Laureaci konkursów uhonorowani

Laureaci konkursów uhonorowani

Prezydent Ostrowa spotkała się we wtorek z laureatami konkursów...
"Daj włos" u Salezjanek /foto/

"Daj włos" u Salezjanek /foto/

Uczniowie Zespole Szkół Sióstr Salezjanek włączyli się w akcję #dajwlos...
Wyjątkowe święto folkloru!

Wyjątkowe święto folkloru!

W niedzielę 24 czerwca o godz. 15.00 rozpoczną się VIII Swojskie Spotkania...
Godło Teraz Polska dla Ostrowa Wielkopolskiego!

Godło Teraz Polska dla...

Ostrów Wielkopolski w kategorii Gminy Miejskie i Suwałki w kategorii Gminy...
„Taka piosenka, taka ballada” w I LO

„Taka piosenka, taka...

Świadkami niezwykłego koncertu z cyklu „Poezja w muzycznej odsłonie” byli...
aad70df390d7b71a34acaa8f1a6f76b4.jpg
20
Środa
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Bogny, Rafaeli, Rafała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Porozmawiają o skutecznej profilaktyce

2018-03-06 21:18:05

Eksperci z dziedziny rozwiązywania problemów alkoholowych, a także przemocy w rodzinie będą prelegentami konferencji pt. „Skuteczna profilaktyka wyzwaniem dla rodziny, szkoły i samorządu”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 12 marca 2018 roku, w Forum Synagoga przy ulicy Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem konferencji jest Wydział Spraw Społecznych, Referat Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.  

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.00. Wezmą w niej udział m.in. członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, dyrektorzy i pedagodzy szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych, dyrektorzy przedszkoli, kuratorzy sądowi, funkcjonariusze policji, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego centrum Pomocy Rodzinie i Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. 

 - Do udziału w konferencji zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przemocy w rodzinie. Poprzez organizację konferencji chcemy przekazać, jak najwięcej informacji na ten temat osobom odpowiedzialnym za tego typu działania w środowisku lokalnym. Przede wszystkim pokażemy istotną rolę rodziny, szkoły i władz samorządowych w kształtowaniu lokalnej polityki dotyczącej realizacji zadań zapisanych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – mówi Ewa Matecka, zastępca prezydenta Miasta.

Podczas konferencji omówionych zostanie pięć zagadnień. O zjawisku picia alkoholu przez młodzież mówić będzie Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z kolei jego zastępca, Katarzyna Łukowska, przedstawi temat pt. „Dobra profilaktyka wyzwaniem dla rodziny, szkoły i samorządu”. Przedstawiciel  Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, Jolanta Zmarzlik, zidentyfikuje problem krzywdzenia dzieci oraz warunki podejmowana interwencji prawnej i psychologicznej.  Dr Jakub Kołodziejczyk opowie o przemocy w szkole w perspektywie socjoekologicznej. Na zakończenie konferencji głos zabierze Krystyna Sikora, prezes Fundacji „Wsparcie”, która przedstawi profilaktykę w zakresie problemów alkoholowych i przemocy w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie także możliwość zadawania pytań ekspertom.

 - Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń wśród osób zajmujących się problematyką uzależnień i przemocy oraz nauczycielami, samorządowcami czy parlamentarzystami. Musimy mówić i ostrzegać, by alkohol nie był traktowany, jako coś niezbędnego do życia.  – dodaje wiceprezydent Ostrowa.

Warto zaznaczyć, że dla potrzeb opracowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Miasto Ostrów Wielkopolski przeprowadzono Diagnozę Lokalnych Zagrożeń Społecznych. Z przeprowadzonych badań wynika, że średni wiek pierwszego kontaktu z alkoholem dla poszczególnych grup wiekowych wyniósł: 9,8 lat wśród uczniów szkół podstawowych, 13 lat wśród gimnazjalistów, 18,8 lat wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zjawisko nadmiernego spożywania alkoholu może być powiązane z agresywnym zachowaniem w postaci bójek, awantur, pobić czy wulgaryzmów.

 

Prelegenci:

Krzysztof  Brzózka – Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Katarzyna Łukowska – absolwentka wydziału Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW oraz psychologii klinicznej. Doktorantka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych, kierownik Studium Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Społecznościach Lokalnych  „Strategia”. Autorka m.in. publikacji „Rozwiązywanie problemów alkoholowych jako zadanie własne gminy  i miasta” (wyd. MCPS). W systemie rozwiązywania problemów alkoholowych pracuje od 1998 roku i ma doświadczenie pracy w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Od 19 lat prowadzi działalność dydaktyczno–szkoleniową.

Jolanta Zmarzlik - absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem  w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży  i dorosłych. Wydaje opinie psychologiczno-sądowe, prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego. Posiada certyfikat PARPA specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikat superwizora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Jest wykładowcą na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Dr Jakub Kołodziejczyk  - psycholog, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim (Instytut Spraw Publicznych) i kieruje Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „Sophia”. Jego zainteresowania naukowe związane są z kooperacją w ramach zespołów pracowniczych i współpracą międzyinstytucjonalną, psychologią w zarządzaniu, zarządzaniem edukacyjnym, profilaktyką i ewaluacją. Prowadzi zajęcia o tematyce psychologicznej dla nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów, autor i realizator warsztatów poświęconych: systemowej profilaktyce, radzeniu sobie z zachowaniami agresywnymi uczniów, tworzeniu systemów zapobiegania agresji i przemocy w szkole, dyscyplinie w klasie i wielu innych. Trener w programie „Szkoły Jagiellońskie”, którego celem była poprawa jakości pracy szkół i ich rozwój. Autor artykułów i książek poświęconych problematyce agresji i przemocy w szkole.

Krystyna Sikora - certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych. Jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowie Wielkopolskim oraz członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Prezes Fundacji Wsparcie w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Artur Kołaciński

Biuro Prasowe UMPrezydent Ostrowa spotkała się we wtorek z laureatami konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich szkół podstawowych i gimnazjów, aby pogratulować uczniom osiągnięć i podziękować za znakomite...

2018-06-20 14:40:53

Adwokat Damian Grzeszczyk jest kandydatem Paltformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Kandydaturę tą ogłosili na spotkaniu Koalicji Obywatelskiej w nKlubie...

2018-06-18 12:18:23

Konferencja „Energia dla Ostrowian” odbędzie się w najbliższy czwartek 21 czerwca o godz. 17.00 w Ostrowskim Centrum Kultury. Gościem specjalnym będzie himalaista Krzysztof Wielicki....

2018-06-19 00:53:43

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!