Misterium Męki Pańskiej „Dramat Człowieka” - już w sobotę!

Misterium Męki Pańskiej...

W sobotę 24 marca 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostanie...
Miasto kupiło tereny za parowozownią

Miasto kupiło tereny za...

Prezydent Beata Klimek podpisała akt notarialny, a Miasto stało się...
Usługówka ze środkami na zagraniczne staże

Usługówka ze środkami na...

Zespół Szkół Usługowych uruchomił autorski projekt międzynarodowych staży...
Pogoda nie przeszkodziła biegaczom /foto/

Pogoda nie przeszkodziła...

W niedzielę 484 biegaczy wzięło udział w V Ostrowskim Ice Mat Półmaratonie....
„MASKA” po raz 17

„MASKA” po raz 17

Symboliczna, teatralna maska, za którą można skryć się na chwilę, tym razem...
21
Środa
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

A kiedy dentysta oglądał zęby twojego dziecka…?

2017-10-11 15:26:45

Wyniki badań są alarmujące. Aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – wynika z danych zebranych przez IPSOS podczas czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej najmłodszych Polaków jest bardzo zły, a do tego pogarsza się wraz z wiekiem. 

Problemu nie warto bagatelizować, gdyż fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny – lekarze wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki czy chorobami układu oddechowego.  

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu higieny jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe. Wykształcenie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już w dzieciństwie to podstawa do zdrowia w przyszłości – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Edukacja od małego

- Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odrywa edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego, w tym roku po raz piąty wspólnie z naszymi partnerami ruszamy z akcją Dziel się Uśmiechem, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program Dziel się Uśmiechem realizowany jest od 2013 roku (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland, która przeznacza na realizację przeglądów 1% ze sprzedaży gum we wrześniu i październiku. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

„Przegląd techniczny” w SP 5

W środę 11 października sala gimnastyczna ostrowskiej „Piątki” zamieniła się w „centrum stomatologiczne”, gdzie w 6 mobilnych gabinetach ruszyły przeglądy stomatologiczne uczniów szkoły.

- Dzięki tej akcji około 500 dzieci z „Piątki” otrzyma dokładne informacje na temat stanu swojego uzębienia, które powinno ułatwić rodzicom decyzję o wizycie w gabinecie stomatologicznym – mówi Edmund Siwek, koordynator ostrowskiej akcji z ramienia PCK – dzieci otrzymują również informacje w jaki sposób dbać o swoje zęby i dlaczego to takie ważne.

Jak mówi koordynujący projekt Łukasz Dereń

- W całej Polsce odwiedzimy w tym roku 30 szkół i przeprowadzimy przeglądy stomatologiczne u ponad 10 tysięcy dzieci. Dużą wagę przywiązujemy przy tym do edukowania dzieci, by potrafiły zatroszczyć się o swoje zęby, ale również by w przyszłości potrafiły zadbać o właściwe nawyki swoich dzieci. Dlatego też na efekty tej akcji będziemy musieli poczekać kilka-kilkanaście lat.

A od piątku – gabinet na stałe

Tak się składa, że akurat w najbliższy piątek w SP 5 nastąpi otwarcie stałego gabinetu stomatologicznego, gdzie ostrowscy uczniowie będą mogli już nie tylko dokonać przeglądu stanu uzębienia, ale również podjąć leczenie. Drugi taki gabinet działać będzie w SP 1. Obydwa będą obsługiwały uczniów wszystkich ostrowskich szkół. W jaki sposób wpłynie to na stan uzębienia naszych milusińskich przekonamy się w kolejnych latach, nie ulega jednak wątpliwości, że warto zainteresować się tak prozaiczną sprawą jak zdrowe zęby naszych dzieci i nie zwlekać z podjęciem leczenia.Darek Potasznik
W piątek 9 marca w Forum Synagoga odbyło się VI Wielkopolskie Sympozjum Onkologiczne zorganizowane przez Wielkopolskie  Centrum Onkologii i Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

2018-03-11 23:12:58

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem...

2018-03-09 21:34:46

9 marca 2018 r. Wielkopolskie Centrum Onkologii wraz z Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej organizuje VI Wielkopolskie Sympozjum Onkologiczne (WSO) w Ostrowie Wielkopolskim w Forum Synagoga, ul....

2018-03-08 10:00:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!