Różnica klas... /foto/

Różnica klas... /foto/

Środowy mecz Ostrovii z Basketem 90 Gdynia pokazał jak wielka różnica dzieli...
Misterium Męki Pańskiej „Dramat Człowieka” - już w sobotę!

Misterium Męki Pańskiej...

W sobotę 24 marca 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostanie...
Miasto kupiło tereny za parowozownią

Miasto kupiło tereny za...

Prezydent Beata Klimek podpisała akt notarialny, a Miasto stało się...
Usługówka ze środkami na zagraniczne staże

Usługówka ze środkami na...

Zespół Szkół Usługowych uruchomił autorski projekt międzynarodowych staży...
Pogoda nie przeszkodziła biegaczom /foto/

Pogoda nie przeszkodziła...

W niedzielę 484 biegaczy wzięło udział w V Ostrowskim Ice Mat Półmaratonie....

Szkoła bez zadań domowych?

SP 14 podjęła decyzję o niezadawaniu obowiązkowych pisemnych prac domowych. Jaka jest twoja ocena tego pomysłu?

Historia i wyniki »

21
Środa
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

"Akademia New-Reh" dla przedszkolaków /foto/

2018-03-11 16:26:13

"Akademia New-Reh" to nowa inicjatywa ostrowskiego Centrum Rehabilitacji i Treningu Funkcjonalnego New-Reh, mająca na celu działania profilaktyczne adresowane do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Centrum Rehabilitacji New-Reh to instytucja kojarzona nie tylko z rehabilitacją, ale też z wieloma inicjatywami społecznymi, które wpisują się w kreowanie zdrowego trybu życia. Jednym z nowych pomysłów tej placówki jest „Akademia New-Reh” adresowana do najmłodszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

- Zawsze myśleliśmy o tym, aby stworzyć jakieś osobne zajęcia zarezerwowane dla dzieci pod kątem ich potrzeb związanych z prawidłowym rozwojem – mówi Marcel Stasierski, współwłaściciel New-Reh – na razie co prawda jest za wcześnie żeby mówić o wszystkich szczegółach, ale planujemy uruchomić gabinet dedykowany dzieciom, z odpowiednio przygotowanymi terapeutami, chcemy wyjść do ostrowskich przedszkoli z zajęciami edukacyjnymi, być może projekt taki uda się uruchomić we współpracy z władzami miasta. Chcemy edukować dzieci, wychowawców i rodziców, bo pracy na obszarze związanym z profilaktyką wad postawy jest naprawdę sporo.

 Swego rodzaju pilotażem była wizyta w New-Reh w piątek 9 marca grupy „Plastusie” z Przedszkola nr 14.

- W ramach wychowania przedszkolnego zapoznajemy dzieci z charakterem pracy ludzi różnych zawodów, ale również propagujemy zachowania prozdrowotne – mówi Ewa Giernalczyk, opiekunka grupy – dzięki dzisiejszej wyprawie do New-Reh, udało nam się świetnie połączyć oba te cele.

Przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się fizjoterapeuta, obejrzały gabinety i specjalistyczny sprzęt, a nawet przyjrzały się zabiegowi zimnolecznictwa. Nie zabrakło pytań i rozmów z fizjoterapeutami, dzieci miały okazję popisać się swoją wiedzą na temat budowy ludzkiego ciała, a także obejrzeć film „Było sobie życie”.

- Dzisiaj skupiliśmy się na ogólnych informacjach oraz grach, czy zabawach ruchowych – dodaje Marcel Stasierski – chcielibyśmy jednak w ramach wspomnianych wizyt w przedszkolach poprowadzić już zajęcia typowo pod kątem ćwiczeń kompensacyjnych, czyli przeciwdziałaniu pojawiania się różnego rodzaju wad postawy i wtedy też chcemy wyposażyć wychowawców i nauczycieli w odpowiedni „pakiet wiedzy” pozwalający organizować takie zajęcia, ale również diagnozować pierwsze symptomy wad postawy, bo to kwestia kluczowa w całym procesie.

Jak podkreślają fizjoterapeuci, mimo że okazji do zdiagnozowania wad postawy mamy dzisiaj sporo, czy to na lekcjach wf-u, podczas wizyt u lekarza, pielęgniarki, czy tzw. bilansów, to skala problemu jest nadal spora, co świadczy o potrzebie intensywniejszych działań na tym polu.

- Cały okres rozwoju dziecka, od narodzin aż do lat młodzieńczych, powinien być monitorowany. Na różnych etapach, czy też w różnym wieku mogą pojawiać się różne problemy i różne wady postawy – tłumaczy M. Stasierski – często zauważamy, że w pewnym momencie dziecko bardzo szybko rośnie i nie zawsze masa mięśniowa nadąża za rozwojem kości i szkieletu. Wtedy zaczynają się problemy z postawą, a jeżeli dołożymy do tego „komputer”, dużo siedzenia, mało ruchu to w krótkim czasie może dojść do sporych zmian. Dlatego z jednej strony musimy dziecku zapewnić odpowiednią ilość i jakość ruchu, ale z drugiej strony bardzo ważna jest tutaj rola rodziców, czy wychowawców by zwracali uwagę na ewentualne wady postawy swoich dzieci i podopiecznych.

A że dzieci ruszać się lubią, można było zaobserwować właśnie podczas zajęć ruchowych „Plastusiowych” przedszkolaków. Z wielkim zaangażowaniem wszyscy wykonywali polecenia fizjoterapeutów, zarówno podczas rozgrzewki, ćwiczeń jak i gier, dlatego na zakończenie każdy mógł otrzymać dyplom „Akademii New-Reh” oraz nagrody-niespodzianki.

W imieniu przedszkolaków i ich wychowawców składamy podziękowania państwu Ewelinie i Marcelowi Stasierskim za zaproszenie i przygotowane zajęcia. Darek Potasznik
Przeczytaj również
Kontynuując tradycję Gimnazjum nr 4, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 14 po raz ósmy zorganizowali konkurs „Matematyczny Ostrów” dla klas VI. Zainteresowanie, jak zawsze, było bardzo duże. W...

2018-03-19 22:56:27

Symboliczna, teatralna maska, za którą można skryć się na chwilę, tym razem pozwoliła ukryć swoją niepełnosprawność wielu niezwykłym aktorom, którzy zaprezentowali się w przedstawieniach. 

2018-03-19 22:00:42

W środę 14 marca 2018 w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim po raz 24. odbył się Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs „Omnibus”. Przebiegał on na dwóch poziomach: klas III oraz...

2018-03-18 19:14:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!