Wiosenna trasa Bovskiej z przystankiem w Ostrowie

Wiosenna trasa Bovskiej z...

Bovska wyrusza w wiosenną trasę koncertową, która odbędzie się pod szyldem...
Operowy wieczór tylko dla Pań

Operowy wieczór tylko dla Pań

Prezydent Miasta Beata Klimek zaprasza ostrowianki na koncert wyłącznie dla...
Zajęcia dla maturzystów w Społecznej Akademii Nauk

Zajęcia dla maturzystów w...

Dnia 15 lutego w Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim odbyły...
Giełda samochodowa przy Witosa

Giełda samochodowa przy Witosa

Od 11 marca, na terenie targowiska przy ul. Witosa, spółka Targowiska...
 Folklorystyczne ferie  zespołu Gorzyczanie

Folklorystyczne ferie...

Do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podczas ferii  zawitał...

Powiększenie Kalisza

Władze Kalisza chcą powiększyć miasto o 17 okolicznych miejscowości. Jak oceniasz ten pomysł?

Historia i wyniki »

3553cf7102fc19e61453a73cafd91c20.png
20
Wtorek
Luty 2018
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234
imieniny:
Anety, Lehca, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Badanie USG. Niby proste, ale…

2018-01-21 09:31:12

Pewnie każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu badanie USG, które jeszcze jakiś czas temu wydawało się „czarną magią”. Mimo, że  dzisiaj badanie to stało się dość powszechne, warto zadbać by zostało ono przeprowadzone możliwie najlepiej. O tym dlaczego i jak o to zadbać rozmawiamy z lekarzem radiologiem Martyną Nowicą.

Tuba Ostrowa: Badanie USG stało się powszechną wśród pacjentów metodą diagnostyki, gdyby jednak mogła pani przybliżyć na czym ono polega.

MN: Jest to badanie wykonywane za pomocą fal akustycznych, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha, które wnikają do naszego ciała, a ponieważ każdy z narządów odbija te fale nieco inaczej, urządzenie zwane ultrasonografem układa te odbite fale w obrazy i prezentuje je na ekranie monitora.

TO: Czy takie badanie jest w pełni bezpieczne?

MN: W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, fale akustyczne są w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu, dlatego badania USG możemy powtarzać nawet w niewielkich odstępach czasu.

TO: Czy jest to zatem „badanie doskonałe”

MN: Przede wszystkim cały czas udoskonalane. Wraz z postępem techniki pojawiają się coraz lepsze technologie, a co za tym idzie coraz lepszy sprzęt. Niestety nie wszystko da się zbadać za pomocą ultrasonografu. Przeszkodą dla fal akustycznych jest tkanka kostna oraz powietrze, np. w układzie pokarmowym. Dlatego nie da się zrobić m.in. USG głowy, czy też diagnostyki kości.

TO: Skoro wspomina pani o sprzęcie, na ile jest on istotny w przeprowadzaniu badania?

MN: Po pierwsze, ten sprzęt się zużywa. Jeśli korzystamy z solarium, wiemy że warto sprawdzać licznik lamp, bo te zużyte nie opalają. Bardzo podobnie jest z aparatem USG, co kilka lat trzeba go serwisować. Po drugie, nowoczesny sprzęt znacznie ułatwia postawienie właściwej diagnozy, czy też dostrzeżenie pierwszych symptomów jakichś nieprawidłowości.

TO: No to skoro warto się tą kwestią zainteresować, to zapytam Panią z jakiego sprzętu korzystają państwo w waszej pracowni?

MN: W naszej Pracowni  USG lekarze radiolodzy pracują na aparacie firmy CHISON Ebit 60, to wysokiej klasy sprzęt, pozwalający na przeprowadzenie zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych badań.

TO: A w jaki sposób należy przygotować się do badania?

MN: Większość badań nie wymaga specjalnych przygotowań, aczkolwiek warto pamiętać, by dzień wcześniej nie jeść ciężkostrawnych posiłków i przyjść na badanie na czczo, a jeśli odbywa się ono po południu, to zjedzmy lekkostrawny posiłek. Warto też na półtorej godziny przed badaniem napić się niegazowanej wody, gdyż pomaga to w przeprowadzeniu badania.

TO: Można zatem powiedzieć, że w jakimś stopniu mamy wpływ na jakość przeprowadzonego badania?

MN: Zgadza się, zarówno jeśli chodzi o wybór pracowni, w której wykonamy badanie, jak i samego przygotowania się do niego. A warto pamiętać, że dobrze wykonane badanie USG pozwala lekarzowi szybko i bezboleśnie poznać tajemnice naszego organizmu.

TO: Dziękujemy za rozmowę.

MN: Również dziękuję i zapraszam do naszej Pracowni USG w budynku Apteki „Bakra” przy wjeździe do szpitala  przy ul. Limanowskiego 24 I piętro.

Więcej informacji o Pracowni USG znaleźć można TUTAJ , tel. 62  735 91 45 oraz 62 595 11 90.W piątek 16 lutego 2018 zmarł Jacek Skiba nauczyciel, wychowawca, instruktor harcerski – były komendant ostrowskiego Hufca ZHP, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

2018-02-18 15:32:35

11 lutego w wieku 96 lat druh podharcmistrz Stanisław Augustyniak – harcerz, żołnierz, kolejarz odszedł na wieczną wartę .

2018-02-11 18:21:37

Co roku ubywa Kaliszowi 1 tysiąc mieszkańców, w Ostrowie Wielkopolskim problem jest dużo mniejszy, ale i tak ostrowian z roku na rok jest nieco mniej. Gdzie w takim razie mieszkańców przybywa?

2018-02-08 16:58:53

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!