Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Sobota - na arenach sportowych, niedziela - przed telewizorem, to najkrótsza...
„Muzykiem być” w Ostrowie

„Muzykiem być” w Ostrowie

Kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez...
Czy Moja Wola wróci do skarbu państwa?

Czy Moja Wola wróci do...

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Starosty Ostrowskiego Pawła...
Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Maja Kupczyk, uczennica klasy 3e oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej...
10 piosenek Boba Dylana rozpocznie Mazel Tov Festival

10 piosenek Boba Dylana...

Kolejną edycję Mazel Tov Festival zainauguruje szczególny koncert w...
18
Sobota
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

O finansach w ostrowskiej oświacie

2017-11-13 14:51:40

Trwa spór pomiędzy radnymi opozycji, a prezydent Klimek na temat finansowania ostrowskiej oświaty. Radni zarzucają prezydent złe planowanie i brak dostępu do informacji, prezydent odpiera zarzuty tłumacząc wzrost kosztów reformą edukacji.

Spore zamieszanie wywołała interpelacja radnego Andrzeja Kornaszewskiego i idące w ślad za tym informacji medialne dotyczące stanu finansów ostrowskiej oświaty. W interpelacji radny Kornaszewski pyta o tryb obniżenia środków przyznanych niepublicznym placówkom oświatowym na rok bieżący oraz o potwierdzenie informacji, iż dyrekcje publicznych placówek oświatowych otrzymały polecenia by zaniżyć w planach budżetowych na rok 2018 wysokość środków na płace do poziomu 80% tegorocznego wykonania.

Radny Alojzy Motylewski zarzuca prezydent Beacie Klimek, że budżet miasta jest źle planowany, a później źle zarządzany. Wtóruje mu przewodniczący Rady Marian Herwich:

Na Komisji Budżetu stawiałem pytania o liczbę oddziałów w szkołach i szkołach ponadgimnazjalnych, o liczbę uczniów w klasach, o wykaz nadgodzin w każdej ze szkół, o liczbę wziętych urlopów dla poratowania zdrowia. Wstyd powiedzieć, ale ani od prezydent Ewy Mateckiej ani z  Wydziału Oświaty nie otrzymałem żadnej informacji. Zero informacji, a jednocześnie wnioski, byśmy bez żadnych pytań i żadnych wyjaśnień głosowali za dołożeniem kolejnych pieniędzy do poszczególnych szkół. Dlaczego nie ma żadnych konkretnych wyliczeń ani informacji?- pyta przewodniczący Herwich.

Radni opozycji szacują, że w tegorocznym budżecie miasta brakuje około 6 milionów złotych potrzebnych na oświatę.

W poniedziałek 13 listopada prezydent Beata Klimek wydała oświadczenie, w którym stwierdza m.in.:

- Oświadczam, że w budżecie Ostrowa Wielkopolskiego nie ma żadnej dziury budżetowej, która groziłaby destabilizacją ostrowskiej oświaty. (…) Ostrów nie jest jedynym miastem, które musiały wyasygnować na ten cel dodatkowe środki. Dla przykładu Kalisz musiał dołożyć w tym roku ponad 8 mln zł, a niewielki Odolanów ponad 2 mln, Sośnie blisko 3 mln. Praktycznie nie ma samorządu, który w tym roku nie dołożyłby na edukację dodatkowych większych niż były zaplanowane środków budżetowych. Czy to znaczy, że wszystkie samorządy źle zaplanowały budżet?

Prezydent Klimek tłumaczy, że wzrost kosztów funkcjonowania oświaty to m.in. efekt wprowadzonej przez rząd reformy oświatowej i podwyżek dla nauczycieli, przy równoczesnym obniżeniu subwencji oświatowej. Prezentując wydatki ostrowskiej oświaty Beata Klimek poinformowała, że w bieżącym roku wyniosły one 76 milionów złotych, przy 43 milionach subwencji rządowej. Podkreśliła również, że w Ostrowie nie przeprowadza się w związku z reformą tzw. optymalizacji kosztów, czyli nie są likwidowane szkoły, nie są zwalniani nauczyciele, a to niestety wiąże się z rosnącymi wydatkami.

Prezydent Beata Klimek zarzuciła radnym opozycji, że wykorzystują oświatę do walki politycznej, a rozpowszechniane, jej zdaniem nieprawdziwe, informacje o problemach budżetowych, nazwała działaniem na szkodę miasta.

Treść interpelacji radnego Andrzeja Kornaszewskiego oraz treść oświadczenia prezydent Beaty Klimek prezentujemy w załącznikach poniżej.Darek Potasznik
14 listopada w Ostrowskim Parku Przemysłowym przy ulicy Wrocławskiej odbyła się konferencja prasowa, na której prezydent Beata Klimek wraz z właścicielami firmy Teamtechnik Production Technology...

2017-11-15 12:04:25

Ostrów Wielkopolski zdobył 2. miejsce w konkursie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Nasze miasto nagrodzone zostało za...

2017-11-16 20:23:14

11 listopada 2017, po raz piąty, zebrali się mieszkańcy Ostrowa w Domu Katolickim na wspólnym "Patriotycznym Śpiewaniu". To inicjatywa ostrowskigo Hufca ZHP, we współpracy z Gimnazjum nr 4.

2017-11-12 11:40:08

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!