Baletowe sukcesy w Rimini

Baletowe sukcesy w Rimini

Worek nagród rozsupłały na Międzynarodowym Festiwalu we włoskim Rimini...
Rewitalizacja Śródmieścia

Rewitalizacja Śródmieścia

Do 31.07.2017 r. potrwają konsultacje społeczne projektu koncepcji...
Ostrowska "szeryf w spódnicy"

Ostrowska "szeryf w spódnicy"

Policjantka, pełniąca na co dzień służbę jako dzielnicowa, będąc po służbie...
Rok działalności Zespołu „Jankowianie Zaleśni”

Rok działalności Zespołu...

8 lipca członkowie Zespołu Folklorystycznego „Jankowianie Zaleśni” hucznie...
Roboty powracają na kinowe ekrany

Roboty powracają na kinowe...

W ostatnich dniach lipca na ekranie ostrowskiego kina będzie można oglądać...
21
Piątek
Lipiec 2017
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Ostrowski Klaster Energetyczny - eksperyment, czy rewolucja?

2017-06-11 00:50:45

Ostrowski Klaster Energetyczny, to swego rodzaju spółdzielnia mająca zrzeszać lokalnych producentów i odbiorców energii, by umożliwić handel energią z pominięciem wysokich opłat przesyłowych. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w miniony piątek przez władze miasta i Polską Izbą Magazynowania Energii.

Sceptycy zapytają ile na tym można stracić, zwolennicy wskażą korzyści, nie tylko te finansowe. Nie ulega wątpliwości, że Ostrów wkracza na pionierską ścieżkę, która prowadzić może do przełomu na rynku energetycznym.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z czerwca 2016 wprowadziła możliwość tworzenia lokalnych klastrów energetycznych. Jedna z pierwszych tego typu „spółdzielni energetycznych” powstanie w Ostrowie we współpracy z Polską Izbą Magazynowania Energii. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w miniony piątek 9 czerwca między władzami miasta reprezentowanymi przez prezydent Beatę Klimek i prezesa Centrum Rozwoju Komunalnego Marka Kolasińskiego, a stowarzyszeniem Polska Izba Magazynowania Energii reprezentowanym przez prezesa Krzysztofa Kochanowskiego. Pilotażowy program ma skierować nasze miasto w kierunku „samowystarczalności energetycznej”.

Jak zwrócił uwagę prezes Kolasiński, obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której odbiorcy płacą stosunkowo wysoką cenę za energię elektryczną, a równolegle przedsiębiorcy którzy ją produkują, odsprzedają prąd zakładom energetycznym za bardzo niską cenę. Idea klastra energetycznego polega na tym by móc pominąć pośrednika i zaopatrywać się w prąd „na własnym podwórku”.

Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii, które działa od roku 2016 jest organizacją lobbującą na rzecz rozwoju rynku energii z wykorzystaniem technologii skutecznego jej magazynowania. PIME zrzesza podmioty zainteresowane rozwojem technologii magazynowania energii i współpracuje z czołowymi firmami i instytucjami działającymi na rynku energii w Polsce.

Idea klastrów energetycznych to dla PIME jeden z lepszych sposobów na wdrażanie i testowanie nowych technologii, dlatego też organizacja postanowiła wesprzeć ideę klastrów poprzez uruchomienie w trzech miastach w Polsce pilotażowego programu.

- Wybraliśmy państwa projekt spośród 13 – mówił prezes Krzysztof Kochanowski – w sumie w programie pilotażowym będziemy realizować projekty z Ostrowa Wielkopolskiego, Oławy i Gliwic. Jednym z kryteriów wyboru partnerów było to, co już na danym terenie zostało zrobione w dziedzinie samowystarczalności energetycznej, ale równie ważne było dla nas podejście władz samorządowych, gdyż musi być w tym obszarze pełne zrozumienie i pełna współpraca.

Głównym producentem energii w Ostrowie jest obecnie Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, który produkuje ją na potrzeby własne oraz dostarcza do Galerii Ostrovia, „Sklejki-Eko” oraz Wodkanu, kolejnym podmiotem korzystającym z energii z OZC, poprzez stację ładowania autobusów elektrycznych, będzie MZK. Od października 2016 energia produkowana jest również przez Oczyszczalnię Ścieków w Rąbczynie, a jej produkcja pozwala zabezpieczyć potrzeby własne oraz odsprzedawać nadwyżki do ZE.

- Najbardziej zależy nam, aby maksymalnie zwiększyć produkcję energii na terenie miasta poprzez rozbudowę elementów wytwórczych oraz rozbudować sieć dystrybucyjną – mówił Marek Kolasiński – to sprawi, że pieniądze za energię będą pozostawać w Ostrowie. Planujemy między innymi uruchomienie produkcji energii z biogazu przy sortowni śmieci, mamy też gotową dużą koncepcję budowy farmy fotowoltaicznej, jesteśmy też również otwarci na dostawców prywatnych, szczególnie że już dzisiaj około 50 podmiotów wyraziło zainteresowanie przystąpienie do OKE.

Jak podkreślił prezes Kochanowski, pilotaż zakłada systemowe podejście do procesu zarządzania klastrem energetycznym, a ponieważ nikt w Polsce nie uruchomił jeszcze w pełni działającego klastra, będzie to spore wyzwanie, ale i duża szansa. Jednym z ważnych zadań podczas jego wdrażania będzie sprawdzanie i zgłaszanie odpowiednim instytucjom barier i trudności jakie towarzyszyć będą jego uruchamianiu.

- Nie określamy dzisiaj ile ten pilotaż będzie trwał, gdyż może trwać 5 a może i 10 lat – zaznaczył K. Kochanowski – rozpocznie się on opracowaniem studium wykonalności i dopiero na podstawie jego wyników określić będzie można proces inwestycyjny, a co za tym idzie, okres realizacji. Nie wykluczam, że w trakcie pilotażu odkryjemy nowe możliwości, które dzisiaj brzmią fantastycznie, ale wyobrażam sobie na przykład, że kierowca podjeżdżający samochodem elektrycznym do „słupka zasilającego” będzie klikał w panelu wybór dostawcy energii, sposób płatności, ale może również przy okazji zakupi w pakiecie inne usługi oferowane przez danego operatora.

Udział Ostrowa w projekcie organizowanym przez PIME powinien ułatwić dostęp do środków unijnych, których pierwsza pula ma zostać rozdysponowana jesienią tego roku.

- Do tego pierwszego rozdania środków unijnych przeznaczonych na rozbudowę i wdrażanie klastrów energetyczny chcemy się maksymalnie dobrze przygotować – podkreślał M. Kolasiński – fakt, że jesteśmy w tym pilotażu na pewno otwiera nam nowe możliwości, ale warto podkreślić, że jest to efekt kilkunastu miesięcy pracy i przygotowań.

- Możemy być dumni z Ostrowa Wielkopolskiego, gdyż będzie to jedyny klaster komunalny w Polsce – podsumowuje prezydent Beata Klimek - cieszę się, że ta synergia w naszym sektorze komunalnym, o której wiele się mówiło staje się dzisiaj bardzo namacalnym faktem. Warto też podkreślić, że rozwiązania które zostaną w naszym mieście wypracowane będę później służyć innym samorządom.

Uruchomienie Ostrowskiego Klastra Energetycznego to z jednej strony duża szansa rozwoju zarówno dla spółek miejskich, jak i lokalnych producentów energii, z drugiej strony doświadczenia Niemiec, gdzie podobne rozwiązania funkcjonują od kilku lat, wskazują że rewolucji w energetyce one nie przyniosły, choć znacząco wpłynęły na sposób postrzegania odnawialnych źródeł energii. Być może klucz to sukcesu leży w technologii magazynowania energii, a właśnie na tym polu nowatorskich rozwiązań poszukuje i zamierza je testować w Ostrowie Polska Izba Magazynowania Energii.Darek Potasznik
3ae63ac391c4ea85d13fc524e108fd1d.png
W niedzielę 16 lipca gościł w Ostrowie europoseł Ryszard Czarnecki. Na zwołanej w ostrowskiej siedzibie PiS-u konferencji prasowej ostro skrytykował protesty opozycji związane z wprowadzanymi...

2017-07-17 20:19:55

Miasto Ostrów Wielkopolski zaprasza do udziału w V Ostrowskim Festiwalu Sportu, który odbędzie się w sobotę, 9 września br. w ramach Festynu „Żegnamy lato na rok” na Piaskach Szczygliczce w...

2017-07-18 11:59:49

Ostrowski Urząd Miejski rozstrzygnął przetarg na inwestycję związaną z przebudową części pomieszczeń szkolnych przy ulicy Waryńskiego na potrzeby Żłobka Miejskiego oraz budowę placu zabaw....

2017-07-18 11:57:21

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!