Premier Mateusz Morawiecki na Góreczniku /foto/

Premier Mateusz Morawiecki...

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, odwiedził Górecznik, gdzie...
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym BAZGROŁ 2018

Nagrody w Ogólnopolskim...

Wspaniały sukces odnotowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, zajmując II...
Rowerem przez Wańkowicza

Rowerem przez Wańkowicza

Trwają intensywne prace związane z budową ścieżki rowerowej na ulicy...
Maraton Uśmiechu - po raz czwarty!

Maraton Uśmiechu - po raz...

Czwarty  Maraton Uśmiechu „Uśmiech podaj dalej" był rekordowy pod względem...
Wnioski na mieszkania do 4 czerwca

Wnioski na mieszkania do 4...

Powstają kolejne 32 mieszkania w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu...
92acc1b250b920f383ee56225c652a5f.png
23
Środa
Maj 2018
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Badanie USG. Niby proste, ale…

2018-01-21 09:31:12

Pewnie każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu badanie USG, które jeszcze jakiś czas temu wydawało się „czarną magią”. Mimo, że  dzisiaj badanie to stało się dość powszechne, warto zadbać by zostało ono przeprowadzone możliwie najlepiej. O tym dlaczego i jak o to zadbać rozmawiamy z lekarzem radiologiem Martyną Nowicą.

Tuba Ostrowa: Badanie USG stało się powszechną wśród pacjentów metodą diagnostyki, gdyby jednak mogła pani przybliżyć na czym ono polega.

MN: Jest to badanie wykonywane za pomocą fal akustycznych, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha, które wnikają do naszego ciała, a ponieważ każdy z narządów odbija te fale nieco inaczej, urządzenie zwane ultrasonografem układa te odbite fale w obrazy i prezentuje je na ekranie monitora.

TO: Czy takie badanie jest w pełni bezpieczne?

MN: W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, fale akustyczne są w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu, dlatego badania USG możemy powtarzać nawet w niewielkich odstępach czasu.

TO: Czy jest to zatem „badanie doskonałe”

MN: Przede wszystkim cały czas udoskonalane. Wraz z postępem techniki pojawiają się coraz lepsze technologie, a co za tym idzie coraz lepszy sprzęt. Niestety nie wszystko da się zbadać za pomocą ultrasonografu. Przeszkodą dla fal akustycznych jest tkanka kostna oraz powietrze, np. w układzie pokarmowym. Dlatego nie da się zrobić m.in. USG głowy, czy też diagnostyki kości.

TO: Skoro wspomina pani o sprzęcie, na ile jest on istotny w przeprowadzaniu badania?

MN: Po pierwsze, ten sprzęt się zużywa. Jeśli korzystamy z solarium, wiemy że warto sprawdzać licznik lamp, bo te zużyte nie opalają. Bardzo podobnie jest z aparatem USG, co kilka lat trzeba go serwisować. Po drugie, nowoczesny sprzęt znacznie ułatwia postawienie właściwej diagnozy, czy też dostrzeżenie pierwszych symptomów jakichś nieprawidłowości.

TO: No to skoro warto się tą kwestią zainteresować, to zapytam Panią z jakiego sprzętu korzystają państwo w waszej pracowni?

MN: W naszej Pracowni  USG lekarze radiolodzy pracują na aparacie firmy CHISON Ebit 60, to wysokiej klasy sprzęt, pozwalający na przeprowadzenie zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych badań.

TO: A w jaki sposób należy przygotować się do badania?

MN: Większość badań nie wymaga specjalnych przygotowań, aczkolwiek warto pamiętać, by dzień wcześniej nie jeść ciężkostrawnych posiłków i przyjść na badanie na czczo, a jeśli odbywa się ono po południu, to zjedzmy lekkostrawny posiłek. Warto też na półtorej godziny przed badaniem napić się niegazowanej wody, gdyż pomaga to w przeprowadzeniu badania.

TO: Można zatem powiedzieć, że w jakimś stopniu mamy wpływ na jakość przeprowadzonego badania?

MN: Zgadza się, zarówno jeśli chodzi o wybór pracowni, w której wykonamy badanie, jak i samego przygotowania się do niego. A warto pamiętać, że dobrze wykonane badanie USG pozwala lekarzowi szybko i bezboleśnie poznać tajemnice naszego organizmu.

TO: Dziękujemy za rozmowę.

MN: Również dziękuję i zapraszam do naszej Pracowni USG w budynku Apteki „Bakra” przy wjeździe do szpitala  przy ul. Limanowskiego 24 I piętro.

Więcej informacji o Pracowni USG znaleźć można TUTAJ , tel. 62  735 91 45 oraz 62 595 11 90.- Branża energetyczna stale się rozwija, a fachowcy z tej branży zawsze znajdą dobrą pracę – mówi właściciel firmy Radpol – Radosław Strzelczyk.

2018-05-17 21:32:37

W ramach partnerstwa z Akademią Piłkarską Reissa zapraszamy do udziału w konkursie z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej!

2018-05-19 22:43:47

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw serdecznie zapraszają na...

2018-05-19 23:57:51

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!