OBO – numery zadań wylosowane

OBO – numery zadań wylosowane

70 wniosków zgłoszonych przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, po...
Twierdza Ostrów - niezdobyta, Lublin bliżej finału /foto/

Twierdza Ostrów -...

46:44 żużlowcy TŻ Ostrovii pokonali Speed Car Motor Lublin w pierwszym meczu...
Dożynkowe dekoracje w Gorzycach Wielkich /foto/

Dożynkowe dekoracje w...

W niedzielę 20 sierpnia odbywają się Dożynki Gminy Ostrów Wielkopolski w...
W III lidze łatwo nie jest... /foto/

W III lidze łatwo nie...

...o czym przekonała się Centra przegrywając swój drugi mecz na własnym...
Z boisk Okręgówki i A-klasy /foto/

Z boisk Okręgówki i A-klasy...

Ze zmiennym szczęściem potoczyły się mecze drużyn powiatu ostrowskiego...
23
Środa
Sierpień 2017
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Apolinarego, Miły, Rżży
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Zdrowe buty dla zdrowia stóp

2017-04-19 10:57:33

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, w związku z czym osób zapadających na tą chorobę z roku na rok przybywa. W Polsce liczbę chorych szacuje się na około 2 miliony, a około 200 tys. spośród nich boryka się z tzw. zespołem stopy cukrzycowej – powikłaniem wymagającym stałej opieki ze strony gabinetu podologicznego.

Pierwszymi objawami zespołu stopy cukrzycowej najczęściej są mrowienia i drętwienia, z czasem występują przebarwienia skóry, obrzęki i liczne zniekształcenia stóp. Stopy stają się podatne na urazy, a powstałe ranki trudno się goją, pojawiają się też odciski i tzw. modzele. Jeśli do tego dochodzi brak czucia, czyli tzw. neuropatia, stopy stają się bezbronne, co w krótkim czasie może doprowadzić do ich deformacji, a w konsekwencji nawet do amputacji.

O tym jak fachowo zająć się leczeniem naszych stóp, jeśli zdarzy się nam doświadczyć tych przypadłości rozmawialiśmy niedawno z Marią Jarmuszczak prowadzącą w Ostrowie profesjonalny gabinet podologiczny. Treść rozmowy dostępna jest TUTAJ. Jednym z elementów, o których wówczas rozmawialiśmy było stosowanie odpowiedniego obuwia, zwracając uwagę, że jest to jeden z kluczowych elementów profilaktyki stopy cukrzycowej, służący jej odciążeniu. Do odciążenia stóp, w zależności od potrzeb, służą materiały amortyzacyjne, wkładki indywidualne, aż po specjalistyczne obuwie, a w dalszej kolejności mogą to być kule, zdarza się również, że jedynym wyjściem jest wózek.

- Pacjenci bardzo często zwlekają ze zmianą obuwia z tradycyjnego na specjalistyczne do ostatniego momentu – mówi Maria Jarmuszczak – tymczasem możliwości doboru eleganckiego, wygodnego, a przede wszystkim zdrowego obuwia są dzisiaj naprawdę spore i warto z tej możliwości skorzystać jak najwcześniej.

Kluczowym elementem takiego obuwia jest indywidualna wkładka ortopedyczna, wykonana na podstawie skanu stóp. Redukuje ona nacisk stopy, rozkłada go równomiernie na większą powierzchnię, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia.

Aby ułatwić swoim pacjentom podjęcie decyzji Maria Jarmuszczak nawiązała współpracę z panią mgr Sarą Nowicką podolog i wykładowcą z Poznania, która specjalizuje się w dobieraniu odpowiedniego obuwia dla pacjentów z różnymi przypadkami stopy cukrzycowej. Spotyka się ona z pacjentami dokonując skanowania stóp, a po wykonaniu badania wskazuje rodzaje obuwia, które na miejscu pacjent może obejrzeć i przymierzyć by dokonać wyboru.

Jak podkreśla Maria Jarmuszczak:

- Dla pacjentów z powiatu ostrowskiego to duże udogodnienie, gdyż nie muszą oni jeździć do Poznania. Przekłada się to na ilość pacjentów, którzy decydują się na zakup specjalistycznego obuwia, a to z kolei przekłada się na poprawę stanu zdrowia moich pacjentów.

Jak podkreśla pani Maria - odciążenie stopy jest bardzo ważnym, obok prawidłowego zaopatrzenia rany, elementem leczenia. Prawidłowe zaopatrzenie ortopedyczne jest kluczowym elementem wczesnej i późnej profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej.

Więcej informacji na temat ostrowskiego gabinetu podologicznego prezentujemy TUTAJ.Darek Potasznik
Narodowy Test Słuchu to  największa w Polsce  kampania społeczna profilaktyki chorób słuchu. Bezpłatne testy wykonywane są w s łuchobusie, mobilnym laboratorium słuchu , który wraz  ekipą...

2017-07-27 15:50:42

Pierwszy pętlowy rejestrator arytmii wszczepiono pacjentowi na Oddziale Kardiologicznym ostrowskiego szpitala. To niewielkie urządzenie pozwala uchwycić niewyjaśnione zasłabnięcia oraz utraty...

2017-07-21 17:55:52

Z 9 do 20 zwiększyła się liczba stanowisk, na których można równocześnie ratować życie najmłodszych pacjentów na ostrowskim Oddziale Neonatologii. W czwartek 13 lipca odbyła się uroczystość...

2017-07-13 13:38:11

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!