Dostali Kosza...

Dostali Kosza...

Drugi mecz z rzędu przegrali koszykarze KS Stal na drugoligowych parkietach,...
Ewa Szymańska z nominacją w konkursie ,,Nauczyciel Roku 2017”

Ewa Szymańska z nominacją w...

Ewa Szymańska, nauczycielka teoretycznych i praktycznych przedmiotów...
Znamy wyniki 3 edycji OBO! /foto/

Znamy wyniki 3 edycji OBO!...

W Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się Gala 3 edycji Ostrowskiego Budżetu...
„Atmosferę nakręca wynik drużyny” – rozmowa z Mariuszem Staszewskim

„Atmosferę nakręca wynik...

O debiutach, o szkółce, o ambicjach i planach na przyszły rok, rozmawiamy z...
Miejski Dzień Edukacji Narodowej w Forum Synagoga /foto/

Miejski Dzień Edukacji...

W poniedziałek 16 października w Forum Synagoga odbyły się miejskie...
8b1e49b07e66263df676b77d91692ec7.png
19
Czwartek
Październik 2017
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Zdrowe buty dla zdrowia stóp

2017-04-19 10:57:33

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, w związku z czym osób zapadających na tą chorobę z roku na rok przybywa. W Polsce liczbę chorych szacuje się na około 2 miliony, a około 200 tys. spośród nich boryka się z tzw. zespołem stopy cukrzycowej – powikłaniem wymagającym stałej opieki ze strony gabinetu podologicznego.

Pierwszymi objawami zespołu stopy cukrzycowej najczęściej są mrowienia i drętwienia, z czasem występują przebarwienia skóry, obrzęki i liczne zniekształcenia stóp. Stopy stają się podatne na urazy, a powstałe ranki trudno się goją, pojawiają się też odciski i tzw. modzele. Jeśli do tego dochodzi brak czucia, czyli tzw. neuropatia, stopy stają się bezbronne, co w krótkim czasie może doprowadzić do ich deformacji, a w konsekwencji nawet do amputacji.

O tym jak fachowo zająć się leczeniem naszych stóp, jeśli zdarzy się nam doświadczyć tych przypadłości rozmawialiśmy niedawno z Marią Jarmuszczak prowadzącą w Ostrowie profesjonalny gabinet podologiczny. Treść rozmowy dostępna jest TUTAJ. Jednym z elementów, o których wówczas rozmawialiśmy było stosowanie odpowiedniego obuwia, zwracając uwagę, że jest to jeden z kluczowych elementów profilaktyki stopy cukrzycowej, służący jej odciążeniu. Do odciążenia stóp, w zależności od potrzeb, służą materiały amortyzacyjne, wkładki indywidualne, aż po specjalistyczne obuwie, a w dalszej kolejności mogą to być kule, zdarza się również, że jedynym wyjściem jest wózek.

- Pacjenci bardzo często zwlekają ze zmianą obuwia z tradycyjnego na specjalistyczne do ostatniego momentu – mówi Maria Jarmuszczak – tymczasem możliwości doboru eleganckiego, wygodnego, a przede wszystkim zdrowego obuwia są dzisiaj naprawdę spore i warto z tej możliwości skorzystać jak najwcześniej.

Kluczowym elementem takiego obuwia jest indywidualna wkładka ortopedyczna, wykonana na podstawie skanu stóp. Redukuje ona nacisk stopy, rozkłada go równomiernie na większą powierzchnię, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia.

Aby ułatwić swoim pacjentom podjęcie decyzji Maria Jarmuszczak nawiązała współpracę z panią mgr Sarą Nowicką podolog i wykładowcą z Poznania, która specjalizuje się w dobieraniu odpowiedniego obuwia dla pacjentów z różnymi przypadkami stopy cukrzycowej. Spotyka się ona z pacjentami dokonując skanowania stóp, a po wykonaniu badania wskazuje rodzaje obuwia, które na miejscu pacjent może obejrzeć i przymierzyć by dokonać wyboru.

Jak podkreśla Maria Jarmuszczak:

- Dla pacjentów z powiatu ostrowskiego to duże udogodnienie, gdyż nie muszą oni jeździć do Poznania. Przekłada się to na ilość pacjentów, którzy decydują się na zakup specjalistycznego obuwia, a to z kolei przekłada się na poprawę stanu zdrowia moich pacjentów.

Jak podkreśla pani Maria - odciążenie stopy jest bardzo ważnym, obok prawidłowego zaopatrzenia rany, elementem leczenia. Prawidłowe zaopatrzenie ortopedyczne jest kluczowym elementem wczesnej i późnej profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej.

Więcej informacji na temat ostrowskiego gabinetu podologicznego prezentujemy TUTAJ.Darek Potasznik
W środę 18 października odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 6 bezpłatne badanie wzroku. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

2017-10-17 22:03:41

Wyniki badań są alarmujące. A ż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – wynika z danych zebranych przez IPSOS podczas czwartej edycji programu...

2017-10-11 15:26:45

Od 1 września do 15 grudnia 2017 Powiat Ostrowski finansuje bezpłatne szczepienia w ramach „Programu polityki zdrowotnej przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015 oraz...

2017-09-09 16:26:47

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!