Hanna Zarytska w TS Ostrovii!

Hanna Zarytska w TS Ostrovii!

Hanna Zarytska nową zawodniczką Towarzystwa Sportowego Ostrovia. Koszykarka...
Niesamowity finisz Johnsona! /foto/

Niesamowity finisz...

Atomowa druga kwarta meczu z Turowem Zgorzelec dała BM Slam Stali...
Badanie USG. Niby proste, ale…

Badanie USG. Niby proste, ale…

Pewnie każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu badanie USG, które jeszcze...
Powalczyli i wygrali!

Powalczyli i wygrali!

Po meczu walki odmłodzona drużyna KS Stali pokonała na wyjeździe...
„Sierota” i „Zaufanie” – premierowe spektakle Teatru Tańca OCK

„Sierota” i „Zaufanie” –...

Na samym początku lutego, na deskach Ostrowskiego Centrum Kultury wystąpią...

Alkohol pod chmurką

Czy popierasz wniosek o zezwolenie na spożywanie alkoholu na terenie Piasków-Szczygliczki?

Historia i wyniki »

Sylwester kulturalny

Czy należy organizować sylwestrowe imprezy kulturalne w OCK?

Historia i wyniki »

Szkoła bez zadań domowych?

SP 14 podjęła decyzję o niezadawaniu obowiązkowych pisemnych prac domowych. Jaka jest twoja ocena tego pomysłu?

Historia i wyniki »

 • 21
  Niedziela
  Styczeń 2018
  Loading...
  Poprzedni Styczeń Następny
  Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1234
  imieniny:
  Agnieszki, Jarosława, Nory
  Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

  Od dzisiaj jeździmy obwodnicą! /foto/

  2017-07-12 20:29:42

  W środę 12 lipca o godzinie 12 dokonano uroczystego otwarcia drugiego odcinka obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, a pierwsze samochody ruszyły nową trasą około godziny 13.

  Uroczystość zgromadziła parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Transportu, wykonawców inwestycji, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawicieli władz samorządowych . Całość rozpoczęła się „przedpremierowym” przejazdem nowym odcinkiem obwodnicy, podczas którego można było zapoznać się ze szczegółami tej największej inwestycji drogowej w naszym regionie w ostatnich latach, a które prezentujemy poniżej.

  To wyjątkowe wydarzenie przynajmniej na chwilę zjednoczyło przedstawicieli wszelkich opcji, co wyraźnie podkreślali w swoich wystąpieniach wszyscy przybyli goście. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że losy tej inwestycji w pewnym momencie wisiały na włosku, a fakt że plany jej budowy nie trafiły „do szuflady” to spora zasługa ówczesnych władz Ostrowa z prezydentem Urbaniakiem na czele.

   

  Pierwszy etap obwodnicy Ostrowa w ciągu drogi S11 został ukończony w 2009 roku. Jak się okazało na rozpoczęcie drugiego etapu mieszkańcy czekać musieli aż 5 lat – do roku 2014. Cały ponad 13 km odcinek wykonany jest w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej i wchodzi w skład drogi S11, która perspektywicznie ma być drogą ekspresową łączącą Śląsk w wybrzeżem Bałtyku. Tymczasem oddany odcinek pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta na linii północ – wschód – południe, a kończy się on na rondzie Strugi. W przyszłości będzie to fragment drogi ekspresowej S11 łączącej Śląsk z wybrzeżem Bałtyku.

  Budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego to jedna z dziewięciu dużych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Wielkopolsce przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy udziale środków Unii Europejskiej. Koszt wykonanych robót wynikający z przetargu to prawie 285 mln zł., z czego dofinasowanie ze środków Unii europejskiej wyniosło 174 mln zł.

  Warto podkreślić, że nowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Ostrów Wielkopolski Wschód i Ostrów Wielkopolski Południe. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 15 obiektów inżynierskich. Powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego i sprawne odwodnienie jezdni. W ramach projektu zmodernizowano 1,4 kilometrowy fragment drogi krajowej nr 25 stanowiący wyjazd ul. Kaliską w stronę Kalisza. W tym miejscu warto dodać, że dalszy odcinek drogi krajowej nr 25, poprzez Kalisz aż do Konina jest obecnie projektowany, a jego gruntowna przebudowa ma nastąpić jeszcze w tej perspektywie finansowej to jest do roku 2023. Ciekawostką tej inwestycji były badania archeologiczne na trasie budowy obwodnicy oraz związanej z nią przebudową odcinka ul. Kaliskiej w ciągu drogi krajowej nr 25. Badaniami objęto 26 stanowisk archeologicznych o łącznej powierzchni 1515 arów (ponad 15 hektarów). Na większości stanowisk przeważała funkcja osadnicza, w związku z powyższym odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie piece i paleniska. Oprócz śladów życia codziennego odkryto również 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie grobów stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia, metalowe (żelazne i brązowe) szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne. Pozostałości osady kryły również znaleziska zwracające szczególną uwagę opinii publicznej, a mianowicie dwa skarby zawierające łącznie 106 monet rzymskich.

  Przypomnijmy najważniejsze fakty związane z tą inwestycją:

  Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 10 października 2014r.

  Wykonawca, konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A. i Mota-Engil Engenharia, miał 24 miesiące na ukończenie robót (nie wliczając okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

  Planowana data ukończenia robót została ustalona na 10 lipca 2017r.

  Wartość robót budowlanych to prawie 285 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 174 mln zł.

  Nadzór inwestorski nad całością robót prowadziła firma Lafrentz – Polska Sp. z o.o.

  Mieszkańcom Ostrowa warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że w związku z uruchomieniem węzła Ostrów Wielkopolski Południe zmianie uległa organizacja ruchu na ul. Majorka w rejonie supermarketu Tesco. Wjazd na parking Tesco pozostał jak do tej pory – od ul. Majorka, natomiast wyjazd z Tesco znajduje się obecnie od strony Alei Solidarności.

  Inf. techniczne: GDDKiA  Darek Potasznik
  136ab259fb23d905c1dec45e09aa471e.png
  Przeczytaj również
  Ostrowski Park Przemysłowy otrzyma dofinansowanie w kwocie blisko 2 mln zł na realizację projektu „Działaj z rozmachem – StartUP dla Ciebie”. To ogromny sukces, bo ze 173 złożonych wniosków...

  2018-01-16 11:11:33

  Jak co roku, z Sybirakami zrzeszonymi w ostrowskim Kole Terenowym, spotkała się prezydent miasta Beata Klimek. Podczas dorocznego spotkania opłatkowego, które odbyło się 12 stycznia w Bursie...

  2018-01-16 16:53:25

  W poniedziałek o godzinie 12:00 na ostrowskim Rynku pojawi się instalacja prezentująca gąsienice żerujące na zielonym liściu demokracji. To forma protestu przeciw postępującemu ograniczaniu...

  2018-01-19 13:54:46

  NAJNOWSZE OKAZJE

  NAJNOWSZE TUBONY

  NAJNOWSZE GAZETKI

  Dołącz do
  swoich znajomych!