Dostali Kosza...

Dostali Kosza...

Drugi mecz z rzędu przegrali koszykarze KS Stal na drugoligowych parkietach,...
Ewa Szymańska z nominacją w konkursie ,,Nauczyciel Roku 2017”

Ewa Szymańska z nominacją w...

Ewa Szymańska, nauczycielka teoretycznych i praktycznych przedmiotów...
Znamy wyniki 3 edycji OBO! /foto/

Znamy wyniki 3 edycji OBO!...

W Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się Gala 3 edycji Ostrowskiego Budżetu...
„Atmosferę nakręca wynik drużyny” – rozmowa z Mariuszem Staszewskim

„Atmosferę nakręca wynik...

O debiutach, o szkółce, o ambicjach i planach na przyszły rok, rozmawiamy z...
Miejski Dzień Edukacji Narodowej w Forum Synagoga /foto/

Miejski Dzień Edukacji...

W poniedziałek 16 października w Forum Synagoga odbyły się miejskie...
8b1e49b07e66263df676b77d91692ec7.png
19
Czwartek
Październik 2017
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Szczęśliwcy z kluczami

2017-10-04 17:35:49

Szesnaście rodzin odebrało wczoraj klucze do swojego wymarzonego M. Wszystko za sprawą kolejnego bloku przy ulicy Klasztornej wybudowanego w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu dla Systematycznych. Mieszkania mają od jednego do trzech pokoi, a budynek powstał nakładem dwóch milionów złotych.

Zainteresowanie Ostrowskim Przyjaznym Programem dla Systematycznych nie słabnie. W tym roku złożono ponad 100 wniosków na 16 dostępnych mieszkań. Nowi najemcy musieli zostać wybrani drogą losowania. Ostrowski program daje młodym ludziom szansę skorzystania z taniego miejskiego budownictwa mieszkaniowego. To tanie, ale i komfortowe budownictwo, w ramach którego najemcy mogą stać się właścicielami swoich mieszkań w systemie niskich rat.

- Program „Dla systematycznych” w imieniu miasta realizuje spółka MZGM. To ona finansuje go ze środków własnych oraz zaciągniętych zobowiązań, a jednocześnie rezygnuje z zysku kosztem mieszkańców – informuje prezydent miasta Beata Klimek.

Zainteresowanie programem wynika także z faktu restrykcyjnych kryteriów oraz braku wystarczającej zdolności kredytowej, które są dla wielu osób barierami nie do przejścia przy ubieganiu się o zakup mieszkania z udziałem pieniędzy pożyczonych od banków. W przypadku programu „Dla systematycznych” swoistym bankiem staje się spółka, której najemcy, w dogodnych ratach, spłacają wartość mieszkania stając się finalnie jego właścicielem.

W obecnej kadencji do użytku oddano już trzeci budynek mieszkalny przy ul. Klasztornej. Wszystkie mieszkania mają centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, pozostałe media oraz światłowód.

– Do najemcy należy doposażenie lokalu w okładziny zewnętrzne posadzek, płytki ścienne w łazience oraz urządzenia i armaturę sanitarną. Jest to odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy chcieliby sobie urządzić mieszkania według własnego gustu i w standardzie, który będzie im odpowiadał – tłumaczy Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM.

Na okres doposażania mieszkania, nie dłuższy niż dwa miesiące od dnia przekazania lokalu, najemca zwolniony jest z czynszu.

Ostrowski program realizowany będzie także w kolejnych latach. Miasto chce ułatwić ostrowianom dostęp do mieszkań, których w przyszłości mogą stać się właścicielami.

- W związku z ogromnym zainteresowaniem programem zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku oddamy młodym mieszkańcom Ostrowa dwa kolejne budynki. Prace przy ich budowie już trwają, a oddane zostaną do użytku w przyszłym roku – mówi prezydent miasta.

W Ostrowie działa również inna spółka miejska, Ostrowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która zajmuje się, na nieco innych zasadach, m.in. wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Spółka planowała budowę kolejnego bloku, przy ulicy Kujawskiej, jednak Rada Miejska nie wyraziła zgody na bezpłatne przekazanie działki, na której miałaby być realizowana inwestycja.

- Nie rozumiem decyzji radnych, bo ostrowianie potrzebują mieszkań, o czym świadczy zainteresowanie miejskimi programami mieszkaniowymi. Miasto powinno w równym stopniu wspierać rozwój wszystkich miejskich spółek, bo działają one dla dobra naszego i wszystkich mieszkańców. Oferowane przez MZGM i OTBS systemy mieszkaniowe świetnie się uzupełniały, a ostrowianie mieli wybór, w którym systemie i na jakich warunkach chcą stać się właścicielami swoich wymarzonych mieszkań. Niestety, tego wyboru zostali pozbawieni i blok przy ul. Kujawskiej nie powstanie. To dziwne, szczególnie w kontekście budowania kolejnych bloków przez MZGM. Przecież w 1999 roku miasto również wniosło aportem te działki przy ulicy Klasztornej do spółki MZGM. Dzięki temu spółka może budować dziś funkcjonalne bloki. OTBS został tej możliwości rozwoju pozbawiony – komentuje decyzje radnych prezydent miasta.

 

Inf. Artur Kołaciński

Biuro Prasowe UMW minioną niedzielę, w ramach ostrowskich obchodów Święta Drzewa, rozdano mieszkańcom miasta blisko 3,5 tys. sadzonek drzew, ale także setki cebulek kwiatów. Ostrowianie bardzo licznie stawili się...

2017-10-16 12:20:20

W Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się Gala 3 edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. 1 milion złotych mieszkańcy Ostrowa rozdysponowali pomiędzy 7 zadań.

2017-10-16 22:47:22

W Ostrowie rozpoczęła się tegoroczna edycja miejskiej kampanii edukacyjnej związanej z przeciwdziałaniem niskiej emisji „Ostrów smogowi mówi NIE”. Na terenie miasta pojawiły się bilbordy,...

2017-10-18 14:34:55

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!