziesięcioleciach zapomniany – powinien zostać upowszechniony ze względu na swoje walory historyczne, religijne, patriotyczne i obywatelskie lekturą obowiązkową każdego ostrowianina.

Podczas promocji książki (stanowiącej jedno z wydarzeń Dni Kultury Katolickiej) będziemy mieli między innymi okazję zobaczyć znajdujący się w zbiorach ostrowskiej konkatedry piękny zabytkowy tron ufundowany przez mieszkańców z okazji 25-lecia kapłaństwa ks. Walentego Śmigielskiego, a także wysłuchać okolicznościowego wykładu prof. dra hab. Jerzego Pietrzaka. 

Inf. Starostwo PowiatowePrzeczytaj również
26.05.2018r. w Ostrowskim Centrum Kultury odbędzie się kolejna już edycja „Nocy w teatrze”.

2018-05-20 12:59:34

Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury z okazji zbliżającego się Dnia Matki, wystąpiły młode tancerki grupy akrobatyczno-baletowej „Gwiazda”. Gościem specjalnym koncertu byla Agnes Greinert.

2018-05-22 09:52:56

,,Urocze wspomnienia’’, które dla ówczesnych, ale i dla potomnych powinny być lekturą obowiązkową każdego ostrowianina! Tak książkę ,,Wspomnienia z Kulturkampfu’’ ks. Walentego Śmigielskiego...

2018-05-14 15:38:50

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!