Różnica klas... /foto/

Różnica klas... /foto/

Środowy mecz Ostrovii z Basketem 90 Gdynia pokazał jak wielka różnica dzieli...
Misterium Męki Pańskiej „Dramat Człowieka” - już w sobotę!

Misterium Męki Pańskiej...

W sobotę 24 marca 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostanie...
Miasto kupiło tereny za parowozownią

Miasto kupiło tereny za...

Prezydent Beata Klimek podpisała akt notarialny, a Miasto stało się...
Usługówka ze środkami na zagraniczne staże

Usługówka ze środkami na...

Zespół Szkół Usługowych uruchomił autorski projekt międzynarodowych staży...
Pogoda nie przeszkodziła biegaczom /foto/

Pogoda nie przeszkodziła...

W niedzielę 484 biegaczy wzięło udział w V Ostrowskim Ice Mat Półmaratonie....

Powiększenie Kalisza

Władze Kalisza chcą powiększyć miasto o 17 okolicznych miejscowości. Jak oceniasz ten pomysł?

Historia i wyniki »

Alkohol pod chmurką

Czy popierasz wniosek o zezwolenie na spożywanie alkoholu na terenie Piasków-Szczygliczki?

Historia i wyniki »

Sylwester kulturalny

Czy należy organizować sylwestrowe imprezy kulturalne w OCK?

Historia i wyniki »

 • 21
  Środa
  Marzec 2018
  Loading...
  Poprzedni Marzec Następny
  Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  262728
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  imieniny:
  Benedykta, Lubomiry, Lubomira
  Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

  Porozmawiają o skutecznej profilaktyce

  2018-03-06 21:18:05

  Eksperci z dziedziny rozwiązywania problemów alkoholowych, a także przemocy w rodzinie będą prelegentami konferencji pt. „Skuteczna profilaktyka wyzwaniem dla rodziny, szkoły i samorządu”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 12 marca 2018 roku, w Forum Synagoga przy ulicy Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem konferencji jest Wydział Spraw Społecznych, Referat Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.  

  Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.00. Wezmą w niej udział m.in. członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, dyrektorzy i pedagodzy szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych, dyrektorzy przedszkoli, kuratorzy sądowi, funkcjonariusze policji, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego centrum Pomocy Rodzinie i Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. 

   - Do udziału w konferencji zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przemocy w rodzinie. Poprzez organizację konferencji chcemy przekazać, jak najwięcej informacji na ten temat osobom odpowiedzialnym za tego typu działania w środowisku lokalnym. Przede wszystkim pokażemy istotną rolę rodziny, szkoły i władz samorządowych w kształtowaniu lokalnej polityki dotyczącej realizacji zadań zapisanych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – mówi Ewa Matecka, zastępca prezydenta Miasta.

  Podczas konferencji omówionych zostanie pięć zagadnień. O zjawisku picia alkoholu przez młodzież mówić będzie Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z kolei jego zastępca, Katarzyna Łukowska, przedstawi temat pt. „Dobra profilaktyka wyzwaniem dla rodziny, szkoły i samorządu”. Przedstawiciel  Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, Jolanta Zmarzlik, zidentyfikuje problem krzywdzenia dzieci oraz warunki podejmowana interwencji prawnej i psychologicznej.  Dr Jakub Kołodziejczyk opowie o przemocy w szkole w perspektywie socjoekologicznej. Na zakończenie konferencji głos zabierze Krystyna Sikora, prezes Fundacji „Wsparcie”, która przedstawi profilaktykę w zakresie problemów alkoholowych i przemocy w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie także możliwość zadawania pytań ekspertom.

   - Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń wśród osób zajmujących się problematyką uzależnień i przemocy oraz nauczycielami, samorządowcami czy parlamentarzystami. Musimy mówić i ostrzegać, by alkohol nie był traktowany, jako coś niezbędnego do życia.  – dodaje wiceprezydent Ostrowa.

  Warto zaznaczyć, że dla potrzeb opracowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Miasto Ostrów Wielkopolski przeprowadzono Diagnozę Lokalnych Zagrożeń Społecznych. Z przeprowadzonych badań wynika, że średni wiek pierwszego kontaktu z alkoholem dla poszczególnych grup wiekowych wyniósł: 9,8 lat wśród uczniów szkół podstawowych, 13 lat wśród gimnazjalistów, 18,8 lat wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zjawisko nadmiernego spożywania alkoholu może być powiązane z agresywnym zachowaniem w postaci bójek, awantur, pobić czy wulgaryzmów.

   

  Prelegenci:

  Krzysztof  Brzózka – Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

  Katarzyna Łukowska – absolwentka wydziału Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW oraz psychologii klinicznej. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych, kierownik Studium Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Społecznościach Lokalnych  „Strategia”. Autorka m.in. publikacji „Rozwiązywanie problemów alkoholowych jako zadanie własne gminy  i miasta” (wyd. MCPS). W systemie rozwiązywania problemów alkoholowych pracuje od 1998 roku i ma doświadczenie pracy w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Od 19 lat prowadzi działalność dydaktyczno–szkoleniową.

  Jolanta Zmarzlik - absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem  w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży  i dorosłych. Wydaje opinie psychologiczno-sądowe, prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego. Posiada certyfikat PARPA specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikat superwizora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Jest wykładowcą na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

  Dr Jakub Kołodziejczyk  - psycholog, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim (Instytut Spraw Publicznych) i kieruje Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „Sophia”. Jego zainteresowania naukowe związane są z kooperacją w ramach zespołów pracowniczych i współpracą międzyinstytucjonalną, psychologią w zarządzaniu, zarządzaniem edukacyjnym, profilaktyką i ewaluacją. Prowadzi zajęcia o tematyce psychologicznej dla nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów, autor i realizator warsztatów poświęconych: systemowej profilaktyce, radzeniu sobie z zachowaniami agresywnymi uczniów, tworzeniu systemów zapobiegania agresji i przemocy w szkole, dyscyplinie w klasie i wielu innych. Trener w programie „Szkoły Jagiellońskie”, którego celem była poprawa jakości pracy szkół i ich rozwój. Autor artykułów i książek poświęconych problematyce agresji i przemocy w szkole.

  Krystyna Sikora - certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych. Jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowie Wielkopolskim oraz członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Prezes Fundacji Wsparcie w Ostrowie Wielkopolskim.

   

  Artur Kołaciński

  Biuro Prasowe UM  Prezydent Beata Klimek podpisała akt notarialny, a Miasto stało się właścicielem tzw. terenów za parowozownią. To cztery działki o łącznej powierzchni niemal trzech hektarów.

  2018-03-20 14:37:11

  W tym roku Polakom udało się wspólnie zebrać 126.373.804,34zł, z czego aż 255.113,20zł uzbierał Sztab w Ostrowie Wielkopolskim.  To kolejny rok, gdy finał WOŚP kończy się rekordem. Tym razem...

  2018-03-18 13:04:49

  To jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w tym roku. Prezydent Beata Klimek podpisała umowę na wykonanie modernizacji ulicy Zębcowskiej na odcinku od ronda do ul. Siewnej. Inwestycja warta...

  2018-03-20 15:42:55

  NAJNOWSZE OKAZJE

  NAJNOWSZE TUBONY

  NAJNOWSZE GAZETKI

  Dołącz do
  swoich znajomych!