Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

Weekend sporych emocji w wielu dyscyplinach czeka ostrowskich kibiców, a za...
Harfa laserowa, figury Chladniego i nie tylko… /foto/

Harfa laserowa, figury...

Małgorzata Porczyńska i Kamil Kaliński z ostrowskiego ZST zajęli pierwsze...
Na razie 0:1

Na razie 0:1

Po udanej pierwszej kwarcie, z czasem koszykarze BM Slam Stali oddali...
Premier Mateusz Morawiecki na Góreczniku /foto/

Premier Mateusz Morawiecki...

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, odwiedził Górecznik, gdzie...
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym BAZGROŁ 2018

Nagrody w Ogólnopolskim...

Wspaniały sukces odnotowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 7, zajmując II...
92acc1b250b920f383ee56225c652a5f.png
26
Sobota
Maj 2018
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Sprawdź swój dowód!

2017-07-03 19:50:32

Aż 5 milionów dowodów osobistych noszonych w portfelach Polaków utraci w bieżącym roku swoją ważność. Termin ważności swojego dowodu łatwo przegapić, a konsekwencje tego faktu mogą być dość bolesne.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji – aż 5 milionów Polaków, którzy wyrobili swoje nowe dowody osobiste w roku 2007 czeka w tym roku wymiana dokumentu, gdyż termin ich ważności – 10 lat, mija właśnie w roku 2017.

Przypomnijmy, że „nowe” plastikowe dowody osobiste wydawane są od roku 2001, a posiadacze starych „książeczkowych” dowodów zobowiązani byli do ich wymiany do końca roku 2007. Jak nietrudno się domyśleć, największa „kumulacja” wymiany dokumentów nastąpiła właśnie w roku 2007, a dokładnie w drugiej jego połowie. Wydano wtedy blisko 9 milionów dokumentów, z których część, z różnych względów została przez ich użytkowników już wymieniona, wspomniane zaś 5 milionów utraci swoją ważność do końca roku 2017.

Po co ta wymiana?

Dowód osobisty osoby pełnoletniej ważny jest 10 lat, głównie ze względu na fakt zmiany wyglądu, ale również ze względu na zmiany w wyglądzie samych dokumentów. Termin ważności wynosi 5 lat w przypadku dokumentów osób niepełnoletnich, natomiast osoby powyżej 65 roku życia otrzymują dowód osobisty bezterminowy.

Jakie konsekwencje dla zapominalskich?

Teoretycznie za posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. W praktyce rzadko to się zdarza, nie mniej doświadczyć możemy równie, jeśli nie bardziej,  dotkliwych konsekwencji. O ile my sami możemy nie pamiętać kiedy upływa termin ważności naszego dowodu, możemy być pewni, że pamiętać o tym będą instytucje finansowe, z których usług korzystamy. Może więc się okazać, że nasze konto w banku zostanie zablokowane do czasu dostarczenia nowego dowodu, a te niestety nie są wydawane „od ręki”. Jeszcze większa przykrość może nas spotkać w czasie wakacji, gdy na lotnisku usłyszymy, że zamiast na wczasy do Hiszpanii, udać się musimy do właściwego urzędu gminy celem wymiany dowodu. Brak ważnego dowodu tożsamości uniemożliwia również podejmowanie jakichkolwiek czynności prawnych jak np. podpisywanie umów z operatorem telefonii komórkowej itp.

Jak to załatwić ?

Od złożenia wniosku na jego odbiór możemy czekać nawet miesiąc. Wniosek o wydanie nowego dowodu powinniśmy złożyć najpóźniej na 30 dni przed upływem jego ważności. Wniosek taki można złożyć w formie papierowej we właściwym urzędzie gminy, ale można też załatwić tą sprawę dosłownie w kilka minut. Służy do tego elektroniczny wniosek, bardzo prosty w obsłudze, dostępny TUTAJ /link/  wymagający jednak posiadania tzw. profilu zaufanego „eGO” (który być może warto przy tej okazji sobie założyć). Bez względu na formę składania wniosku musimy do niego dołączyć zdjęcie biometryczne, nie starsze niż 6 miesięcy.

Co to jest zdjęcie biometryczne?

O wyjaśnienie tej zagadki poprosiliśmy ostrowskiego fotografa Jacka Malika:

- Zdjęcie biometryczne, najkrócej rzecz ujmując, to zdjęcie wykonane zgodnie z instrukcją MSWiA, które spełnia międzynarodowe kryteria ICAO. Zdjęcie takie musi być wykonane en face, z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Podczas wykonywania takiego zdjęcia fotograf musi zadbać o odpowiednie tło, ostrość i proporcje.

W powszechnej opinii są to zdjęcia najbardziej odsłaniające wszelkie niedoskonałości naszej twarzy, dlatego też warto zadbać przed wizytą u fotografa o kilka detali.

- Ponieważ zdjęcie to oglądać będziemy przez najbliższych 10 lat, lepiej jest się przygotować się do takiej sesji – mówi Jacek Malik – do zdjęcia warto przyjść wypoczętym, gdyż ślady wczorajszej imprezy albo porannej siłowni, w ujęciu „na wprost” będą widoczne na  naszej twarzy. Strój co prawda nie jest zbyt widoczny na zdjęciach biometrycznych, nie mniej warto zadbać o schludne ubranie unikając ozdób typu: szale, naszyjniki, golfy, czy kaptury. Paniom zwracam uwagę na zbyt duże kolczyki, opaski, czy jakiekolwiek inne nakrycia głowy oraz tak prozaiczną rzecz jak spinki z przodu głowy. Lepiej też unikać perłowych cieni, czy brokatowych błyszczyków do ust.

Co najistotniejsze - w przypadku zdjęć biometrycznych najodpowiedniejsze zdjęcie ostatecznie wybiera fotograf, kierując się parametrami technicznymi, które będą następnie weryfikowane przez urząd. Negatywna weryfikacja zdjęcia naraża nas na ponowną wizytę u fotografa, a to znacznie wydłuża procedurę wykonania dokumentu.

- Musimy pamiętać, że nikt nie ma idealnej twarzy. W związku z tym zdarza nam się czasami usłyszeć „Ja tak wyglądam?”. Nie zdarza się natomiast, by klient musiał wracać do nas z reklamacją z urzędu – kończy J. Malik.

Wyposażeni zatem w tak wszechstronną wiedzę – spoglądamy na datę ważności swojego dowodu i wpisujemy w kalendarz termin wizyty u fotografa. Jeśli zaś się okaże, że termin ten już minął, udajemy się do fotografa bez zbędnej zwłoki, pamiętając jednak o spokojnym kroku, gdyż jak już wiemy zdjęcie biometryczne nie wybacza zmęczenia i stresu…Darek Potasznik
W ramach partnerstwa z Akademią Piłkarską Reissa zapraszamy do udziału w konkursie z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej!

2018-05-19 22:43:47

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw serdecznie zapraszają na...

2018-05-19 23:57:51

- Branża energetyczna stale się rozwija, a fachowcy z tej branży zawsze znajdą dobrą pracę – mówi właściciel firmy Radpol – Radosław Strzelczyk.

2018-05-17 21:32:37

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!