Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat pogodowy...
Betlejemskie Światło Pokoju - od niedzieli w Ostrowie

Betlejemskie Światło Pokoju...

Komenda Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim serdecznie zaprasza na mszę św. z...
W nowoczesnej sieci

W nowoczesnej sieci

Kosztowała ok. 150 tys. złotych i jest nowoczesnym, na miarę współczesnych...
Bednarek z „Talizmanem” w ostrowskim klubie

Bednarek z „Talizmanem” w...

Kamil Bednarek wraz z zespołem wyrusza w premierową trasę koncertową,...
Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Przedświąteczny sportowy weekend będzie co prawda zdominowany przez...

Szkoła bez zadań domowych?

SP 14 podjęła decyzję o niezadawaniu obowiązkowych pisemnych prac domowych. Jaka jest twoja ocena tego pomysłu?

Historia i wyniki »

16
Sobota
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Szczęśliwcy z kluczami

2017-10-04 17:35:49

Szesnaście rodzin odebrało wczoraj klucze do swojego wymarzonego M. Wszystko za sprawą kolejnego bloku przy ulicy Klasztornej wybudowanego w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu dla Systematycznych. Mieszkania mają od jednego do trzech pokoi, a budynek powstał nakładem dwóch milionów złotych.

Zainteresowanie Ostrowskim Przyjaznym Programem dla Systematycznych nie słabnie. W tym roku złożono ponad 100 wniosków na 16 dostępnych mieszkań. Nowi najemcy musieli zostać wybrani drogą losowania. Ostrowski program daje młodym ludziom szansę skorzystania z taniego miejskiego budownictwa mieszkaniowego. To tanie, ale i komfortowe budownictwo, w ramach którego najemcy mogą stać się właścicielami swoich mieszkań w systemie niskich rat.

- Program „Dla systematycznych” w imieniu miasta realizuje spółka MZGM. To ona finansuje go ze środków własnych oraz zaciągniętych zobowiązań, a jednocześnie rezygnuje z zysku kosztem mieszkańców – informuje prezydent miasta Beata Klimek.

Zainteresowanie programem wynika także z faktu restrykcyjnych kryteriów oraz braku wystarczającej zdolności kredytowej, które są dla wielu osób barierami nie do przejścia przy ubieganiu się o zakup mieszkania z udziałem pieniędzy pożyczonych od banków. W przypadku programu „Dla systematycznych” swoistym bankiem staje się spółka, której najemcy, w dogodnych ratach, spłacają wartość mieszkania stając się finalnie jego właścicielem.

W obecnej kadencji do użytku oddano już trzeci budynek mieszkalny przy ul. Klasztornej. Wszystkie mieszkania mają centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, pozostałe media oraz światłowód.

– Do najemcy należy doposażenie lokalu w okładziny zewnętrzne posadzek, płytki ścienne w łazience oraz urządzenia i armaturę sanitarną. Jest to odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy chcieliby sobie urządzić mieszkania według własnego gustu i w standardzie, który będzie im odpowiadał – tłumaczy Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM.

Na okres doposażania mieszkania, nie dłuższy niż dwa miesiące od dnia przekazania lokalu, najemca zwolniony jest z czynszu.

Ostrowski program realizowany będzie także w kolejnych latach. Miasto chce ułatwić ostrowianom dostęp do mieszkań, których w przyszłości mogą stać się właścicielami.

- W związku z ogromnym zainteresowaniem programem zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku oddamy młodym mieszkańcom Ostrowa dwa kolejne budynki. Prace przy ich budowie już trwają, a oddane zostaną do użytku w przyszłym roku – mówi prezydent miasta.

W Ostrowie działa również inna spółka miejska, Ostrowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która zajmuje się, na nieco innych zasadach, m.in. wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Spółka planowała budowę kolejnego bloku, przy ulicy Kujawskiej, jednak Rada Miejska nie wyraziła zgody na bezpłatne przekazanie działki, na której miałaby być realizowana inwestycja.

- Nie rozumiem decyzji radnych, bo ostrowianie potrzebują mieszkań, o czym świadczy zainteresowanie miejskimi programami mieszkaniowymi. Miasto powinno w równym stopniu wspierać rozwój wszystkich miejskich spółek, bo działają one dla dobra naszego i wszystkich mieszkańców. Oferowane przez MZGM i OTBS systemy mieszkaniowe świetnie się uzupełniały, a ostrowianie mieli wybór, w którym systemie i na jakich warunkach chcą stać się właścicielami swoich wymarzonych mieszkań. Niestety, tego wyboru zostali pozbawieni i blok przy ul. Kujawskiej nie powstanie. To dziwne, szczególnie w kontekście budowania kolejnych bloków przez MZGM. Przecież w 1999 roku miasto również wniosło aportem te działki przy ulicy Klasztornej do spółki MZGM. Dzięki temu spółka może budować dziś funkcjonalne bloki. OTBS został tej możliwości rozwoju pozbawiony – komentuje decyzje radnych prezydent miasta.

 

Inf. Artur Kołaciński

Biuro Prasowe UM9 grudnia 2014 roku, Beata Klimek została oficjalnie zaprzysiężona na urząd prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W piątek w Forum synagoga odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe 3...

2017-12-09 17:02:29

Podobnie jak w poprzednich latach, w okresie jesienno – zimowym, ostrowska straż miejska prowadzi działania wspierające na rzecz osób potrzebujących oraz bezdomnych. Funkcjonariusze, podczas...

2017-12-15 14:06:09

Był to niezmiernie ważny dzień dla wielu ostrowskich rodzin. 11 grudnia oficjalnie otwarto zmodernizowany, nowoczesny Oddział Żłobka Miejskiego przy ulicy Waryńskiego. – Bardzo mnie cieszy, że od...

2017-12-11 18:31:17

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!