Ostrovia po raz drugi lepsza od Pogoni

Ostrovia po raz drugi...

Piłkarze Ostrovii po raz drugi pokonali w tym sezonie Pogoń Nowe...
„Muzykiem być” w Ostrowie

„Muzykiem być” w Ostrowie

Kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez...
Czy Moja Wola wróci do skarbu państwa?

Czy Moja Wola wróci do...

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Starosty Ostrowskiego Pawła...
Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Maja Kupczyk, uczennica klasy 3e oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej...
10 piosenek Boba Dylana rozpocznie Mazel Tov Festival

10 piosenek Boba Dylana...

Kolejną edycję Mazel Tov Festival zainauguruje szczególny koncert w...
18
Sobota
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Moda na folklor nam sprzyja – rozmowa z Jolantą Marszał, szefową zespołu „Swojacy”

2017-08-29 11:37:41

Przy okazji Dożynek Gminnych w Raszkowie poprosiliśmy o rozmowę Jolantę Marszał, instruktora i choreografa Zespołu Tańca Ludowego “Swojacy”. Zespołu dobrze znanego w Raszkowie i okolicach, ale mającego również sporo występów w kraju i za granicą. 

Proszę przybliżyć nam kulisy powstania zespołu…

- Działamy już 10 lat, a dokładnie jesienią świętować  będziemy 10-lecie zespołu. Wszystko zaczęło się od projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy i Rozwoju Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Projekt zakładał uruchomienie małego ludowego zespołu tanecznego. Wtedy zaczynaliśmy bardzo skromnie, tylko z krakowiakiem, mieliśmy stroje, ale bez butów, bez wianków. Ruszyło to jednak na tyle dobrze, że po kilku miesiącach przyjął nas pod swoje skrzydła Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie i tak to się rozwinęło, potoczyło i trwa do dzisiaj.

Mówiła pani o krakowiaku, a jaki macie obecnie repertuar?

- W repertuarze mamy zarówno tańce narodowe jak krakowiak, mazur, czy polonez, ale także tańce regionalne: tańce lubelskie, tańce rzeszowskie, tańce wielkopolskie na przykład biskupińskie, czy szamotulskie, bo Wielkopolska ma kilka regionów tanecznych, no i do tego dochodzą różnego rodzaju obrzędy jak chociażby dzisiaj prezentowany obrzęd dożynkowy.

A’ propos tańców wielkopolskich, czy mamy na naszym terenie coś co nas wyróżnia?

- Tu na miejscu nie mamy niestety rdzennego folkloru, ale przedstawiamy folklor Wielkopolski. Wielkopolska ma kilka regionów tanecznych, najbliższy nam jest region Biskupizny, to raptem 70 km od nas – okolice Krobi, Gostynia, przedstawiamy też folklor Szamotuł i folklor Dąbrówki Wielkopolskiej, to rejon  Zachodniej Wielkopolski i to jest to co składa się na nasz folklor Wielkopolski, który mamy w repertuarze.

Specjalizujecie się tylko w tańcu, czy też na przykład poszukujecie jakichś lokalnych pieśni czy przyśpiewek?

- Jak trzeba też śpiewamy, choć równie ciężko jest wyszukać  ślady jakichś pieśni z naszego powiatu. Jest to niestety region ubogi jeśli chodzi o zachowane elementy rdzennego folkloru.

Czy te dożynki, to impreza szczególna w waszym kalendarzu, czy jedna z wielu?

- Dzisiejsze dożynki, od strony repertuaru, to jedna z wielu imprez, gdyż występujemy w roku około 30 razy. Latem są to dożynki i jest to bardzo intensywny okres, gdyż od początku sierpnia występujemy po 2 razy w tygodniu w soboty i w niedziele, a akurat dzisiejszy występ to nasz przedostatni w tym roku obrzęd dożynkowy, w przyszłą niedzielę zaprezentujemy go jeszcze w Książu Wilkopolskim, a już w sobotę występować będziemy na przeglądzie kapel ludowych w Rawiczu, gdzie bedziemy jedynym zespołem tanecznym. Później rozpoczną się występy z okazji jubileuszu Zespołu. Zimą mamy prezentacje pastorałek i kolęd w formie tanecznej, z którymi  występujemy w kościołach. Później rozpoczynają się obrzędy Podkoziołka czy Nowe Lotko, to są takie zwyczaje i obrzędy, które warto pielęgnować i pokazywać.

Co przekonuje młodych ludzi by tańczyć w zespole ludowym?

- Mamy około 60 członków i jest to raczej liczba stała, choć poszczególne osoby czasami się zmieniają.  Sprzyja nam fakt, że wśród młodych ludzi pojawiła się moda na folklor, a oprócz tego, obok ciężkiej  pracy mają oni tutaj też sporo atrakcji. Wyjeżdżamy na zimowiska, na kolonie letnie. Byliśmy w tym roku w czerwcu w Rosji, a ubiegłym roku w Gruzji. Jest to więc również okazja do poznania świata.

Czego należałoby wam życzyć z okazji jubileuszu?

- Żeby nie brakowało nam młodych ludzi chętnych do tańca, no i żeby były środki finansowe na naszą działalność, bo te piękne stroje są bardzo drogie, więc potrzeby z tym związane są duże.

Spełnienia tych marzeń zatem życzymy. Przed wami kolejny występ, zatem życzę również udanych występów dzisiejszego dnia.

- Bradzo dziękuję, a korzystając z okazji zaproszam w imieniu zespołu na koncert z okazji jubileuszu, który odbędzie się w dniu 21 października w hali sportowo widowiskowej w Raszkowie o godzinie 17.00 Poza nami będzie można zobaczyć też zespoły z Rosji oraz Bośni i Hercegowiny. 

Więcej informacji o zespole znaleźć można na: www.swojacy.osw.plDarek Potasznik
Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy i  Miasta Raszków Andrzejem Matybą, wręczyli  gimnazjalistom stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce. 

2017-11-16 19:22:30

W niedzielny wieczór 5 listopada na deskach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie kolejny raz zagościł Aleksander Fredro. Teatr „Trzy po Trzy” konsekwentnie od wielu lat przybliża widzom...

2017-11-08 17:36:52

… to tytuł spektaklu przygotowanego przez aktorów-amatorów z gminy Raszków, którego premiera odbyła się w minioną niedzielę.

2017-11-02 12:04:24

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!