Pracowity tydzień w TS Ostrovii

Pracowity tydzień w TS...

Ostatni tydzień był bardzo pracowity dla działaczy koszykarskiej Ostrovii....
Noc Horrorów w ostrowskim kinie

Noc Horrorów w ostrowskim...

Noc Horrorów, to gratka dla wszystkich, którzy oczekują od kina mocnych i...
,,Zapalniczka’’, która ratuje życie

,,Zapalniczka’’, która...

Pierwszy pętlowy rejestrator arytmii wszczepiono pacjentowi na Oddziale...
Baletowe sukcesy w Rimini

Baletowe sukcesy w Rimini

Worek nagród rozsupłały na Międzynarodowym Festiwalu we włoskim Rimini...
Rewitalizacja Śródmieścia

Rewitalizacja Śródmieścia

Do 31.07.2017 r. potrwają konsultacje społeczne projektu koncepcji...
23
Niedziela
Lipiec 2017
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Od dzisiaj jeździmy obwodnicą! /foto/

2017-07-12 20:29:42

W środę 12 lipca o godzinie 12 dokonano uroczystego otwarcia drugiego odcinka obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, a pierwsze samochody ruszyły nową trasą około godziny 13.

Uroczystość zgromadziła parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Transportu, wykonawców inwestycji, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawicieli władz samorządowych . Całość rozpoczęła się „przedpremierowym” przejazdem nowym odcinkiem obwodnicy, podczas którego można było zapoznać się ze szczegółami tej największej inwestycji drogowej w naszym regionie w ostatnich latach, a które prezentujemy poniżej.

To wyjątkowe wydarzenie przynajmniej na chwilę zjednoczyło przedstawicieli wszelkich opcji, co wyraźnie podkreślali w swoich wystąpieniach wszyscy przybyli goście. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że losy tej inwestycji w pewnym momencie wisiały na włosku, a fakt że plany jej budowy nie trafiły „do szuflady” to spora zasługa ówczesnych władz Ostrowa z prezydentem Urbaniakiem na czele.

 

Pierwszy etap obwodnicy Ostrowa w ciągu drogi S11 został ukończony w 2009 roku. Jak się okazało na rozpoczęcie drugiego etapu mieszkańcy czekać musieli aż 5 lat – do roku 2014. Cały ponad 13 km odcinek wykonany jest w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej i wchodzi w skład drogi S11, która perspektywicznie ma być drogą ekspresową łączącą Śląsk w wybrzeżem Bałtyku. Tymczasem oddany odcinek pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta na linii północ – wschód – południe, a kończy się on na rondzie Strugi. W przyszłości będzie to fragment drogi ekspresowej S11 łączącej Śląsk z wybrzeżem Bałtyku.

Budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego to jedna z dziewięciu dużych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Wielkopolsce przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy udziale środków Unii Europejskiej. Koszt wykonanych robót wynikający z przetargu to prawie 285 mln zł., z czego dofinasowanie ze środków Unii europejskiej wyniosło 174 mln zł.

Warto podkreślić, że nowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Ostrów Wielkopolski Wschód i Ostrów Wielkopolski Południe. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 15 obiektów inżynierskich. Powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego i sprawne odwodnienie jezdni. W ramach projektu zmodernizowano 1,4 kilometrowy fragment drogi krajowej nr 25 stanowiący wyjazd ul. Kaliską w stronę Kalisza. W tym miejscu warto dodać, że dalszy odcinek drogi krajowej nr 25, poprzez Kalisz aż do Konina jest obecnie projektowany, a jego gruntowna przebudowa ma nastąpić jeszcze w tej perspektywie finansowej to jest do roku 2023. Ciekawostką tej inwestycji były badania archeologiczne na trasie budowy obwodnicy oraz związanej z nią przebudową odcinka ul. Kaliskiej w ciągu drogi krajowej nr 25. Badaniami objęto 26 stanowisk archeologicznych o łącznej powierzchni 1515 arów (ponad 15 hektarów). Na większości stanowisk przeważała funkcja osadnicza, w związku z powyższym odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie piece i paleniska. Oprócz śladów życia codziennego odkryto również 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie grobów stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia, metalowe (żelazne i brązowe) szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne. Pozostałości osady kryły również znaleziska zwracające szczególną uwagę opinii publicznej, a mianowicie dwa skarby zawierające łącznie 106 monet rzymskich.

Przypomnijmy najważniejsze fakty związane z tą inwestycją:

Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 10 października 2014r.

Wykonawca, konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A. i Mota-Engil Engenharia, miał 24 miesiące na ukończenie robót (nie wliczając okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

Planowana data ukończenia robót została ustalona na 10 lipca 2017r.

Wartość robót budowlanych to prawie 285 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 174 mln zł.

Nadzór inwestorski nad całością robót prowadziła firma Lafrentz – Polska Sp. z o.o.

Mieszkańcom Ostrowa warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że w związku z uruchomieniem węzła Ostrów Wielkopolski Południe zmianie uległa organizacja ruchu na ul. Majorka w rejonie supermarketu Tesco. Wjazd na parking Tesco pozostał jak do tej pory – od ul. Majorka, natomiast wyjazd z Tesco znajduje się obecnie od strony Alei Solidarności.

Inf. techniczne: GDDKiADarek Potasznik
3ae63ac391c4ea85d13fc524e108fd1d.png
Ostrowski Urząd Miejski rozstrzygnął przetarg na inwestycję związaną z przebudową części pomieszczeń szkolnych przy ulicy Waryńskiego na potrzeby Żłobka Miejskiego oraz budowę placu zabaw....

2017-07-18 11:57:21

W dniach 21-23 lipca odbędzie się w Kaliszu Kongres Świadków Jehowy, którego myślą przewodnią będzie hasło „Nie poddawaj się!”. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla Świadków Jehowy w naszym...

2017-07-18 19:07:10

Ruszyły prace modernizacyjne związane z przebudową zieleniaka przy ulicy Konopnickiej. W styczniu tego roku oddano do użytkowania, po modernizacji, zieleniak przy ulicy Tomczeka. Teraz przyszedł...

2017-07-18 11:39:29

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!