Kolejne „gorące lato” w Radzie Miejskiej, rezygnacja przewodniczącego Lisieckiego

Kolejne „gorące lato” w...

Rok temu mieszkańców Ostrowa zaskoczyło letnie przesilenie w Radzie...
Mieszkańcy Czekanowa nie chcą podziału wsi

Mieszkańcy Czekanowa nie...

Sporo kontrowersji wśród mieszkańców Czekanowa wywołał zaprezentowany w...
Ruszyły szczepienia dla seniorów

Ruszyły szczepienia dla...

W ubiegłym roku 888 ostrowskich seniorów mogło bezpłatnie zaszczepić się...
"Turniej wielkiego działacza, dla małych sportowców"

"Turniej wielkiego...

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Międzynarodowego Turnieju im. Jerzego...
OBO – numery zadań wylosowane

OBO – numery zadań wylosowane

70 wniosków zgłoszonych przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, po...
0306e76a543d297d56f742ccf0877da5.jpg
24
Czwartek
Sierpień 2017
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Bartosza, Jerzego, Maliny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Rowery miejskie od września w Ostrowie

2017-08-02 13:43:33

Już we wrześniu tego roku na ostrowskich ulicach pojawią miejskie rowery. Dziś, w ostrowskim urzędzie, Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostarczenie systemu z firmą Nextbike - liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Pojazdy będą kolorystyką odpowiadać nowym ostrowskim autobusom i miejskiemu logo. Co ważne, ich wypożyczenie będzie bezpłatne. Stacje powstaną dzięki 15 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

Ostrowianie, już od września tego roku, będą mogli poruszać się ulicami miasta miejskimi rowerami. Dwie pierwsze stacje staną przy ulicy Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem a Basenem Miejskim. Umowę na dostarczenie rowerów, wraz z terminalami, MZK podpisał dziś z firmą Nextbike.

- Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód – tłumaczy Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

Rowery są tylko częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość tego projektu to 21 milionów złotych przy dofinansowaniu z WRPO w wysokości blisko 15 milionów złotych.

- W ramach pozyskanych środków MZK zakupi 4 autobusy o napędzie elektrycznym oraz 3 autobusy z silnikami diesla spełniającymi normę EURO 6. Projekt to też inwestycje w infrastrukturę transportową – biletomaty, wiaty przystankowe i tablice elektroniczne. To także inteligentny system zarządzania ruchem (ITS), jak również montaż energooszczędnego oświetlenia – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W obu stacjach znajdzie się 15 stanowisk oraz 10 rowerów. Kolorystyka pojazdów odpowiadać będzie użytej w miejskim logo, która wykorzystana zostanie również na nowych ostrowskich autobusach. Efektem będzie spójność kolorystyczna elementów miejskiej komunikacji.

Przetarg na dostarczenie systemu roweru miejskiego ogłoszony przez Miejski Zakład Komunikacji wygrała firma Nextbike Polska. W sezonie 2017 użytkownicy w całej Polsce mają do dyspozycji 10 869 rowerów i 946 stacji tej firmy. Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich.

- Nasz system funkcjonuje na czterech kontynentach. Co ważne, jeśli zarejestrujemy się do systemu w Ostrowie, możemy już bez ponownej rejestracji, korzystać z rowerów miejskich we wszystkich polskich miastach, w których nasz system funkcjonuje. Podobnie będzie za granicą kraju – tłumaczy Jakub Giza, specjalista ds. relacji z samorządami w firmie Nextbike. – Serdecznie witamy ostrowian w naszym globalnym rowerowym systemie. Wiem, że w tym mieście mieszkańcy kochają ten sposób poruszania się.

Do systemu będzie można zalogować się przez Internet lub w terminalu przy stacji. Otrzymujemy PIN, który należy zapamiętać i gotowe – możemy wyruszać w trasę.

Ostrowskie rowery będą wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek (kod do niego otrzymujemy przy wypożyczeniu, warto go zapamiętać) i koszyk do przewożenia toreb i pakunków. Rama rowerów typu „unisex” umożliwia wygodne korzystanie niezależnie od płci i ubioru użytkownika. Koła mają 26 cali. Rowery będą również wyposażone w czujnik GPS. Warto podkreślić, że jest to pierwszy etap wprowadzania systemu roweru miejskiego do Ostrowa. Kolejny ostrowski projekt dotyczący działań niskoemisyjnych przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną Zarządu Województwa Wielkopolskiego, czego efektem będzie dotacja ze środków europejskich - to blisko 32 miliony bezzwrotnej dotacji. Całkowita wartość projektu to ponad 42 miliony złotych.

- W ramach tych środków powstaną kolejne dwie stacje roweru – na ostrowskim Rynku oraz przy centrum przesiadkowym. Kupimy też 6 autobusów elektrycznych i 3 z silnikiem diesla, rozbudujemy system ITS, a także wymienimy oświetlenie w kolejnych dwóch osiedlach. W ramach projektu powstanie również ponad 6 kilometrów ścieżek rowerowych i 5 punktów napraw rowerów. Wybudowane zostanie też centrum przesiadkowe - wylicza prezydent miasta. – Te dwa projekty to ogromna kwota ponad 60. milionów złotych na działania mające poprawić jakość ostrowskiego powietrza. Rowery, nowoczesne systemy, autobusy, wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji. Niska emisja to także szkodliwe substancje emitowane przez silniki samochodowe. Z jej efektami walczymy kompleksowo i przez cały rok.

źródło: Biuro Prasowe UMBartosz Górski
W ubiegłym roku 888 ostrowskich seniorów mogło bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Wszystko dzięki miejskiemu programowi profilaktycznemu, na który w miejskim budżecie przeznaczono 40...

2017-08-22 15:57:12

70 wniosków zgłoszonych przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, po dokładnej weryfikacji i analizie, zostało zakwalifikowanych do udziału w głosowaniu w ramach III edycji Ostrowskiego Budżetu...

2017-08-21 15:07:54

Kolejne środki unijne płyną do naszego miasta. - To jedna inwestycja – adaptacja budynku starej szkoły przy ulicy Grabowskiej na potrzeby przedszkola - jednak pozyskaliśmy na nią aż dwie dotacje...

2017-08-18 18:38:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!