Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat pogodowy...
Betlejemskie Światło Pokoju - od niedzieli w Ostrowie

Betlejemskie Światło Pokoju...

Komenda Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim serdecznie zaprasza na mszę św. z...
W nowoczesnej sieci

W nowoczesnej sieci

Kosztowała ok. 150 tys. złotych i jest nowoczesnym, na miarę współczesnych...
Bednarek z „Talizmanem” w ostrowskim klubie

Bednarek z „Talizmanem” w...

Kamil Bednarek wraz z zespołem wyrusza w premierową trasę koncertową,...
Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Przedświąteczny sportowy weekend będzie co prawda zdominowany przez...
16
Sobota
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XIV Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy

2017-09-20 17:13:26

Ponad 150 bibliotekarzy wzięło udział w obchodach XIV Patronalnego Święta Wielkopolskich Bibliotekarzy - św. Wawrzyńca zorganizowanego pod hasłem „Szlakiem Chopina w powiecie ostrowskim”. 

Na tegoroczną uroczystość, która odbyła się w minioną sobotę, 16 września, zaprosił Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrowie Wielkopolskim i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wędrując śladami Fryderyka Chopina, uczestnicy odwiedzili Kotłów, Antonin i Przygodzice. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji bibliotekarzy w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie. Ksiądz kanonik Adam Kosmała przypomniał w homilii życie św. Wawrzyńca i życzył wszystkim bibliotekarzom opieki ich patrona. Przy tej okazji podzielił się też swoimi bibliotecznymi doświadczeniami. Przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim Włodzimierz Grabowski. O historii Kotłowa i XII-wiecznej świątyni opowiedział burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński. Kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Mikstacie, Urszula Rosada, przybliżyła krótko dzieła literackie i autorów związanych z Ziemią Mikstacką. Ostatnim punktem programu tej części spotkania było odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę Fryderyka Chopina w kotłowskim kościele. Tablica z wizerunkiem wielkiego kompozytora powstała z inicjatywy ostrowskich bibliotekarzy i została ufundowana przez: Radę Miejską w Mikstacie, burmistrza Mikstatu Henryka Zielińskiego i ks. kan. Adama Kosmałę. Chopin modlił się w świątyni w czasie pobytu u matki chrzestnej Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej w Strzyżewie, jesienią 1829 roku. Wizytę w Kotłowie zakończyło wspólne zdjęcie na schodach przed kościołem.

Następnie uczestnicy udali się do Antonina, gdzie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów wysłuchali recitalu chopinowskiego w wykonaniu Adama Podskarbiego. Historię tego miejsca przypomniał Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. przewodnicząca Zarządu Wielkopolskiego Okręgu SBP Małgorzata Furgał oraz przewodniczący Oddziałów SBP w Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wlkp. Uroczystość poprowadził Cezary Janiszewski. Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczestnicy Patronalnego Święta były Przygodzice. Tam spotkanie środowiska bibliotekarskiego zakończył wspólny obiad w Gminnym Ośrodku Kultury.

Inf. Basia MatuszczakZapraszamy do udziału w IV Rajdzie Samochodowym „Śladami Republiki Ostrowskiej”, który odbędzie się 11 listopada 2017 roku. Start i meta Rajdu zlokalizowana będzie na Rynku w Ostrowie...

2017-11-02 11:57:28

Tym razem, podczas spotkania z cyklu Śladami Ostrowskich Globtroterów, uczestnicy wyruszą w podróż do Ameryki Południowej.  Spotkanie poprowadzi Agnieszka Janowska, a przewodnikiem w wyprawie...

2017-10-25 18:08:22

W dniach 6-8 października Ostrowski Hufiec ZHP zorganizował po raz 52 Złaz Hufca, który zgromadził blisko 200 zuchów, harcerzy i instruktorów.

2017-10-11 23:30:45

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!