Szlachetna Paczka: baza rodzin otwarta! Sprawdź, komu możesz pomóc

Szlachetna Paczka: baza...

Od kilku dniu na stronie Szlachetnej Paczki działa już baza potrzebujących...
Świąteczna Ciężarówka Coca-Cola w Ostrowie? Zagłosuj!

Świąteczna Ciężarówka...

Legendarne ciężarówki Coca-Cola 2 grudnia wyruszą w Polskę, ale tym razem...
Ostrovia po raz drugi lepsza od Pogoni

Ostrovia po raz drugi...

Piłkarze Ostrovii po raz drugi pokonali w tym sezonie Pogoń Nowe...
„Muzykiem być” w Ostrowie

„Muzykiem być” w Ostrowie

Kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez...
Czy Moja Wola wróci do skarbu państwa?

Czy Moja Wola wróci do...

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Starosty Ostrowskiego Pawła...
20
Poniedziałek
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Anatola, Edyty, Rafała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Jubileuszowy Zjazd Komisji Historycznych ZHP w Ostrowie /foto/

2017-06-19 11:13:25

W sobotę 17 czerwca blisko 60 instruktorów harcerskich – członków Komisji Historycznych  z całej Wielkopolski zjechało do Ostrowa by wziąć udział w Zjeździe Jubileuszowym z okazji 60-lecia Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Wielkopolscy historycy harcerstwa zwiedzanie Ostrowa rozpoczęli od wizyty w Izbie Tradycji Harcerstwa na Ziemi Ostrowskiej. W tym wyjątkowym w skali całej Wielkopolski miejscu ostrowska Komisja Historyczna już od blisko 10 lat gromadzi i prezentuje lokalne pamiątki i dokumenty dotyczące harcerstwa, a zgromadzone eksponaty prezentował gościom twórca Izby harcmistrz Zbysław Jeżewski.

Kulminacyjnym punktem ostrowskiego Zjazdu była konferencja „Harcerstwo wczoraj i dziś”, zorganizowana w Forum Synagoga. Prezentujący działalność harcerstwa w dwudziestoleciu międzywojennym poseł Tomasz Ławniczak, zwrócił uwagę na atuty harcerstwa zarówno dla młodych ludzi żyjących w tamtych czasach jak również dla wychowawców i rodziców, którym zależało na kształtowaniu młodych ludzi w duchu patriotyzmu. Sporym zainteresowaniem słuchaczy cieszyło się wystąpienie hm. Krzysztofa Maciejewskiego prezentującego zmieniające się na przestrzeni lat wzory krzyży harcerskich noszonych na mundurach, również przez harcerzy poza granicami kraju. Ostatni z prelegentów hm. Ryszard Wosiński, były Naczelnik ZHP, odniósł się do współczesności, zwracając uwagę że największą siłę ZHP jest umiejętność dostosowania  swoich działań do bieżących wyzwań, przed którymi jak zwrócił uwagę R. Wosiński, staje każde kolejne pokolenie instruktorów harcerskich. Ta umiejętność w połączeniu ze stałością wartości opartych na patriotyzmie i służbie drugiemu człowiekowi, zdaniem byłego Naczelnika, pozwala harcerstwu skutecznie działać od ponad stu lat.

W trakcie konferencji Medalem „Pro Patria” uhonorowany został hm. Tadeusz Wange, przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Ostrowie Wielkopolskim. Medal w imieniu wojewody wielkopolskiego wręczyła wicewojewoda Marlena Maląg.

Uroczystym akcentem ostrowskiego Zjazdu był apel pod pomnikiem 100-lecia harcerstwa w Parku 3 Maja, w czasie którego przyjęto w poczet instruktorów ZHP drużynowego 44 Drużyny Harcerskiej druha Damiana Tomczyka. Całość zakończyła się spotkaniem w sali kominkowej Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”, które było okazją zarówno do wymiany doświadczeń, ale i zaprezentowaniem dorobku wydawniczego poszczególnych jednostek. Spotkanie poprowadził przewodniczący Chorągwianej Komisji Historycznej hm. Paweł Napieralski, prezentując bieżącą sytuację harcerskich komisji historycznych i wskazując możliwe kierunki rozwoju ich działalności.

Jubileuszowy Zjazd swoją obecnością zaszczycili wspomniany już poseł Tomasz Ławniczak, wicewojewoda Marlena Maląg, starosta Paweł Rajski, wiceprezydent Ewa Matecka, przedstawiciele służb mundurowych oraz komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP hm. Tomasz Kujaczyński, a rolę gospodarza pełnił komendant ostrowskiego hufca hm. Jerzy Hnatyk.Darek Potasznik
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca problem spalania odpadów w przydomowych piecach. Straż Miejska, w ramach akcji pn. „Chcemy oddychać w Ostrowie”, w porozumieniu z pracownikami...

2017-11-16 19:54:57

Ostrów Wielkopolski zdobył 2. miejsce w konkursie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Nasze miasto nagrodzone zostało za...

2017-11-16 20:23:14

Legendarne ciężarówki Coca-Cola 2 grudnia wyruszą w Polskę, ale tym razem na ich trasie nie ma Ostrowa Wielkopolskiego. Jednak wspólnie możemy to zmienić – wystarczy zagłosować na nasze miasto.

2017-11-20 09:39:54

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!