Pracowity tydzień w TS Ostrovii

Pracowity tydzień w TS...

Ostatni tydzień był bardzo pracowity dla działaczy koszykarskiej Ostrovii....
Noc Horrorów w ostrowskim kinie

Noc Horrorów w ostrowskim...

Noc Horrorów, to gratka dla wszystkich, którzy oczekują od kina mocnych i...
,,Zapalniczka’’, która ratuje życie

,,Zapalniczka’’, która...

Pierwszy pętlowy rejestrator arytmii wszczepiono pacjentowi na Oddziale...
Baletowe sukcesy w Rimini

Baletowe sukcesy w Rimini

Worek nagród rozsupłały na Międzynarodowym Festiwalu we włoskim Rimini...
Rewitalizacja Śródmieścia

Rewitalizacja Śródmieścia

Do 31.07.2017 r. potrwają konsultacje społeczne projektu koncepcji...
23
Niedziela
Lipiec 2017
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Ostrowska Neonatologia od dzisiaj jeszcze nowocześniejsza! /foto/

2017-07-13 13:38:11

Z 9 do 20 zwiększyła się liczba stanowisk, na których można równocześnie ratować życie najmłodszych pacjentów na ostrowskim Oddziale Neonatologii. W czwartek 13 lipca odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego, powiększonego oddziału.

- Dziś poddajemy do użytku jeden z trzech ważnych obiektów naszego szpitala, bo jak mówiliśmy bardzo często, jest inwestycyjne „trzy razy tak” dla ostrowskiego szpitala - mówił starosta Paweł Rajski - jest to właśnie oddanie do użytku rozbudowanego Oddziału Neonatologii, za chwilę nowego skrzydła szpitala i nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jest to chyba najlepszy moment żeby skierować słowa szczerego podziękowania pod adresem tych którzy pochylają się nad najmniejszymi mieszkańcami naszego powiatu. Słowa uznania kieruję pod adresem tych którzy na tym oddziale robią to co najpiękniejsze. Neonatologia to nasza wielka wizytówka, wielka chluba i powód do radości.

Składając podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój ostrowskiej neonatologii starosta Paweł Rajski w sposób szczególny podziękował konsultantom odziału: profesorowi Januszowi Gadzinowskiemu, kierownikowi Kliniki Neonatolgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz profesorowi Jerzemu Szczapie, kierownikowi Kliniki Zakażeń Noworodków Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, nazywając ich „dobrymi duchami” ostrowskiego oddziału. Odrębne słowa podziękowania starosta złożył na ręce kierownik Oddziału dr Katarzyny Bierły.

- Żeby ten oddział mógł powstać musiała powstać grupa ludzi która będzie bardzo zaangażowana w to wszystko. Ja pani dziękuję, że pani stworzyła zespół, który nam  tej dumy i radości nam dostarcza.

Dyrektor szpitala Dariusz Bierła mówił:

- Jak państwo wiecie dzieje naszej neonatologii są bardzo dynamiczne. Począwszy od roku 2004 kiedy Oddział Neonatologiczny uzyskał drugi stopień referencji, poprzez rok 2011, kiedy dzięki zaangażowaniu panów profesorów i władz samorządowych udało się stworzyć projekt, który budził początkowo sporo niepokoju czy to się uda. Po pięciu latach działalności tego oddziału na trzecim najwyższym stopniu referencyjności z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę i oddział spełnił nasze oczekiwania.

Jak podkreślił dyrektor Bierła ścisłą współpraca Oddziału Neonatologii z Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym sprawia, że liczba porodów w ostrowskim szpitalu systematycznie rośnie – w roku 2016 było ich 1.750, a w pierwszym półroczu roku 2017 liczba ta sięgnęła już 1 tysiąca.

Pytana przez nas w jaki sposób zrealizowana inwestycja wpłynie na funkcjonowanie oddziału kierownik Katarzyna Bierła odpowiada:

- Mimo, że nasz oddział posiada najwyższy trzeci stopień referencji, do tej pory mieliśmy znacznie ograniczone możliwości zarówno ze względu na powierzchnię oddziału, jak i ilość posiadanego sprzętu. Od dzisiaj warunki te ulegną znacznej poprawie co przełoży się na jeszcze lepsze efekty naszej pracy. Zwiększenie liczby stanowisk z 9 do 20 to spora różnica, a dodać do tego trzeba sporą ilość nowoczesnego sprzętu jaki przy tej okazji trafił na nasz oddział.

Jak zwrócił uwagę profesor Jerzy Szczapa:

- Jeszcze do niedawna jako granicę przeżycia noworodka przyjmowaliśmy wagę urodzeniową 1000 gramów. Dzisiaj ratujemy noworodki ważące 500 gramów i jest to niesamowity postęp.

- Taki maluszek, mimo że sam mierzy zaledwie 25 centymetrów potrzebuje sporej przestrzeni – dodaje K. Bierła – i nie jest to tylko przestrzeń jaką zajmuje inkubator, ale również niezbędny w takich przypadkach respirator. Trzeba pamiętać, że dziecko urodzone w 24-25 tygodniu ciąży nie jest miniaturką człowieka. Ono nie ma jeszcze skóry, nie ma ukształtowanych płuc, jest bardzo wrażliwe na dźwięki. Odgłos przedzieranej kartki papieru dla takiego dziecka wiąże się z ogromnym bólem mogącym doprowadzić nawet do wylewu. To oddaje skalę trudności i wrażliwości, jaka wiąże się z opieką nad takim pacjentem.

Zespół medyczny opiekujący się noworodkami na ostrowskim Oddziale Neonatologii to 10 lekarzy i 37 pielęgniarek.

- Może się wydawać, że to liczny zespół, ale tak naprawdę jest to niezbędne minimum w obecnych warunkach naszego oddziału – mówi kierownik ostrowskiej Neonatologii – o całym personelu mogę powiedzieć, że to wysokiej klasy specjaliści, a moją szczególną dumą są dwie młode lekarki, które są przyszłością tego oddziału.

Pytana o marzenia dr Katarzyna Bierła odpowiada:

- Medycyna to stały postęp. Średnio co dwa lata pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne dotyczące respiratorów, a to oznacza konieczność sukcesywnej ich wymiany. Chciałabym abyśmy zawsze dysponowali środkami umożliwiającymi nam unowocześnianie naszego sprzętu. Jeśli chodzi o marzenia dalekosiężne – we Francji są obecnie testowane specjalne „worki” wypełnione płynem, w których dziecko ma mieć warunki maksymalnie zbliżone do tych jakie panują w łonie matki. Możemy zakładać, że za jakieś 5 lat pojawią się takie rozwiązania na oddziałach szpitalnych, a to pozwoliłoby nam ratować życie jeszcze młodszych pacjentów…

Pozostaje życzyć dyrekcji ostrowskiego szpitala aby wspomnianych środków do podążania za nowoczesnością faktycznie nie brakowało i byśmy jak najczęściej mogli publikować dobre wiadomości ze Szpitala Miejskiego.Darek Potasznik
3ae63ac391c4ea85d13fc524e108fd1d.png
Pierwszy pętlowy rejestrator arytmii wszczepiono pacjentowi na Oddziale Kardiologicznym ostrowskiego szpitala. To niewielkie urządzenie pozwala uchwycić niewyjaśnione zasłabnięcia oraz utraty...

2017-07-21 17:55:52

Przedsiębiorcy z regionu iPowiatu Ostrowskiego oraz przedstawiciele samorządu gospodarczego jako pierwsi obejrzeli pomieszczenia budowanego nowego skrzydła ostrowskiego szpitala i poznali...

2017-06-26 14:17:26

Rusza rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ostrowskim szpitalu. Dzięki pozyskaniu środków unijnych zwiększy się nie tylko liczba łóżek dla pacjentów, ale także powstanie pierwszy w...

2017-05-15 14:05:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!