80-letnia mieszkanka Ostrowa poszukiwana

80-letnia mieszkanka...

Trwają poszukiwania 80-letniej mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego. Osoby...
Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Michałkowie zakończone /foto/

Szybowcowe Mistrzostwa...

Przez ostatnie dwa tygodnie w Michałkowie mogliśmy podziwiać najlepszych...
Kobieta, która wywołała alarm bombowy została zatrzymana

Kobieta, która wywołała...

Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego ustalili i zatrzymali kobietę, która...
„Wakacje z Uśmiechem” na Stanicy Harcerskiej /foto/

„Wakacje z Uśmiechem” na...

Półkolonie organizowane na Stanicy Harcerskiej przez ostrowskich harcerzy...
Szlachetna Paczka - ruszyła rekrutacja wolontariuszy!

Szlachetna Paczka - ruszyła...

Szlachetna Paczka z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi docierając z...
23
Poniedziałek
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XIV Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy

2017-09-20 17:13:26

Ponad 150 bibliotekarzy wzięło udział w obchodach XIV Patronalnego Święta Wielkopolskich Bibliotekarzy - św. Wawrzyńca zorganizowanego pod hasłem „Szlakiem Chopina w powiecie ostrowskim”. 

Na tegoroczną uroczystość, która odbyła się w minioną sobotę, 16 września, zaprosił Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrowie Wielkopolskim i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wędrując śladami Fryderyka Chopina, uczestnicy odwiedzili Kotłów, Antonin i Przygodzice. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji bibliotekarzy w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie. Ksiądz kanonik Adam Kosmała przypomniał w homilii życie św. Wawrzyńca i życzył wszystkim bibliotekarzom opieki ich patrona. Przy tej okazji podzielił się też swoimi bibliotecznymi doświadczeniami. Przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim Włodzimierz Grabowski. O historii Kotłowa i XII-wiecznej świątyni opowiedział burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński. Kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Mikstacie, Urszula Rosada, przybliżyła krótko dzieła literackie i autorów związanych z Ziemią Mikstacką. Ostatnim punktem programu tej części spotkania było odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę Fryderyka Chopina w kotłowskim kościele. Tablica z wizerunkiem wielkiego kompozytora powstała z inicjatywy ostrowskich bibliotekarzy i została ufundowana przez: Radę Miejską w Mikstacie, burmistrza Mikstatu Henryka Zielińskiego i ks. kan. Adama Kosmałę. Chopin modlił się w świątyni w czasie pobytu u matki chrzestnej Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej w Strzyżewie, jesienią 1829 roku. Wizytę w Kotłowie zakończyło wspólne zdjęcie na schodach przed kościołem.

Następnie uczestnicy udali się do Antonina, gdzie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów wysłuchali recitalu chopinowskiego w wykonaniu Adama Podskarbiego. Historię tego miejsca przypomniał Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. przewodnicząca Zarządu Wielkopolskiego Okręgu SBP Małgorzata Furgał oraz przewodniczący Oddziałów SBP w Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wlkp. Uroczystość poprowadził Cezary Janiszewski. Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczestnicy Patronalnego Święta były Przygodzice. Tam spotkanie środowiska bibliotekarskiego zakończył wspólny obiad w Gminnym Ośrodku Kultury.

Inf. Basia MatuszczakHarcerze Szczepu „Jedyneczka” powrócili właśnie z obozu, który zorganizowali w Harcerskiej Bazie Obozowej w Łowyniu w gminie Międzychód.

2018-07-19 13:39:54

Na stanicy harcerskiej "Zielona Polana" odbył się Zlot Drużyn NS Chorągwi Wielkopolskich. Było to wyjątkowe spotkanie z okazji 60-lecia ZHP Nieprzetarty Szlak. Specjalnym gościem zlotu była...

2018-06-07 16:45:03

Harcerskie patrole z Wrocławia, Kalisza i Nowych Skalmierzyc przybyły do Ostrowa Wielkopolskiego by wziąć udział w XIX Rajdzie „Primo” organizowany przez ostrowski Szczep Drużyn ZHP „Jedyneczka”.

2018-05-29 15:01:35

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!