Koniec roku szkolnego

Koniec roku szkolnego

Blisko 12 tysięcy uczniów ostrowskich szkół, podobnie jak w całym kraju...
Weekendowy Rozkład Jazdy Kibica

Weekendowy Rozkład Jazdy...

To będzie weekend z mocną dawką żużla, nie zabraknie jednak innych atrakcji...
Raszkowskie Wyprawki Niemowlaka wręczone

Raszkowskie Wyprawki...

Pierwsza w tym roku grupa 65 raszkowskich rodziców odebrała z  rąk...
BM Slam Stal w europejskich pucharach?

BM Slam Stal w europejskich...

Brązowy medal Mistrzostw Polski wywalczony w drugim sezonie w ekstraklasie...
Laureaci konkursów uhonorowani /foto/

Laureaci konkursów...

Prezydent Ostrowa spotkała się z laureatami konkursów wojewódzkich i...
3b59ed8134f1d9b2fe8578c33d17cca2.png
23
Piątek
Czerwiec 2017
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Zdrowe buty dla zdrowia stóp

2017-04-19 10:57:33

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, w związku z czym osób zapadających na tą chorobę z roku na rok przybywa. W Polsce liczbę chorych szacuje się na około 2 miliony, a około 200 tys. spośród nich boryka się z tzw. zespołem stopy cukrzycowej – powikłaniem wymagającym stałej opieki ze strony gabinetu podologicznego.

Pierwszymi objawami zespołu stopy cukrzycowej najczęściej są mrowienia i drętwienia, z czasem występują przebarwienia skóry, obrzęki i liczne zniekształcenia stóp. Stopy stają się podatne na urazy, a powstałe ranki trudno się goją, pojawiają się też odciski i tzw. modzele. Jeśli do tego dochodzi brak czucia, czyli tzw. neuropatia, stopy stają się bezbronne, co w krótkim czasie może doprowadzić do ich deformacji, a w konsekwencji nawet do amputacji.

O tym jak fachowo zająć się leczeniem naszych stóp, jeśli zdarzy się nam doświadczyć tych przypadłości rozmawialiśmy niedawno z Marią Jarmuszczak prowadzącą w Ostrowie profesjonalny gabinet podologiczny. Treść rozmowy dostępna jest TUTAJ. Jednym z elementów, o których wówczas rozmawialiśmy było stosowanie odpowiedniego obuwia, zwracając uwagę, że jest to jeden z kluczowych elementów profilaktyki stopy cukrzycowej, służący jej odciążeniu. Do odciążenia stóp, w zależności od potrzeb, służą materiały amortyzacyjne, wkładki indywidualne, aż po specjalistyczne obuwie, a w dalszej kolejności mogą to być kule, zdarza się również, że jedynym wyjściem jest wózek.

- Pacjenci bardzo często zwlekają ze zmianą obuwia z tradycyjnego na specjalistyczne do ostatniego momentu – mówi Maria Jarmuszczak – tymczasem możliwości doboru eleganckiego, wygodnego, a przede wszystkim zdrowego obuwia są dzisiaj naprawdę spore i warto z tej możliwości skorzystać jak najwcześniej.

Kluczowym elementem takiego obuwia jest indywidualna wkładka ortopedyczna, wykonana na podstawie skanu stóp. Redukuje ona nacisk stopy, rozkłada go równomiernie na większą powierzchnię, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia.

Aby ułatwić swoim pacjentom podjęcie decyzji Maria Jarmuszczak nawiązała współpracę z panią mgr Sarą Nowicką podolog i wykładowcą z Poznania, która specjalizuje się w dobieraniu odpowiedniego obuwia dla pacjentów z różnymi przypadkami stopy cukrzycowej. Spotyka się ona z pacjentami dokonując skanowania stóp, a po wykonaniu badania wskazuje rodzaje obuwia, które na miejscu pacjent może obejrzeć i przymierzyć by dokonać wyboru.

Jak podkreśla Maria Jarmuszczak:

- Dla pacjentów z powiatu ostrowskiego to duże udogodnienie, gdyż nie muszą oni jeździć do Poznania. Przekłada się to na ilość pacjentów, którzy decydują się na zakup specjalistycznego obuwia, a to z kolei przekłada się na poprawę stanu zdrowia moich pacjentów.

Jak podkreśla pani Maria - odciążenie stopy jest bardzo ważnym, obok prawidłowego zaopatrzenia rany, elementem leczenia. Prawidłowe zaopatrzenie ortopedyczne jest kluczowym elementem wczesnej i późnej profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej.

Więcej informacji na temat ostrowskiego gabinetu podologicznego prezentujemy TUTAJ.Darek Potasznik
Rusza rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ostrowskim szpitalu. Dzięki pozyskaniu środków unijnych zwiększy się nie tylko liczba łóżek dla pacjentów, ale także powstanie pierwszy w...

2017-05-15 14:05:03

Gabinet PODOLOGICZNY Marii Jarmuszczak we współpracy z dr Wiesławą Fischer – specjalistą diabetologii,   zaprasza na: Badania przesiewowe w kierunku neuropatii i...

2017-05-10 09:58:50

W związku z wystąpieniem w Ostrowie Wielkopolskim ogniska zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu A, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna informuje:

2017-04-29 08:57:08

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!