Premier Mateusz Morawiecki na Góreczniku /foto/

Premier Mateusz Morawiecki...

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, odwiedził Górecznik, gdzie...
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym BAZGROŁ 2018

Nagrody w Ogólnopolskim...

Wspaniały sukces odnotowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, zajmując II...
Rowerem przez Wańkowicza

Rowerem przez Wańkowicza

Trwają intensywne prace związane z budową ścieżki rowerowej na ulicy...
Maraton Uśmiechu - po raz czwarty!

Maraton Uśmiechu - po raz...

Czwarty  Maraton Uśmiechu „Uśmiech podaj dalej" był rekordowy pod względem...
Wnioski na mieszkania do 4 czerwca

Wnioski na mieszkania do 4...

Powstają kolejne 32 mieszkania w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu...
92acc1b250b920f383ee56225c652a5f.png
23
Środa
Maj 2018
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Senator Mikołajczyk – „Głosowałem ZA”

2018-01-23 11:51:37

Senator Łukasz Mikołajczyk wystosował oświadczenie w sprawie głosowania, w którym senatorowie nie wyrazili zgody na aresztowanie oskarżonego o branie łapówek senatora PiS Stanisława Koguta.

Jak czytamy w oświadczeniu senatora Mikołajczyka:

„We wcześniejszych publikacjach wspomniałem już, że w głosowaniu opowiedziałem się za wyrażeniem zgody przez Senat RP na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Moja decyzja podyktowana była głębokim przekonaniem o potrzebie egalitaryzmu prawnego. Nie bez znaczenia był też wydźwięk wniosku prokuratury wraz z jego niejawną częścią oraz stanowisko, jakie na spotkaniu z senatorami PiS wyraził pan Prezes Jarosław Kaczyński, a potwierdził pan Marszałek Stanisław Karczewski.”

 

Przypomnijmy, że według ustaleń prokuratury senator Kogut miał m.in. powoływać się na wpływy w krakowskich instytucjach, by wydały one przychylną decyzję w sprawie przebudowy położonego w centrum miasta hotelu Cracovia. W zamian za to senator miał przyjąć od dewelopera 1 milion zł, z czego połowę oddać miał jako darowiznę Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym działającej w miejscowości Stróże, z której sam pochodzi. W odpowiedzi na postawione zarzuty senator Kogut zrzekł się immunitetu, a prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, na które zgodę musiał wydać Senat. W tajnym głosowaniu stosunkiem głosów 37:32 senatorowie odrzucili wniosek, wbrew zaleceniom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Uruchomiło to akcję publicznego odpytywania senatorów, jak głosowali w przedmiotowej sprawie, a jako jeden z pierwszych oświadczenie wydał właśnie senator Mikołajczyk. Apeluje on też do innych senatorów by uczynili podobnie. Wyrażając przy tym swoje poparcie dla inicjatywy marszałka Senatu by ograniczyć możliwość głosowania tajnego w sprawach personalnych.  

Pojawiają się opinie, że inicjatywa ta może prowadzić do  ograniczania immunitetów w przypadku ścigania z oskarżenia publicznego, a to byłoby sprzeczne z obecnie obowiązującą Konstytucją RP. Można się jednak spodziewać, że jeśli pomysł uzyska akceptację prezesa PiS, to zostanie przez Senat wprowadzony w życie.

Pełną treść oświadczenia senatora Łukasza Mikołajczyka prezentujemy w załączniku poniżej.Darek Potasznik
W ramach partnerstwa z Akademią Piłkarską Reissa zapraszamy do udziału w konkursie z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej!

2018-05-19 22:43:47

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw serdecznie zapraszają na...

2018-05-19 23:57:51

- Branża energetyczna stale się rozwija, a fachowcy z tej branży zawsze znajdą dobrą pracę – mówi właściciel firmy Radpol – Radosław Strzelczyk.

2018-05-17 21:32:37

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!