Bednarek z „Talizmanem” w ostrowskim klubie

Bednarek z „Talizmanem” w...

Kamil Bednarek wraz z zespołem wyrusza w premierową trasę koncertową,...
W Skrzebowej odnowiono zabytki

W Skrzebowej odnowiono zabytki

Zabytkowa chrzcielnica i przenośny feretron z obrazami maryjnymi...
Świąteczna Ostrovia 1909

Świąteczna Ostrovia 1909

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia pokazuje jak znakomitą rodzinę...
Doskonalili umiejętności mediacyjne w Gdańsku

Doskonalili umiejętności...

Powiat ostrowski stawia na młodzież, a młodzież stawia na zdobywanie nowych...
Dezerter po raz pierwszy zagra w Fanaberii

Dezerter po raz pierwszy...

Legenda polskiego punk-rocka po raz pierwszy zagra w ostrowskiej Fanaberii...
15
Piątek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Celiny, Ireneusza, Niny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Zdrowe buty dla zdrowia stóp

2017-04-19 10:57:33

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, w związku z czym osób zapadających na tą chorobę z roku na rok przybywa. W Polsce liczbę chorych szacuje się na około 2 miliony, a około 200 tys. spośród nich boryka się z tzw. zespołem stopy cukrzycowej – powikłaniem wymagającym stałej opieki ze strony gabinetu podologicznego.

Pierwszymi objawami zespołu stopy cukrzycowej najczęściej są mrowienia i drętwienia, z czasem występują przebarwienia skóry, obrzęki i liczne zniekształcenia stóp. Stopy stają się podatne na urazy, a powstałe ranki trudno się goją, pojawiają się też odciski i tzw. modzele. Jeśli do tego dochodzi brak czucia, czyli tzw. neuropatia, stopy stają się bezbronne, co w krótkim czasie może doprowadzić do ich deformacji, a w konsekwencji nawet do amputacji.

O tym jak fachowo zająć się leczeniem naszych stóp, jeśli zdarzy się nam doświadczyć tych przypadłości rozmawialiśmy niedawno z Marią Jarmuszczak prowadzącą w Ostrowie profesjonalny gabinet podologiczny. Treść rozmowy dostępna jest TUTAJ. Jednym z elementów, o których wówczas rozmawialiśmy było stosowanie odpowiedniego obuwia, zwracając uwagę, że jest to jeden z kluczowych elementów profilaktyki stopy cukrzycowej, służący jej odciążeniu. Do odciążenia stóp, w zależności od potrzeb, służą materiały amortyzacyjne, wkładki indywidualne, aż po specjalistyczne obuwie, a w dalszej kolejności mogą to być kule, zdarza się również, że jedynym wyjściem jest wózek.

- Pacjenci bardzo często zwlekają ze zmianą obuwia z tradycyjnego na specjalistyczne do ostatniego momentu – mówi Maria Jarmuszczak – tymczasem możliwości doboru eleganckiego, wygodnego, a przede wszystkim zdrowego obuwia są dzisiaj naprawdę spore i warto z tej możliwości skorzystać jak najwcześniej.

Kluczowym elementem takiego obuwia jest indywidualna wkładka ortopedyczna, wykonana na podstawie skanu stóp. Redukuje ona nacisk stopy, rozkłada go równomiernie na większą powierzchnię, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia.

Aby ułatwić swoim pacjentom podjęcie decyzji Maria Jarmuszczak nawiązała współpracę z panią mgr Sarą Nowicką podolog i wykładowcą z Poznania, która specjalizuje się w dobieraniu odpowiedniego obuwia dla pacjentów z różnymi przypadkami stopy cukrzycowej. Spotyka się ona z pacjentami dokonując skanowania stóp, a po wykonaniu badania wskazuje rodzaje obuwia, które na miejscu pacjent może obejrzeć i przymierzyć by dokonać wyboru.

Jak podkreśla Maria Jarmuszczak:

- Dla pacjentów z powiatu ostrowskiego to duże udogodnienie, gdyż nie muszą oni jeździć do Poznania. Przekłada się to na ilość pacjentów, którzy decydują się na zakup specjalistycznego obuwia, a to z kolei przekłada się na poprawę stanu zdrowia moich pacjentów.

Jak podkreśla pani Maria - odciążenie stopy jest bardzo ważnym, obok prawidłowego zaopatrzenia rany, elementem leczenia. Prawidłowe zaopatrzenie ortopedyczne jest kluczowym elementem wczesnej i późnej profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej.

Więcej informacji na temat ostrowskiego gabinetu podologicznego prezentujemy TUTAJ.Darek Potasznik
Specjaliści ostrowskiego szpitala zagoszczą w niedzielę w Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieć o operacjach wcześniaków. 

2017-12-08 17:17:31

Pneumokoki – to najniebezpieczniejsze bakterie, które mogą spustoszyć organizm małego dziecka, wywołując często nieodwracalne zmiany. Starostwo Powiatowe postanowiło włączyć się do akcji „Stop...

2017-11-22 15:07:49

W sobotę 18 listopada w Galerii Ostrovia Fundacja Małych Serc we współpracy z Przedszkolem „Smerfiki” organizuje ostrowską odsłonę Światowego Dnia Wcześniaka.

2017-11-13 22:55:35

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!