Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Sobota - na arenach sportowych, niedziela - przed telewizorem, to najkrótsza...
„Muzykiem być” w Ostrowie

„Muzykiem być” w Ostrowie

Kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez...
Czy Moja Wola wróci do skarbu państwa?

Czy Moja Wola wróci do...

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Starosty Ostrowskiego Pawła...
Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Maja Kupczyk, uczennica klasy 3e oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej...
10 piosenek Boba Dylana rozpocznie Mazel Tov Festival

10 piosenek Boba Dylana...

Kolejną edycję Mazel Tov Festival zainauguruje szczególny koncert w...
18
Sobota
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Święto Drzewa na „Kozim Borku” /foto/

2017-10-16 12:20:20

W minioną niedzielę, w ramach ostrowskich obchodów Święta Drzewa, rozdano mieszkańcom miasta blisko 3,5 tys. sadzonek drzew, ale także setki cebulek kwiatów. Ostrowianie bardzo licznie stawili się po nie w Parku 600-lecia. Była to inauguracja XV edycji międzynarodowej akcji sadzenia drzew, do której po raz trzeci przyłączył się Ostrów.

Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska, a jego partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Program od 2007 roku bierze udział w kampanii –„Miliard drzew dla planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP).

Na ostrowskich obchodach pojawiły się tłumy ostrowian, którzy tego dnia otrzymywali sadzonki drzew oraz cebulki kwiatów. Teraz świerki, dęby, buki, klony, lipy, brzozy, ale też lilie i hiacynty rosnąć będą w przydomowych ogródkach oraz na działkach.

- Cebulki wręczaliśmy tym mieszkańcom, którzy dostarczyli na nasze stoisko karmę dla psów lub plastikowe nakrętki, które od kilku lat zbierane są na rzecz Kubusia chorego na hipoplazję ciała modzelowatego. Kilka ton uzbieranych przez ten czas nakrętek pozwoliło na zakup dla niego specjalnego roweru. Dziękujemy za włączenie się w tę akcję – mówi Ewa Kasperek, kierownik Referatu Ochrony Środowiska.

W parku posadzono też kolejne drzewa. Swoje podpisane okazy mają teraz niektóre szkoły podstawowe, radni miejscy, ostrowskie rodziny, a także urzędnicy.

Podczas imprezy propagowano tegoroczna odsłonę akcji edukacyjnej „Ostrów smogowi mówi NIE!”. W jej ramach zorganizowano konkurs plastyczny, a jego laureatom wręczono nagrody. Na konkurs nadesłano 260 prac.

Święto Drzewa w Ostrowie to impreza, podczas której Miasto Ostrów Wielkopolski, we współpracy z Nadleśnictwem Antonin, zachęca wszystkich mieszkańców do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska.

- Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa to płuca świata. Pochłaniają olbrzymie ilości dwutlenku węgla i produkują tyle samo tlenu, gazu warunkującego proces oddychania – przekonywali przedstawiciele nadleśnictwa - nadleśniczy Adam Całka i jego zastępca Tomasz Rychlik.

Część artystyczną przygotowały animatorki oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5. Podczas akcji ostrowianie mogli się dowiedzieć, jak ważną rolę odgrywają ptaki i jak prawidłowo zbudować budkę i karmik. Zadbało o to Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo - Krajoznawcze. Natomiast na stoiskach Nadleśnictwa Antonin oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego grano w gry i zabawy o tematyce ekologicznej.

- Dzisiejsza akcja to kolejny element walki o czystsze powietrze w naszym mieście. Dziś sadzimy drzewa, ale też od najmłodszych lat uczymy proekologicznych postaw, by dzisiejsi najmłodsi byli w przyszłości odpowiedzialnymi dorosłymi. Chcemy żyć i oddychać w Ostrowie czystym powietrzem. Sadźmy więc drzewa – namawia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 

WYNIKI Konkursu Plastycznego „Ostrów smogowi mówi NIE” – 2. Edycja (konkurs plastyczny zorganizowany został przez Miejski Zakład Zieleni w ramach kampanii społecznej „Ostrów smogowi mówi NIE” – 2. edycja wspartej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu). 

Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III

Komisja konkursowa w tej kategorii przyznała trzy nagrody główne za I, II, i III miejsce oraz dwa wyróżnienia.

WYRÓŻNIENIA:

- KAMILA ROJEK – klasa III, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego,

- EWA SZPERA – klasa III, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II,

III MIEJSCE – MARIA LISIAK – klasa I, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego,

II MIEJSCE – WIKTORIA ŚMIGIEL – klasa II, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego,

I MIEJSCE – KACPER HĘĆKA – klasa III, Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Rataja. 

Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV-VII

Komisja konkursowa w tej kategorii przyznała trzy nagrody główne za I, II, i III miejsc oraz dwa wyróżnienia.

WYRÓŻNIENIA:

- JULIA KACZMAREK – klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego,

- IGA MAZUREK – klasa VII, Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek,

III MIEJSCE – EWA HĄDZLIK – klasa V, Szkoła Podstawowa w Jankowie Przygockim,

II MIEJSCE – LAURA PAŁASZ – klasa VI, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego,

I MIEJSCE – AGATA SAMPIR – klasa VI, Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Rataja*

*Praca AGATY SAMPIR została dodatkowo wyróżniona i ukaże się na pocztówce, wydanej w ramach kampanii społecznej „Ostrów smogowi mówi NIE”! 

Komisja konkursowa zdecydowała się przyznać dziewięć indywidualnych nagród pocieszenia dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz jedną nagrodę specjalną za liczny udział i zaangażowanie dla Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci biorące udział w konkursie: OLIWIA NIEMIEC, LENA FISCHER, NIKODEM JARYCH, NIKODEM POKORSKI, MICHAŁ LUKAS, JAN KONIECZNY, KAMIL GALICKI, BARTOSZ BEDNAREK oraz PATRYCJA JAROSIK. 

Inf. Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UMBartosz Górski
10 listopada - rocznica Republiki Ostrowskiej to dzień, w którym obchodzimy Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Z tej okazji w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się XLI Sesja Rady Miejskiej na...

2017-11-11 16:15:30

Ostrów Wielkopolski zdobył 2. miejsce w konkursie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Nasze miasto nagrodzone zostało za...

2017-11-16 20:23:14

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca problem spalania odpadów w przydomowych piecach. Straż Miejska, w ramach akcji pn. „Chcemy oddychać w Ostrowie”, w porozumieniu z pracownikami...

2017-11-16 19:54:57

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!