BM Slam Stal – MKS Dąbrowa Górnicza w ćwierćfinale play off

BM Slam Stal – MKS Dąbrowa...

Rywalem BM Slam Stal w ćwierćfinale play off Polskiej Ligi Koszykówki będzie...
18. edycja OFTeN już za kilka tygodni

18. edycja OFTeN już za...

Już w połowie maja Ostrów stanie się centrum polskiego teatru niezależnego....
4.263,44 złote dla Golloba!

4.263,44 złote dla Golloba!

Taką kwotę zebrali wśród kibiców ostrowscy harcerze, którzy z inicjatywy TŻ...
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - program obchodów

Rocznica uchwalenia...

Na uroczyste obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja...
Pewna wygrana Ostrovii

Pewna wygrana Ostrovii

Nie mieli większych problemów z pokonaniem PSŻ Poznań żużlowcy Ostrovii, i...

Nieprawdopodobne

Która z trzech nieprawdopodobnych historii dotyczących Ostrowa, opublikowanych przez nas 1 kwietnia przypadła ci do gustu? /możesz zaznaczyć kilka/

Historia i wyniki »

Hala widowiskowo-sportowa

Od kilku tygodni władze miasta analizują dwie koncepcje hali widowiskowo-sportowej w Ostrowie. Która z koncepcji powinna zostać zrealizowana?

Historia i wyniki »

Północna Rama Komunikacyjna

Co sądzisz o skróceniu północnego odcinka Ramy Komunikacyjnej miasta?

Historia i wyniki »

 • 1
  Poniedziałek
  Maj 2017
  Loading...
  Poprzedni Maj Następny
  Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1234
  imieniny:
  Jżzefa, Lubomira, Ramony
  Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

  Za nami I Ostrowskie Forum Rad Osiedli

  2017-04-10 18:06:20

  Z inicjatywy radnej miejskiej, a zarazem przewodniczącej Rady Osiedla nr 5 „Pruślin” Aleksandry Zuchowskiej, w piątek 7 kwietnia, pod hasłem „Szkoła Demokracji”, odbyło się I Ostrowskie Forum Rad Osiedli. Spotkali się na nim członkowie rad osiedli oraz zainteresowani ich działalnością mieszkańcy, a patronatem honorowym przedsięwzięcie objął przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki.

  I Ostrowskie Forum Rad Osiedli, którego celem było przybliżenie roli rad osiedli w miejskim samorządzie, otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki.

   

  - Rady Osiedla są niejednokrotnie dla wielu mieszkańców instytucją demokratycznej działalności i życia publicznego. To przecież osiedla są integralną częścią miasta. Wielokrotnie zdarza się, że aktywność w radzie prowadzi do Rady Miejskiej. Jako przewodniczący Rady Miejskiej staram się przynajmniej dwa razy w roku spotkać się z przewodniczącymi rad osiedli. Podczas tych spotkań omawiane są największe problemy, z jakimi borykają się rady. Bardzo się cieszę z tej inicjatywy przeprowadzonej przez radną Aleksandrę Zuchowską, gdyż to forum jest okazją do szerszego porozmawiania na temat roli ostrowskich rad. Mam nadzieję, że z tego spotkania wypłyną bardzo pozytywne wnioski, do których Rada Miejska będzie mogła się przychylić -€“ mówił Jarosław Lisiecki, który podczas swojego wystąpienia przedstawił również historię powstania Rad Osiedli w Gminie Miasto Ostrów Wielkopolskiego.

   

  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych parlamentarzystów, radni miejscy, członkowie wszystkich ostrowskich rad osiedli, Młodzieżowej Rady Miasta, a także mieszkańcy Ostrowa.Nie zabrakło także prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beaty Klimek. 

   

  - Osoby, które pracują na rzecz swoich osiedli są najbliżej spraw i problemów, z jakim spotykają się mieszkańcy naszego miasta. W pierwszym roku mojej kadencji, wspólnie z współpracownikami z urzędu miasta i ze spółek komunalnych, przeszliśmy każde osiedle krok po kroku. Z pewnością większą część problemów zgłoszonych przez przewodniczących rad osiedli i ich członków udało nam się rozwiązać. Jednak oczywiście nie wszystkie, bo potrzeba na to czasu. Objazd taki chcemy powtórzyć w przyszłym roku, ponieważ informacje płynące ze strony rad osiedli są dla prezydenta miasta niezwykle cenne -€przekonywała prezydent Beata Klimek.

   

  Rolę rad osiedli w samorządzie miasta przybliżył Alojzy Motylewski, przewodniczący Rady Osiedla Nr 10, radny Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

   

  - Obecnie rola rad osiedli, jako organów pomocniczych rady miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, jest całkiem inna niż była 40 lat temu. Przed 1990 rokiem istniały komitety osiedlowe. Patrząc na te 40 lat należałoby zadać sobie pytanie, gdzie byłby Ostrów, gdzie byłby samorząd, jakie problemy miałby dzisiaj prezydent miasta, gdyby nie działalność rad osiedli i komitetów osiedlowych. To komitet osiedlowy powoływał komitet budowy wodociągów i kanalizacji. Mieliśmy zawiązany także zespół projektowo- wykonawczy do budowy gazociągów w Ostrowie. Mogę powiedzieć, że to dzięki tym komitetom i zespołowi projektowo-wykonawczemu, działającym przy komitecie osiedlowym numer 19, zostały zgazyfikowane w pełni dwa osiedla -€mówił Alojzy Motylewski, który od prawie 40 lat działa na rzecz mieszkańców osiedla „PARCELE ZACHARZEWSKIE”.

   

  O problemach rad osiedli i ich promocji mówiła Aleksandra Zuchowska, przewodnicząca Rady Osiedla Nr 5, radna Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

   

  - Mimo tego, że w naszym mieście obserwujemy ożywienie działalności rad osiedli, to musimy powiedzieć o ich problemach. Najważniejszymi problemami każdej rady jest niska rozpoznawalność, brak promocji rad osiedli w lokalnych mediach, czy brak własnych stron internetowych. Często o istnieniu rad osiedli nie wiedzą sami mieszkańcy, a to przecież tutaj rozwiązywane są najważniejsze problemy - tłumaczy radna Aleksandra Zuchowska.   

   

  Podczas forum, o sposobie finansowania rad osiedli, mówiła Agnieszka Baurycza, naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie debaty o działalności swoich rad osiedli opowiedziały także przewodnicząca Rady Osiedla nr 7 „ZACISZE-ZĘBCÓW” Elżbieta Grochowska i członek Rady Osiedla nr 3 „Krępa” Małgorzata Płókarz oraz członek Rady Osiedla nr 4 „Jana Pawła II” Andrzej Jakubek. Głos zabrała także przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Agata Mikołajczyki i przewodniczący Ostrowskiej Rady Seniorów Józef Kozan. Forum zakończono wspólnymi postulatami i wnioskami podsumowującymi spotkanie.

   

  Anna Kryjom, Biuro Prasowe UM  W czwartek 27 kwietnia podczas posiedzenia Rady Europy w Strasburgu, naszemu miastu przyznany został Dyplom Europejski. Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie. Otrzymuje się je za działania...

  2017-04-28 19:53:50

  W kwietniu tego roku rozpoczęła się akcja charytatywna organizowana przez Fundację Dziecięca Fantazja we współpracy z marketami budowlanymi OBI. Akcja odbywa się jednocześnie w 47 marketach w...

  2017-04-29 17:08:52

  Samochód elektryczny Renault ZOE został przekazany na miesiąc Urzędowi Miejskiemu w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to nagroda w prestiżowym konkursie ECO-MIASTO w kategorii mobilność zrównoważona...

  2017-04-24 16:29:29

  NAJNOWSZE OKAZJE

  NAJNOWSZE TUBONY

  NAJNOWSZE GAZETKI

  Dołącz do
  swoich znajomych!