Misterium Męki Pańskiej „Dramat Człowieka” - już w sobotę!

Misterium Męki Pańskiej...

W sobotę 24 marca 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostanie...
Miasto kupiło tereny za parowozownią

Miasto kupiło tereny za...

Prezydent Beata Klimek podpisała akt notarialny, a Miasto stało się...
Usługówka ze środkami na zagraniczne staże

Usługówka ze środkami na...

Zespół Szkół Usługowych uruchomił autorski projekt międzynarodowych staży...
Pogoda nie przeszkodziła biegaczom /foto/

Pogoda nie przeszkodziła...

W niedzielę 484 biegaczy wzięło udział w V Ostrowskim Ice Mat Półmaratonie....
„MASKA” po raz 17

„MASKA” po raz 17

Symboliczna, teatralna maska, za którą można skryć się na chwilę, tym razem...
21
Środa
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XIV Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy

2017-09-20 17:13:26

Ponad 150 bibliotekarzy wzięło udział w obchodach XIV Patronalnego Święta Wielkopolskich Bibliotekarzy - św. Wawrzyńca zorganizowanego pod hasłem „Szlakiem Chopina w powiecie ostrowskim”. 

Na tegoroczną uroczystość, która odbyła się w minioną sobotę, 16 września, zaprosił Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrowie Wielkopolskim i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wędrując śladami Fryderyka Chopina, uczestnicy odwiedzili Kotłów, Antonin i Przygodzice. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji bibliotekarzy w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie. Ksiądz kanonik Adam Kosmała przypomniał w homilii życie św. Wawrzyńca i życzył wszystkim bibliotekarzom opieki ich patrona. Przy tej okazji podzielił się też swoimi bibliotecznymi doświadczeniami. Przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim Włodzimierz Grabowski. O historii Kotłowa i XII-wiecznej świątyni opowiedział burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński. Kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Mikstacie, Urszula Rosada, przybliżyła krótko dzieła literackie i autorów związanych z Ziemią Mikstacką. Ostatnim punktem programu tej części spotkania było odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę Fryderyka Chopina w kotłowskim kościele. Tablica z wizerunkiem wielkiego kompozytora powstała z inicjatywy ostrowskich bibliotekarzy i została ufundowana przez: Radę Miejską w Mikstacie, burmistrza Mikstatu Henryka Zielińskiego i ks. kan. Adama Kosmałę. Chopin modlił się w świątyni w czasie pobytu u matki chrzestnej Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej w Strzyżewie, jesienią 1829 roku. Wizytę w Kotłowie zakończyło wspólne zdjęcie na schodach przed kościołem.

Następnie uczestnicy udali się do Antonina, gdzie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów wysłuchali recitalu chopinowskiego w wykonaniu Adama Podskarbiego. Historię tego miejsca przypomniał Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. przewodnicząca Zarządu Wielkopolskiego Okręgu SBP Małgorzata Furgał oraz przewodniczący Oddziałów SBP w Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wlkp. Uroczystość poprowadził Cezary Janiszewski. Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczestnicy Patronalnego Święta były Przygodzice. Tam spotkanie środowiska bibliotekarskiego zakończył wspólny obiad w Gminnym Ośrodku Kultury.

Inf. Basia MatuszczakHimalaista Denis Urubko - uczestnik polskiej Zimowej Wyprawy na K2 i misji ratunkowej na Nagna Parbat przyjedzie do Ostrowa Wielkopolskiego na zaproszenie firmy Info-GLOBAL.

2018-03-14 14:52:23

Słynny odkrywca – Jacek Pałkiewicz odwiedził Ostrów Wielkopolski. Spotkanie z nim odbyło się w miniony poniedziałek w czytelni Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego.

2018-03-14 15:13:25

Razem z Krzysztofem Bartkowiakiem uczestnicy najbliższego spotkania „Śladami Ostrowskich Globtroterów” spędzą na Polskiej Stacji Antarktycznej pół roku. Podróż logistycznie zaplanuje pomysłodawca...

2018-03-15 10:11:05

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!