Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Żeńska koszykówka i tenis stołowy – to atrakcje sportowe, które kibice będą...
Chcesz zostać wolontariuszem 26. Finału WOŚP?

Chcesz zostać...

Prace nad 26. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowie...
200 tys. zł ze Starostwa na walkę z pneumokokami /foto/

200 tys. zł ze Starostwa na...

Pneumokoki – to najniebezpieczniejsze bakterie, które mogą spustoszyć...
Spotkanie w Bibliotece z Jerzym Kisielewskim

Spotkanie w Bibliotece z...

Jerzy Kisielewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny – będzie gościem...
Jubileuszowa - XX Cecyliada za nami!

Jubileuszowa - XX Cecyliada...

Koncert finałowy XX edycji Ostrowskiego Konkursu Piosenki Religijnej...
24
Piątek
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Emmy, Flory, Romana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Ostrowska Neonatologia od dzisiaj jeszcze nowocześniejsza! /foto/

2017-07-13 13:38:11

Z 9 do 20 zwiększyła się liczba stanowisk, na których można równocześnie ratować życie najmłodszych pacjentów na ostrowskim Oddziale Neonatologii. W czwartek 13 lipca odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego, powiększonego oddziału.

- Dziś poddajemy do użytku jeden z trzech ważnych obiektów naszego szpitala, bo jak mówiliśmy bardzo często, jest inwestycyjne „trzy razy tak” dla ostrowskiego szpitala - mówił starosta Paweł Rajski - jest to właśnie oddanie do użytku rozbudowanego Oddziału Neonatologii, za chwilę nowego skrzydła szpitala i nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jest to chyba najlepszy moment żeby skierować słowa szczerego podziękowania pod adresem tych którzy pochylają się nad najmniejszymi mieszkańcami naszego powiatu. Słowa uznania kieruję pod adresem tych którzy na tym oddziale robią to co najpiękniejsze. Neonatologia to nasza wielka wizytówka, wielka chluba i powód do radości.

Składając podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój ostrowskiej neonatologii starosta Paweł Rajski w sposób szczególny podziękował konsultantom odziału: profesorowi Januszowi Gadzinowskiemu, kierownikowi Kliniki Neonatolgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz profesorowi Jerzemu Szczapie, kierownikowi Kliniki Zakażeń Noworodków Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, nazywając ich „dobrymi duchami” ostrowskiego oddziału. Odrębne słowa podziękowania starosta złożył na ręce kierownik Oddziału dr Katarzyny Bierły.

- Żeby ten oddział mógł powstać musiała powstać grupa ludzi która będzie bardzo zaangażowana w to wszystko. Ja pani dziękuję, że pani stworzyła zespół, który nam  tej dumy i radości nam dostarcza.

Dyrektor szpitala Dariusz Bierła mówił:

- Jak państwo wiecie dzieje naszej neonatologii są bardzo dynamiczne. Począwszy od roku 2004 kiedy Oddział Neonatologiczny uzyskał drugi stopień referencji, poprzez rok 2011, kiedy dzięki zaangażowaniu panów profesorów i władz samorządowych udało się stworzyć projekt, który budził początkowo sporo niepokoju czy to się uda. Po pięciu latach działalności tego oddziału na trzecim najwyższym stopniu referencyjności z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę i oddział spełnił nasze oczekiwania.

Jak podkreślił dyrektor Bierła ścisłą współpraca Oddziału Neonatologii z Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym sprawia, że liczba porodów w ostrowskim szpitalu systematycznie rośnie – w roku 2016 było ich 1.750, a w pierwszym półroczu roku 2017 liczba ta sięgnęła już 1 tysiąca.

Pytana przez nas w jaki sposób zrealizowana inwestycja wpłynie na funkcjonowanie oddziału kierownik Katarzyna Bierła odpowiada:

- Mimo, że nasz oddział posiada najwyższy trzeci stopień referencji, do tej pory mieliśmy znacznie ograniczone możliwości zarówno ze względu na powierzchnię oddziału, jak i ilość posiadanego sprzętu. Od dzisiaj warunki te ulegną znacznej poprawie co przełoży się na jeszcze lepsze efekty naszej pracy. Zwiększenie liczby stanowisk z 9 do 20 to spora różnica, a dodać do tego trzeba sporą ilość nowoczesnego sprzętu jaki przy tej okazji trafił na nasz oddział.

Jak zwrócił uwagę profesor Jerzy Szczapa:

- Jeszcze do niedawna jako granicę przeżycia noworodka przyjmowaliśmy wagę urodzeniową 1000 gramów. Dzisiaj ratujemy noworodki ważące 500 gramów i jest to niesamowity postęp.

- Taki maluszek, mimo że sam mierzy zaledwie 25 centymetrów potrzebuje sporej przestrzeni – dodaje K. Bierła – i nie jest to tylko przestrzeń jaką zajmuje inkubator, ale również niezbędny w takich przypadkach respirator. Trzeba pamiętać, że dziecko urodzone w 24-25 tygodniu ciąży nie jest miniaturką człowieka. Ono nie ma jeszcze skóry, nie ma ukształtowanych płuc, jest bardzo wrażliwe na dźwięki. Odgłos przedzieranej kartki papieru dla takiego dziecka wiąże się z ogromnym bólem mogącym doprowadzić nawet do wylewu. To oddaje skalę trudności i wrażliwości, jaka wiąże się z opieką nad takim pacjentem.

Zespół medyczny opiekujący się noworodkami na ostrowskim Oddziale Neonatologii to 10 lekarzy i 37 pielęgniarek.

- Może się wydawać, że to liczny zespół, ale tak naprawdę jest to niezbędne minimum w obecnych warunkach naszego oddziału – mówi kierownik ostrowskiej Neonatologii – o całym personelu mogę powiedzieć, że to wysokiej klasy specjaliści, a moją szczególną dumą są dwie młode lekarki, które są przyszłością tego oddziału.

Pytana o marzenia dr Katarzyna Bierła odpowiada:

- Medycyna to stały postęp. Średnio co dwa lata pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne dotyczące respiratorów, a to oznacza konieczność sukcesywnej ich wymiany. Chciałabym abyśmy zawsze dysponowali środkami umożliwiającymi nam unowocześnianie naszego sprzętu. Jeśli chodzi o marzenia dalekosiężne – we Francji są obecnie testowane specjalne „worki” wypełnione płynem, w których dziecko ma mieć warunki maksymalnie zbliżone do tych jakie panują w łonie matki. Możemy zakładać, że za jakieś 5 lat pojawią się takie rozwiązania na oddziałach szpitalnych, a to pozwoliłoby nam ratować życie jeszcze młodszych pacjentów…

Pozostaje życzyć dyrekcji ostrowskiego szpitala aby wspomnianych środków do podążania za nowoczesnością faktycznie nie brakowało i byśmy jak najczęściej mogli publikować dobre wiadomości ze Szpitala Miejskiego.Darek Potasznik
Pneumokoki – to najniebezpieczniejsze bakterie, które mogą spustoszyć organizm małego dziecka, wywołując często nieodwracalne zmiany. Starostwo Powiatowe postanowiło włączyć się do akcji „Stop...

2017-11-22 15:07:49

W sobotę 18 listopada w Galerii Ostrovia Fundacja Małych Serc we współpracy z Przedszkolem „Smerfiki” organizuje ostrowską odsłonę Światowego Dnia Wcześniaka.

2017-11-13 22:55:35

W środę 18 października odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 6 bezpłatne badanie wzroku. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

2017-10-17 22:03:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!