Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Sobota - na arenach sportowych, niedziela - przed telewizorem, to najkrótsza...
„Muzykiem być” w Ostrowie

„Muzykiem być” w Ostrowie

Kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez...
Czy Moja Wola wróci do skarbu państwa?

Czy Moja Wola wróci do...

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Starosty Ostrowskiego Pawła...
Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Maja Kupczyk, uczennica klasy 3e oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej...
10 piosenek Boba Dylana rozpocznie Mazel Tov Festival

10 piosenek Boba Dylana...

Kolejną edycję Mazel Tov Festival zainauguruje szczególny koncert w...
18
Sobota
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Święto mieszkańców i Miasta /foto/

2017-11-11 16:15:30

10 listopada - rocznica Republiki Ostrowskiej to dzień, w którym obchodzimy Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Z tej okazji w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się XLI Sesja Rady Miejskiej na której wręczono medale i nagrody mieszkańcom zaangażowanym na wielu różnych obszarach w życie miasta.

Rada Miejska postanowiła w tym roku przyznać Medal Republiki Ostrowskiej Tadeuszowi Cyfertowi. Medalami Za Zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego uhonorowano Jarosława Cyferta oraz Marka Szymczaka.

Prezydent Miasta Beata Klimek postanowiła nagrodzić Laurem 2017 państwo Barbarę i Czesława Woś oraz 16 Nagród Prezydenta Miasta:

Sierżant Ewa Golińska-Jurasz
Grupa Baletowa GWIAZDA
Andrzej Jerzyk
Maria Kaczmarek
Andrzej Kryjom
Piotr Kuźma
Janusz Lipiński
Stefan Łyszczak
Igor Majcher
Tomasz Ochońko
Zygmunt Płonka
Krzysztof Ryfa
Marian Sodkiewicz
Nikodem Suski
Józefa i Brunon Szlachtowie
Norbert Wardawy

Sylwetki nagrodzonych przedstawiamy poniżej, a pełną fotorelację z tego wydarzenia obejrzeć można na tubowym Facebook-u.

Tadeusz Cyfert – od urodzenia związany jest z pożarnictwem, działa w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej już 75 lat. To on wraz z ojcem w czasie okupacji po zniszczeniu Pomnika Serca Jezusowego ocalili głowę Chrystusa i przekazali ją dla kościoła św. Antoniego.   W roku 1949 został sekretarzem OSP, a w 1952 został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej. Pan Tadeusz Cyfert w latach 60 i 70 współorganizował powstawanie w największych zakładach pracy w Ostrowie Wielkopolskim Zakładowych Ochotniczych Straży Pożarnych. O działalności tych jednostek świadczą licznie zgromadzone pamiątki, które znajdują się w Izbie Pamiątek Strażackich przy ulicy Staszica 1. Pan Tadeusz Cyfert pełnił funkcję Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Ostrowie Wlkp. Jego wielkie zaangażowanie m.in. w pozyskanie nowego sztandaru oraz ufundowanie figury św. Floriana, która zdobi budynek przy ulicy Staszica 1. W roku 2016, po 15 latach pełnienia funkcji prezesa OSP w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał tytuł Honorowego Prezesa OSP w Ostrowie Wielkopolskim. Pan Tadeusz Cyfert posiada wiele odznaczeń państwowych i organizacyjnych. W 1992 roku otrzymał od Prezydentata  RP Lecha Wałęsy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Posiada również najwyższe odznaczenie strażaków ochotników Złoty Znak Związku OSP RP.

Jarosław Cyfert - od 1986 roku jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielokrotnie uczestniczył w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Brał czynny udział w akcji po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim w 2014 roku. Pomagał przy organizacji 135,140 i 150lecia OSP. Pełni funkcję Sekretarza w Zarządzie Miejskim OSP. Uczestniczy w uroczystościach państwowych i strażackich będąc członkiem pocztu sztandarowego jednostki. W 2014 roku z  jego inicjatywy powstała w budynku OSP przy ulicy Staszica Izba Pamiątek Strażackich. Jest zaangażowany w organizację turniejów wiedzy pożarniczej oraz turniejów strzeleckich, w  których uczestniczą uczniowie ostrowskich szkół.  

Marek Szymczak – jest rodowitym ostrowianinem, po ukończeniu ostrowskiego Technikum Kolejowego pracował w ostrowskich przedsiębiorstwach, aż do 1997 roku, w którym to wraz z małżonką powołał do życia firmę „Oring” s.c.- obecnie jedną z wiodących w branży hydraulicznej w południowej wielkopolsce Jego umiejętności oraz kompetencje zawodowe zostały docenione  – jest laureatem wielu nagród. Pan Marek Szymczak wspiera rozwój zawodowy młodych – bierze udział w projekcie „Czas zawodowców”, jest współorganizatorem corocznego konkursu „Najlepszy w zawodzie”” w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych. Marek Szymczak jest bardzo zaangażowany społecznie. Przez trzy kadencje był Członkiem Rady Osiedla nr 10. Od dwudziestu lat jest znaczącym sponsorem Klubu piłkarskiego „Centra” 1946 Ostrów Wielkopolski. Jest także bezpośrednio zaangażowany w pracę na rzecz klubu. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a obecnie jest członkiem zarządu klubu. Dzięki jego dbałości drużyna seniorów awansowała do III ligi piłkarskiej i jest najwyżej sklasyfikowaną drużyną w klasie rozgrywkowej  terenu południowej wielkopolski. Jako działacz sportowy został doceniony przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, który nagrodził go Złotą Honorową Odznaką.

Bożena i Czesław Wosiowie – emerytowani nauczyciele, ona polonistka, on artysta plastyk, animatorzy kultury i sztuki, związani z Ostrowem przez całe życie… Twórcy wielu działań plastycznych, naturalnie szczególnie Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim i Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie i Ostrowie. Czesław laureat wielu konkursów i przeglądów, wystawiał indywidualnie od Ostrowa do Nowego Jorku.  

Sierżant Ewa Golińska-Jurasz - uwielbiana przez mieszkańców i nazywana „Kruszynką” dzielnicowa, która zmieniła na lepsze życie mieszkańców w dzielnicy, którą się opiekuje. Jak podkreślają mieszkańcy dzięki obecności i dyspozycyjności dzielnicowej czują się bezpieczniej.  Ponadto w marcu tego roku sierż. Ewa Golińska odebrała telefon od mężczyzny, który poinformował, że nie chce żyć i popełni samobójstwo. Mężczyzna nie chciał powiedzieć gdzie jest i rozłączył się. Natychmiastowe jej działanie sprawiło, że wszystko zakończyło się szczęśliwie.  Sierżant Ewa Golińska jest policjantką z powołania, o czym świadczy jej postępowanie po służbie.  Swoim autem zmusiła kierującą kobietę pod wpływem alkoholu do zatrzymania, zabrała jej kluczyki i o zdarzeniu poinformowała dyżurnego ostrowskiej komendy. Policjantka udaremniła podróż nietrzeźwej kierującej, która mogła być zagrożeniem dla samej siebie oraz innych niewinnych uczestników ruchu drogowego.

Grupa Baletowa GWIAZDA - istnieje ponad 20 lat, obecnie prowadzona jest przez Patrycję Stenderę wychowankę śp. Aliny Janikowskie – założycielki zespołu. Grupa jest prawdziwym ambasadorem miasta w kraju i za granicą, prezentując swoje umiejętności taneczne na scenach Polski i świata – dodajmy z ogromnymi sukcesami. Ponad dwadzieścia wychowanek ostrowskiej „Gwiazdy” uczęszczało do Ogólnopolskiej Szkoły Baletowej w Poznaniu, uzyskując dyplom tancerza. Grupa wciąż się rozwija z powodzeniem reprezentując Ostrów Wielkopolski. W swoim repertuarze ma taniec klasyczny i współczesny, jazz, step amerykański i irlandzki oraz taniec narodowy.

 Andrzej Jerzyk - Dziennikarz i animator muzyki bluesowej - Ostrowianie czują bluesa także dzięki niemu - dzięki zaangażowaniu, organizacji koncertów na Scenie lub Małej Scenie OCK i prowadzeniu przez 25 lat audycji radiowych w Radio Centrum. „Nie dopuśćmy do kryzysu ostrowskiej tożsamości nie dopuśćmy do zbagatelizowania mocy kulturotwórczych naszego rodzimego redaktora muzycznego. Doceńmy właśnie w tym srebrnym dla jego działalności roku, jego ponadprzeciętne systematyczne zaangażowanie dla kultury społeczności lokalnej Ostrowa Wielkopolskiego”. … Zatem budujmy tożsamość na bluesie. Nagroda wędruje do Andrzeja Jerzyka.

Maria Kaczmarek - społecznik, pełna serca i uśmiechu, bezinteresowna, prezes Osiedlowego Stowarzyszenia Krępianie, które jest organem prowadzącym Publiczne Przedszkole nr 1; rzetelna, godna zaufania, inicjatorka wielu przedsięwzięć osiedlowych, skutecznie pozyskuje liczne fundusze na modernizacje i rozbudowę przedszkola, organizatorka wycieczek dla mieszkańców-seniorów osiedla oraz wspaniałej imprezy dla wszystkich ostrowskich dzieci – Olimpiady Przedszkolaków.

Andrzej Kryjom – społecznik, działacz sportowy, organizator Międzynarodowego Turnieju im. Jerzego Kryjoma. Organizowana przez niego impreza o randze międzynarodowej przyciąga do naszego miasta czołowe kluby nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Jest to najwspanialszy pomnik, jaki syn mógł postawić swojemu ojcu – również oddanemu pracy społecznej na rzecz sportu. Impreza adresowana do kilkuset dzieci organizowana jest na bardzo wysokim poziomie. Dzieci mają zapewnione doskonałe warunki pobytu. Andrzejowi Kryjomowi udało się zebrać wokół tego przedsięwzięcia grupę przyjaciół i sponsorów - wszyscy zaangażowani w jej przygotowanie pracują społecznie.  Międzynarodowy Turniej im. Jerzego Kryjoma jest nie tylko wspaniałą imprezą sportową, ale również skutecznie promuje nasze miasto na arenie międzynarodowej.

Piotr Kuźma - trener i czynny zawodnik karate. W ostatnim roku prowadzony przez niego klubu karate "KARATE KUŹMA TEAM" promował Ostrów Wielkopolski w Europie i poza nią. Zawodnicy ostrowskiego klubu w bieżącym roku zdobyli już blisko 90 medali na krajowych i zagranicznych turniejach. W lutym bieżącego roku Piotr Kuźma został uhonorowany przez władze karate tytułem "SHIHAN-a" za propagowanie rywalizacji sportowej i promowanie karate w kraju i zagranicą. Jako zawodnik może pochwalić się tytułami z Mistrzostw Polski, Europy i Świata, a łączna ilość zdobytych tytułów ostrowskiego karateki przekracza 150.

Janusz Lipiński - chórmistrz, animator kultury muzycznej, nauczyciel w szkole muzycznej, od 25 lat związany z ostrowską chóralistyką – chóry Con Forza, Eurydyka, Chór Męski Echo i Chór Seniora Echo łączy właśnie osoba Janusza Lipińskiego. Z wielkimi sukcesami prowadzi Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza. Mogliśmy go słuchać podczas Koncertów Papieskich, Zaduszek Ostrowskich, koncertów kolęd, Dni Kultury Cerkiewnej. Laureat wielu nagród, m.in. Osobowość Ostrowskiej Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej. Laureat 34 konkursów i festiwali chóralnych; ostatnio Złoty i Srebrny Dyplom na 10 miejscu festiwalu i Konkursie Chóralnym im, J, Brahmsa w Wernigerode, Niemcy.

Stefan Łyszczak - działacz opozycji antykomunistycznej, osoba represjonowana z powodów politycznych. Były pracownik ZNTK i OPBO. Od września 1980 roku w Solidarności, przewodniczący Komitetu Założycielskiego w OPBO, następnie przewodniczący Komitetu Zakładowego, delegat na I Wojewódzki Zjazd Delegatów Województwa Kaliskiego, członek Krajowej Komisji Koordynacyjnej Budownictwa. 13 grudnia 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Ostrowie Wielkopolskim. Kolporter niezależnych wydawnictw, organizator zbiórek pieniędzy w OPBO i pomocy represjonowanych. W 1994 roku zaprzestał działać w Solidarności. Organista w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Wielokrotnie grał na uroczystościach za Ojczyznę w kościołach Farnym i św. Antoniego. Obecnie na emeryturze. Po 35 latach uhonorowany i odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz odznaczony przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaka honorową Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Obecnie uważa że jego zadaniem jest pokazywanie młodemu pokoleniu, jak rodziła się wolna Polska oraz ocalenia od zapomnienia wydarzenia jakie miały miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. Wielokrotnie był inicjatorem spotkań z młodzieżą ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów, podczas których z dumą dzielił się swoimi wspomnieniami oraz uczył patriotyzmu. 

Igor Majcher - to uczeń klasy I a Szkoły Podstawowej nr 6 im. Macieja Rataja w Ostrowie Wielkopolskim. Chłopiec jest niezwykle zdolnym i utalentowanym szachistą. Swą przygodę z szachami rozpoczął od stycznia 2017 roku w swojej szkole na zajęciach dodatkowych. Intensywne treningi zaowocowały, Igor ma już na swoim koncie wielkie sukcesy. Zdobył I miejsce w grupie juniorów do lat 8 w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego w. Został trzecim szachistą Wielkopolski w grupie młodzików do lat 7 oraz pierwszym szachistą w grupie wiekowej 2008 i młodsi    w Półfinale Mistrzostw Wielkopolski w Szachach. Zajął II miejsce w kategorii chłopców do lat 7 w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym. Koniec roku szkolnego i minione wakacje Igor również spędził bardzo intensywnie na grze w szachy. Dowodem tego są kolejne, liczne osiągnięcia, miejsca na podium, medale, dyplomy i nagrody. 

Tomasz Ochońko - podstawowy zawodnik BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. Wieloletni kapitan zespołu. Od sześciu lat z powodzeniem gra w ostrowskiej drużynie. W 2015 roku wywalczył ze ,,Stalówką" awans do ekstraklasy. W czerwcu 2017 roku wspólnie z drużyną sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Polski, wyrównując rekordowe i historyczne osiągnięcie zespołu z 2002 roku.

 Zygmunt Płonka - były piłkarz Centry Zacharzew i Stali Ostrów. Po 15 latach wrócił do Centry w roli działacza, obecnie skarbnik. Pełni wiele funkcji w zarządzie klubu. Ponadto jest działaczem wojewódzkim LZS oraz Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przyczynił się do rozwoju bazy sportowej miasta, m.in. boiska przy ul. Krotoszyńskiej, ul. Kusocińskiego. Szczególna troską otacza młodych piłkarzy Centry i G IV.

Krzysztof Ryfa - artysta plastyk, malarz sztalugowy, z twórczością plastyczną związany niemal od dziecka. Tworząc na przestrzeni lat liczne cykle malarskie okazuje się malarzem poszukującym – prawdy o obrazie i prawdy o nas, o drugim człowieku, a pośrednio też o sobie jako twórcy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat nieustanne podnosił poziom własnej aktywności artystycznej biorąc udział w licznych spotkaniach i warsztatach artystycznych oraz sympozjach, ogólnopolskich wystawach indywidualnych i zbiorowych, prestiżowych pokazach sztuki, plenerach i wystawach.  Artysta od lat związany jest z edukacja młodzieży – swoją wiedzę codziennie przekazuje młodym pokoleniom ucząc plastyki i techniki. Od ponad 5 lat prowadzi Niezależną Galerię 33.

Marian Sodkiewicz - od 1991 r. pełni funkcję członka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ukończył Studium Pomocy Psychologicznej dla nieprofesjonalistów i Studium Wiedzy o Problemach Alkoholowych w Warszawie. Ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji powoduje, że posiada aktualną wiedzę w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Cechuje go życzliwość, bezinteresowność, a także ogromne zaangażowanie. Podejmowane inicjatywy połączone z empatycznym i indywidualnym podejściem do każdego człowieka sprawiają, że zwykła rozmowa motywuje osoby uzależnione od powstrzymania się spożywania napojów alkoholowych. Zarówno w pracy społecznej, jak i w życiu osobistym uczulony jest na krzywdę ludzką wobec której nie przechodzi obojętnie. To człowiek o wielkim sercu, a do tego bardzo skromny, prawy, zawsze gotowy i chętny do pomocy.  

Nikodem Suski - uczeń SP 5 lat 14, wybitny talent sportowy, koszykarz i lekkoatleta, zaangażowany i pracowity, osiąga coraz większe sukcesy, dostrzeżony przez trenera kadry narodowej młodzików w koszykówce – od 2016 w kadrze narodowej i wojewódzkiej, swój największy sukces osiągnął wygrywając Ogólnopolska Olimpiadę Młodzieży w Wieliczce, Wielokrotnie wybierany najlepszym zawodnikiem MVP. Ma bardzo dobre wyniki również w lekkiej atletyce: w skoku w dal i biegu na 60 m oraz trój- i czwórboju, piłce nożnej , uni-hokeju. Mistrz Polski Szkół Podstawowych w koszykówce w Gdańsku. Nominowany do tytułu Ostrowianina Roku 2016 w kategorii Młody Talent Roku. Zanotował ponad 30 sukcesów sportowych!

Józefa i Brunon Szlachtowie - uznani działacze ostrowskiego ruchu harcerskiego. Od 2010 roku opiekują się stanica harcerską Zielona Polana, wykonując i inicjując prace porządkowe i remontowe. Można powiedzieć, że to dobre duchy ostrowskiej stanicy. W sezonie 2017 odbyło się 128 imprez, w których wzięło udział 8 456 osób. Były to m.in. urodziny, ogniska koleżeńskie, zjazdy rodzinne, festyny, pikniki, imprezy sportowe, spotkania po latach, wesela, komunie, wieczory kawalerskie, imieniny, szkolenia, warsztaty, biwaki, obozy, półkolonie NAL. Oddani i zaangażowani w pracę na rzecz ZHP, wkładają wysiłek, pasję i serce, dbając o majątek stanicy i jej bezpieczeństwo, jak o swój dom.

Norbert Wardawy - muzyk, trębacz – solista, student Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek Jazz i Muzyka Estradowa. Już jako uczeń Zespołu Szkół Muzycznych został zaangażowany do składu w Big Bandu Powiatu Ostrowskiego, z którym zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym z renomowanymi artystami. W tym samym czasie współpracował również z Ostrowską Orkiestrą Koncertową, z którą także zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym również jako solista, w kraju i zagranicą. Po zdaniu egzaminu dojrzałości przez rok był uczniem Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Dzięki temu, wziął udział w nagraniu emitowanego w głównym paśmie ogólnopolskim programu kolędowego dla TVP 1,  a także w projekcie koncertowym z zespołem Voo Voo. Obecnie Norbert Wardawy jest wyróżniającym się studentem Akademii Muzycznej w Katowicach. W ubiegłym roku między innymi brał udział w sesjach nagraniowych z zespołami Big Cyc i Czarno-Czarni, nagrał utwór fanfarę do kościoła w Kotłowie. Jako jeden z kilku młodych trębaczy w Polsce wziął udział w warsztatach z ikoną światowego jazzu , trębaczem Wyntonem Marsalisem. Ma na swoim koncie koncerty podczas Sillesian Jazz Festiwal, koncert w TVP dla ofiar stanu wojennego, występy podczas Drogi Krzyżowej Ostrowskich Środowisk Twórczych i wiele, wiele innych.Darek Potasznik
11 listopada 2017, po raz piąty, zebrali się mieszkańcy Ostrowa w Domu Katolickim na wspólnym "Patriotycznym Śpiewaniu". To inicjatywa ostrowskigo Hufca ZHP, we współpracy z Gimnazjum nr 4.

2017-11-12 11:40:08

14 listopada w Ostrowskim Parku Przemysłowym przy ulicy Wrocławskiej odbyła się konferencja prasowa, na której prezydent Beata Klimek wraz z właścicielami firmy Teamtechnik Production Technology...

2017-11-15 12:04:25

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca problem spalania odpadów w przydomowych piecach. Straż Miejska, w ramach akcji pn. „Chcemy oddychać w Ostrowie”, w porozumieniu z pracownikami...

2017-11-16 19:54:57

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!