Laureaci konkursów uhonorowani

Laureaci konkursów uhonorowani

Prezydent Ostrowa spotkała się we wtorek z laureatami konkursów...
"Daj włos" u Salezjanek /foto/

"Daj włos" u Salezjanek /foto/

Uczniowie Zespole Szkół Sióstr Salezjanek włączyli się w akcję #dajwlos...
Wyjątkowe święto folkloru!

Wyjątkowe święto folkloru!

W niedzielę 24 czerwca o godz. 15.00 rozpoczną się VIII Swojskie Spotkania...
Godło Teraz Polska dla Ostrowa Wielkopolskiego!

Godło Teraz Polska dla...

Ostrów Wielkopolski w kategorii Gminy Miejskie i Suwałki w kategorii Gminy...
„Taka piosenka, taka ballada” w I LO

„Taka piosenka, taka...

Świadkami niezwykłego koncertu z cyklu „Poezja w muzycznej odsłonie” byli...
aad70df390d7b71a34acaa8f1a6f76b4.jpg
20
Środa
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Bogny, Rafaeli, Rafała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

"Akademia New-Reh" dla przedszkolaków /foto/

2018-03-11 16:26:13

"Akademia New-Reh" to nowa inicjatywa ostrowskiego Centrum Rehabilitacji i Treningu Funkcjonalnego New-Reh, mająca na celu działania profilaktyczne adresowane do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Centrum Rehabilitacji New-Reh to instytucja kojarzona nie tylko z rehabilitacją, ale też z wieloma inicjatywami społecznymi, które wpisują się w kreowanie zdrowego trybu życia. Jednym z nowych pomysłów tej placówki jest „Akademia New-Reh” adresowana do najmłodszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

- Zawsze myśleliśmy o tym, aby stworzyć jakieś osobne zajęcia zarezerwowane dla dzieci pod kątem ich potrzeb związanych z prawidłowym rozwojem – mówi Marcel Stasierski, współwłaściciel New-Reh – na razie co prawda jest za wcześnie żeby mówić o wszystkich szczegółach, ale planujemy uruchomić gabinet dedykowany dzieciom, z odpowiednio przygotowanymi terapeutami, chcemy wyjść do ostrowskich przedszkoli z zajęciami edukacyjnymi, być może projekt taki uda się uruchomić we współpracy z władzami miasta. Chcemy edukować dzieci, wychowawców i rodziców, bo pracy na obszarze związanym z profilaktyką wad postawy jest naprawdę sporo.

 Swego rodzaju pilotażem była wizyta w New-Reh w piątek 9 marca grupy „Plastusie” z Przedszkola nr 14.

- W ramach wychowania przedszkolnego zapoznajemy dzieci z charakterem pracy ludzi różnych zawodów, ale również propagujemy zachowania prozdrowotne – mówi Ewa Giernalczyk, opiekunka grupy – dzięki dzisiejszej wyprawie do New-Reh, udało nam się świetnie połączyć oba te cele.

Przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się fizjoterapeuta, obejrzały gabinety i specjalistyczny sprzęt, a nawet przyjrzały się zabiegowi zimnolecznictwa. Nie zabrakło pytań i rozmów z fizjoterapeutami, dzieci miały okazję popisać się swoją wiedzą na temat budowy ludzkiego ciała, a także obejrzeć film „Było sobie życie”.

- Dzisiaj skupiliśmy się na ogólnych informacjach oraz grach, czy zabawach ruchowych – dodaje Marcel Stasierski – chcielibyśmy jednak w ramach wspomnianych wizyt w przedszkolach poprowadzić już zajęcia typowo pod kątem ćwiczeń kompensacyjnych, czyli przeciwdziałaniu pojawiania się różnego rodzaju wad postawy i wtedy też chcemy wyposażyć wychowawców i nauczycieli w odpowiedni „pakiet wiedzy” pozwalający organizować takie zajęcia, ale również diagnozować pierwsze symptomy wad postawy, bo to kwestia kluczowa w całym procesie.

Jak podkreślają fizjoterapeuci, mimo że okazji do zdiagnozowania wad postawy mamy dzisiaj sporo, czy to na lekcjach wf-u, podczas wizyt u lekarza, pielęgniarki, czy tzw. bilansów, to skala problemu jest nadal spora, co świadczy o potrzebie intensywniejszych działań na tym polu.

- Cały okres rozwoju dziecka, od narodzin aż do lat młodzieńczych, powinien być monitorowany. Na różnych etapach, czy też w różnym wieku mogą pojawiać się różne problemy i różne wady postawy – tłumaczy M. Stasierski – często zauważamy, że w pewnym momencie dziecko bardzo szybko rośnie i nie zawsze masa mięśniowa nadąża za rozwojem kości i szkieletu. Wtedy zaczynają się problemy z postawą, a jeżeli dołożymy do tego „komputer”, dużo siedzenia, mało ruchu to w krótkim czasie może dojść do sporych zmian. Dlatego z jednej strony musimy dziecku zapewnić odpowiednią ilość i jakość ruchu, ale z drugiej strony bardzo ważna jest tutaj rola rodziców, czy wychowawców by zwracali uwagę na ewentualne wady postawy swoich dzieci i podopiecznych.

A że dzieci ruszać się lubią, można było zaobserwować właśnie podczas zajęć ruchowych „Plastusiowych” przedszkolaków. Z wielkim zaangażowaniem wszyscy wykonywali polecenia fizjoterapeutów, zarówno podczas rozgrzewki, ćwiczeń jak i gier, dlatego na zakończenie każdy mógł otrzymać dyplom „Akademii New-Reh” oraz nagrody-niespodzianki.

W imieniu przedszkolaków i ich wychowawców składamy podziękowania państwu Ewelinie i Marcelowi Stasierskim za zaproszenie i przygotowane zajęcia. Darek Potasznik
Szymon Pisula z ostrowskiego Technikum Nr 3 im. Ernesta Malinowskiego w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych uzyskał zwolnienie z matury z historii i tytuł laureata Olimpiady Historycznej...

2018-06-15 15:34:01

Uczniowie Zespole Szkół Sióstr Salezjanek włączyli się w akcję #dajwlos organizowaną przez fundację Rak'n'Roll.

2018-06-20 12:17:12

Statuetkę oraz  bon o wartości 10.000 zł  na rozwój otrzymała schola ,,Iskierki Ducha Św.” z Ostrowa,  za ciekawe, pełne pasji i wigoru żołnierskiego widowisko religijno-patriotyczne przedstawione...

2018-06-15 16:41:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!