80-letnia mieszkanka Ostrowa poszukiwana

80-letnia mieszkanka...

Trwają poszukiwania 80-letniej mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego. Osoby...
Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Michałkowie zakończone /foto/

Szybowcowe Mistrzostwa...

Przez ostatnie dwa tygodnie w Michałkowie mogliśmy podziwiać najlepszych...
Kobieta, która wywołała alarm bombowy została zatrzymana

Kobieta, która wywołała...

Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego ustalili i zatrzymali kobietę, która...
„Wakacje z Uśmiechem” na Stanicy Harcerskiej /foto/

„Wakacje z Uśmiechem” na...

Półkolonie organizowane na Stanicy Harcerskiej przez ostrowskich harcerzy...
Szlachetna Paczka - ruszyła rekrutacja wolontariuszy!

Szlachetna Paczka - ruszyła...

Szlachetna Paczka z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi docierając z...
23
Poniedziałek
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

A kiedy dentysta oglądał zęby twojego dziecka…?

2017-10-11 15:26:45

Wyniki badań są alarmujące. Aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – wynika z danych zebranych przez IPSOS podczas czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej najmłodszych Polaków jest bardzo zły, a do tego pogarsza się wraz z wiekiem. 

Problemu nie warto bagatelizować, gdyż fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny – lekarze wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki czy chorobami układu oddechowego.  

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu higieny jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe. Wykształcenie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już w dzieciństwie to podstawa do zdrowia w przyszłości – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Edukacja od małego

- Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odrywa edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego, w tym roku po raz piąty wspólnie z naszymi partnerami ruszamy z akcją Dziel się Uśmiechem, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program Dziel się Uśmiechem realizowany jest od 2013 roku (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland, która przeznacza na realizację przeglądów 1% ze sprzedaży gum we wrześniu i październiku. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

„Przegląd techniczny” w SP 5

W środę 11 października sala gimnastyczna ostrowskiej „Piątki” zamieniła się w „centrum stomatologiczne”, gdzie w 6 mobilnych gabinetach ruszyły przeglądy stomatologiczne uczniów szkoły.

- Dzięki tej akcji około 500 dzieci z „Piątki” otrzyma dokładne informacje na temat stanu swojego uzębienia, które powinno ułatwić rodzicom decyzję o wizycie w gabinecie stomatologicznym – mówi Edmund Siwek, koordynator ostrowskiej akcji z ramienia PCK – dzieci otrzymują również informacje w jaki sposób dbać o swoje zęby i dlaczego to takie ważne.

Jak mówi koordynujący projekt Łukasz Dereń

- W całej Polsce odwiedzimy w tym roku 30 szkół i przeprowadzimy przeglądy stomatologiczne u ponad 10 tysięcy dzieci. Dużą wagę przywiązujemy przy tym do edukowania dzieci, by potrafiły zatroszczyć się o swoje zęby, ale również by w przyszłości potrafiły zadbać o właściwe nawyki swoich dzieci. Dlatego też na efekty tej akcji będziemy musieli poczekać kilka-kilkanaście lat.

A od piątku – gabinet na stałe

Tak się składa, że akurat w najbliższy piątek w SP 5 nastąpi otwarcie stałego gabinetu stomatologicznego, gdzie ostrowscy uczniowie będą mogli już nie tylko dokonać przeglądu stanu uzębienia, ale również podjąć leczenie. Drugi taki gabinet działać będzie w SP 1. Obydwa będą obsługiwały uczniów wszystkich ostrowskich szkół. W jaki sposób wpłynie to na stan uzębienia naszych milusińskich przekonamy się w kolejnych latach, nie ulega jednak wątpliwości, że warto zainteresować się tak prozaiczną sprawą jak zdrowe zęby naszych dzieci i nie zwlekać z podjęciem leczenia.Darek Potasznik
Ostrowski szpital otrzymał certyfikat akredytacyjny. To dokument przyznany przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie Centrum Monitorowania Jakości, które wcześniej oceniało warunki pobytu oraz...

2018-06-07 13:05:31

Od lipca do ostrowskiego szpitala wraca okulistyka! Na razie zostanie uruchomiony tzw. Oddział Okulistyki Jednego Dnia, a to oznacza, że w Ostrowie wykonywane będą m.in. operacje usuwania zaćmy. 

2018-05-31 00:14:07

Ruszył właśnie drugi etap programu bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. W tym roku zgłaszać można dzieci urodzone w 2016 roku.

2018-05-27 13:45:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!