Ostrovia po raz drugi lepsza od Pogoni

Ostrovia po raz drugi...

Piłkarze Ostrovii po raz drugi pokonali w tym sezonie Pogoń Nowe...
„Muzykiem być” w Ostrowie

„Muzykiem być” w Ostrowie

Kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez...
Czy Moja Wola wróci do skarbu państwa?

Czy Moja Wola wróci do...

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Starosty Ostrowskiego Pawła...
Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Wyśpiewane zwycięstwo Mai

Maja Kupczyk, uczennica klasy 3e oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej...
10 piosenek Boba Dylana rozpocznie Mazel Tov Festival

10 piosenek Boba Dylana...

Kolejną edycję Mazel Tov Festival zainauguruje szczególny koncert w...
18
Sobota
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Klaudyny, Romana, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Odkrywali zagadki Fromborka /foto/

2017-08-14 20:44:55

Pięćdziesięciu harcerzy i instruktorów ze Szczepu Drużyn ZHP „Jedyneczka” przez dwa tygodnie podążało tropem Pana Samochodzika, Krzyżaków i Mikołaja Kopernika podczas obozu „Szczep Jedyneczka i Zagadki Fromborka”.

Ostrowscy harcerze – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na cel tegorocznego obozu wybrali Frombork, miejsce kojarzone głównie z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika. Ale Frombork to również miejsce zorganizowanej blisko 50 lat temu harcerskiej „Operacji Frombork 1001”, a przede wszystkim miejsce, w którym Zbigniew Nienacki osadził fabułę jednej z przygód Pana Samochodzika. I właśnie przygody te stały się punktem wyjścia do programu obozu opartego na odkrywaniu ciekawostek, nieznanych miejsc i faktów związanych z Warmią i północno-wschodnią częścią naszego kraju.

W sobotę 29 lipca już w drodze do Fromborka harcerze zatrzymali się na dłużej w Toruniu, gdzie czekała na nich Gra Miejska i zwiedzanie ruin tamtejszego zamku krzyżackiego. Mimo późnej godziny przybycia do Fromborka, sprawnie i szybko postawili namioty w tamtejszej Harcerskiej Bazie Obozowej.

Już w pierwszych dniach mieszkańcy Fromborka dowiedzieli się o przyjeździe harcerzy z Ostrowa, jako że w ramach zwiadu środowiskowego poszczególne zastępy ruszyły do miasta by nakręcić filmy z rozmów z fromborczanami na temat Kopernika, Operacji Frombork, Pana Samochodzika, czy miejscowych zwyczajów, tradycji i języka. Komenda obozu spotkała się również z burmistrzem Fromborka Małgorzatą Wrońską, zapraszając ją do udziału w obchodach 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanych przez ostrowian na fromborskim Rynku we współpracy z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną.

Kolejne dni obfitowały w wyprawy i wycieczki: pieszej do Tolkmicka, statkiem do Krynicy Morskiej i autokarowej do Malborka, Sztutowa i Gdańska. Na zamku w Malborku obozowicze wzięli udział w Grze Rycerskiej zorganizowanej przez dział edukacji miejscowego muzeum, a buszowanie po zakamarkach siedziby Zakonu Krzyżackiego i możliwość przymierzenia średniowiecznych zbroi okazały się nie lada gratką. Różnorodnych wrażeń dostarczyły harcerzom również widowisko „Światło i dźwięk” w Malborku, zwiedzanie obozu Stutthoff, wizyta w Muzeum Bursztynu, czy też zabawa na Jarmarku Dominikańskim i oglądanie nocnego Gdańska z wysokości 55 metrów na diabelskim młynie „Amber Sky”.

Podczas całego obozu poszczególne zastępy za swoje działania otrzymywały dukaty, które okazały się niezbędne do wykupienia informacji o czekającym na nich skarbie. Pierwszą istotną wskazówką okazały się skrytki na trasie geocachingowej „Śladami Pana Samochodzika”. Namierzenie i odnalezienie wszystkich „keszy” zajęło harcerzom dwa dni, a finałem poszukiwań była nocna wyprawa na poszukiwanie skarbów. Jak się okazało, każdy z ośmiu zastępów odnalazł w zakamarkach Wzgórza Katedralnego swój skarb, choć jak to z poszukiwaniem skarbów bywa – przygód przy tym nie zabrakło. W trakcie obozu uczestnicy odwiedzili fromborskie planetarium, a także obserwatorium astronomiczne, w którym oglądali zaćmienie księżyca, wieczorami zaś funkcjonowało „kino nocne pod gwiazdami”, w którym obozowicze śledzili przygody „Pana Samochodzika i Templariuszy”.

Obóz harcerski to również wieczorne ogniska, wspólne śpiewanie i przede wszystkim okazja do zdobycia nowych stopni, sprawności, czy też – dla nowicjuszy, otrzymania krzyża harcerskiego. W ostatni wieczór Przyrzeczenie Harcerskie złożyło dwoje harcerzy, a troje innych otrzymało harcerskie „awanse” w postaci wyższych stopni.

Cała rozśpiewana gromada wróciła do Ostrowa w czwartek 10 sierpnia i choć czas obozu minął szybko, to plany na kolejne wyjazdy harcerze mają już gotowe.

Fotorelację z poszczególnych dni obozu obejrzeć można na Facebook’u Szczepu Jedyneczka.

Projekt dofinansowany był ze środków Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.Darek Potasznik
Zapraszamy do udziału w IV Rajdzie Samochodowym „Śladami Republiki Ostrowskiej”, który odbędzie się 11 listopada 2017 roku. Start i meta Rajdu zlokalizowana będzie na Rynku w Ostrowie...

2017-11-02 11:57:28

Tym razem, podczas spotkania z cyklu Śladami Ostrowskich Globtroterów, uczestnicy wyruszą w podróż do Ameryki Południowej.  Spotkanie poprowadzi Agnieszka Janowska, a przewodnikiem w wyprawie...

2017-10-25 18:08:22

W dniach 6-8 października Ostrowski Hufiec ZHP zorganizował po raz 52 Złaz Hufca, który zgromadził blisko 200 zuchów, harcerzy i instruktorów.

2017-10-11 23:30:45

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!