Autobusem bez biletu, ale z... dowodem rejestracyjnym

Autobusem bez biletu, ale...

Miejski Zakład Komunikacji po raz kolejny dołączy do świętowania...
Gosia Dvořáková za kołem podbiegunowym

Gosia Dvořáková za kołem...

Czas na nowy sezon najpiękniejszych spotkań podróżniczych w Ostrowie...
„Orfeusz w Italii” i sukces „Gwiazdy” /foto/

„Orfeusz w Italii” i sukces...

Kolejne sukcesy odniosła Grupa Baletowa „Gwiazda” na X Międzynarodowym...
Oryginalny medal na 55. Bieg Republiki Ostrowskiej

Oryginalny medal na 55....

Oryginalny medal w kształcie logotypu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego czeka...
Taniec na warsztacie

Taniec na warsztacie

Uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury biorą udział w warsztatach...
8b1e49b07e66263df676b77d91692ec7.png
20
Środa
Wrzesień 2017
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Odkrywali zagadki Fromborka /foto/

2017-08-14 20:44:55

Pięćdziesięciu harcerzy i instruktorów ze Szczepu Drużyn ZHP „Jedyneczka” przez dwa tygodnie podążało tropem Pana Samochodzika, Krzyżaków i Mikołaja Kopernika podczas obozu „Szczep Jedyneczka i Zagadki Fromborka”.

Ostrowscy harcerze – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na cel tegorocznego obozu wybrali Frombork, miejsce kojarzone głównie z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika. Ale Frombork to również miejsce zorganizowanej blisko 50 lat temu harcerskiej „Operacji Frombork 1001”, a przede wszystkim miejsce, w którym Zbigniew Nienacki osadził fabułę jednej z przygód Pana Samochodzika. I właśnie przygody te stały się punktem wyjścia do programu obozu opartego na odkrywaniu ciekawostek, nieznanych miejsc i faktów związanych z Warmią i północno-wschodnią częścią naszego kraju.

W sobotę 29 lipca już w drodze do Fromborka harcerze zatrzymali się na dłużej w Toruniu, gdzie czekała na nich Gra Miejska i zwiedzanie ruin tamtejszego zamku krzyżackiego. Mimo późnej godziny przybycia do Fromborka, sprawnie i szybko postawili namioty w tamtejszej Harcerskiej Bazie Obozowej.

Już w pierwszych dniach mieszkańcy Fromborka dowiedzieli się o przyjeździe harcerzy z Ostrowa, jako że w ramach zwiadu środowiskowego poszczególne zastępy ruszyły do miasta by nakręcić filmy z rozmów z fromborczanami na temat Kopernika, Operacji Frombork, Pana Samochodzika, czy miejscowych zwyczajów, tradycji i języka. Komenda obozu spotkała się również z burmistrzem Fromborka Małgorzatą Wrońską, zapraszając ją do udziału w obchodach 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanych przez ostrowian na fromborskim Rynku we współpracy z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną.

Kolejne dni obfitowały w wyprawy i wycieczki: pieszej do Tolkmicka, statkiem do Krynicy Morskiej i autokarowej do Malborka, Sztutowa i Gdańska. Na zamku w Malborku obozowicze wzięli udział w Grze Rycerskiej zorganizowanej przez dział edukacji miejscowego muzeum, a buszowanie po zakamarkach siedziby Zakonu Krzyżackiego i możliwość przymierzenia średniowiecznych zbroi okazały się nie lada gratką. Różnorodnych wrażeń dostarczyły harcerzom również widowisko „Światło i dźwięk” w Malborku, zwiedzanie obozu Stutthoff, wizyta w Muzeum Bursztynu, czy też zabawa na Jarmarku Dominikańskim i oglądanie nocnego Gdańska z wysokości 55 metrów na diabelskim młynie „Amber Sky”.

Podczas całego obozu poszczególne zastępy za swoje działania otrzymywały dukaty, które okazały się niezbędne do wykupienia informacji o czekającym na nich skarbie. Pierwszą istotną wskazówką okazały się skrytki na trasie geocachingowej „Śladami Pana Samochodzika”. Namierzenie i odnalezienie wszystkich „keszy” zajęło harcerzom dwa dni, a finałem poszukiwań była nocna wyprawa na poszukiwanie skarbów. Jak się okazało, każdy z ośmiu zastępów odnalazł w zakamarkach Wzgórza Katedralnego swój skarb, choć jak to z poszukiwaniem skarbów bywa – przygód przy tym nie zabrakło. W trakcie obozu uczestnicy odwiedzili fromborskie planetarium, a także obserwatorium astronomiczne, w którym oglądali zaćmienie księżyca, wieczorami zaś funkcjonowało „kino nocne pod gwiazdami”, w którym obozowicze śledzili przygody „Pana Samochodzika i Templariuszy”.

Obóz harcerski to również wieczorne ogniska, wspólne śpiewanie i przede wszystkim okazja do zdobycia nowych stopni, sprawności, czy też – dla nowicjuszy, otrzymania krzyża harcerskiego. W ostatni wieczór Przyrzeczenie Harcerskie złożyło dwoje harcerzy, a troje innych otrzymało harcerskie „awanse” w postaci wyższych stopni.

Cała rozśpiewana gromada wróciła do Ostrowa w czwartek 10 sierpnia i choć czas obozu minął szybko, to plany na kolejne wyjazdy harcerze mają już gotowe.

Fotorelację z poszczególnych dni obozu obejrzeć można na Facebook’u Szczepu Jedyneczka.

Projekt dofinansowany był ze środków Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.Darek Potasznik
W Skrzebowej odbyła się pierwsza edycja rajdu turystycznego podsumowującego projekt "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich".

2017-09-17 19:20:28

Po raz 56 odbył się Ogólnopolski Rajdu „Jesień Chopinowska”. To największa impreza organizowana przez ostrowski oddział PTTK, w której każdego roku uczestniczy kilkaset turystów z różnych...

2017-09-15 15:08:52

Czas na nowy sezon najpiękniejszych spotkań podróżniczych w Ostrowie Wielkopolskim. Wraz z Montownią Kreatywną p odążamy w najodleglejsze zakątki Ziemi – śladami Ostrowskich Globtroterów – już...

2017-09-20 08:22:09

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!