18. edycja OFTeN już za kilka tygodni

18. edycja OFTeN już za...

Już w połowie maja Ostrów stanie się centrum polskiego teatru niezależnego....
4.263,44 złote dla Golloba!

4.263,44 złote dla Golloba!

Taką kwotę zebrali wśród kibiców ostrowscy harcerze, którzy z inicjatywy TŻ...
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - program obchodów

Rocznica uchwalenia...

Na uroczyste obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja...
Pewna wygrana Ostrovii

Pewna wygrana Ostrovii

Nie mieli większych problemów z pokonaniem PSŻ Poznań żużlowcy Ostrovii, i...
Razem z OBI spełnij marzenie chorego dziecka!

Razem z OBI spełnij...

W kwietniu tego roku rozpoczęła się akcja charytatywna organizowana przez...

Nieprawdopodobne

Która z trzech nieprawdopodobnych historii dotyczących Ostrowa, opublikowanych przez nas 1 kwietnia przypadła ci do gustu? /możesz zaznaczyć kilka/

Historia i wyniki »

Hala widowiskowo-sportowa

Od kilku tygodni władze miasta analizują dwie koncepcje hali widowiskowo-sportowej w Ostrowie. Która z koncepcji powinna zostać zrealizowana?

Historia i wyniki »

 • 30
  Niedziela
  Kwiecień 2017
  Loading...
  Poprzedni Kwiecień Następny
  Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  2728293031
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  imieniny:
  Balladyny, Lilli, Mariana
  Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

  „Wszystko zaczyna się od języka”. Spotkanie z Joanną Bator

  2017-03-18 13:09:33

  Joanna Bator - jedna z najciekawszych polskich powieściopisarek, laureatka Nagrody Nike 2013, publicystka, antropolożka kultury i specjalistka od gender studies gościła w miniony wtorek w ostrowskiej Bibliotece. 

  Do naszego miasta przyjechała ze swoją najnowszą powieścią „Rok królika”. Spotkanie z pisarką cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wielbiciele jej talentu czekali na nie trzy lata. We wtorkowy wieczór czytelnia Biblioteki Głównej zapełniła się więc do ostatniego miejsca. Bator opowiedziała  m. in. o początkach literackiej kariery, wspólnych elementach książek wałbrzyskich i japońskich, pobycie w Japonii, wielkim sentymencie do rodzinnego Wałbrzycha i filmie na podstawie „Ciemno, prawie noc”. Dyskusję moderowała Kornelia Ćwiklak, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni i wykładowczyni UAM.

  Autorkę trylogii wałbrzyskiej („Piaskowa Góra”, „Chmurdalia”, „Ciemno, prawie noc”) niezmiennie fascynuje to miasto. Wałbrzych poniemiecki, wielokulturowy, z ciekawą historią. Wiążą się z nim kolejne ważne aspekty jej twórczości, czyli pamięć historyczna i jej miejsce oraz historia biograficzna - Historia mojej rodziny to historia zatartych ścieżek, pustych miejsc, zaginionych dokumentów, spalonych domów. Był taki etap w moim życiu, że chciałam dowiedzieć się więcej, ale zaraz po tym przyszła nagła erupcja literacka i ta potrzeba zgasła. Teraz jest nieaktywna, ale całkiem możliwe, że kiedyś do tego wrócę. Wykorzystuję własne doświadczenie w tym sensie, w jakim robi to każdy twórca. Lubię pisać o tym, co znam przez ciało, przez zmysłowe doświadczenie. Pamiętam zapach Wałbrzycha, pamiętam tamte smaki, ulubione miejsca i drobiazgi związane z tym miastem - tłumaczyła autorka.

   „Rok Królika” jest pierwszą powieścią Bator po nagrodzonej Nike 2013 „Ciemno, prawie noc”. Akcja rozgrywa się w Ząbkowicach Śląskich, czyli w dawnym niemieckim Frankenstein. Pisarka wciąż więc pozostaje na Dolnym Śląsku. Bohaterka wyrusza z Warszawy do owianego złą sławą śląskiego miasteczka, gdzie niepokojący klimat grozy czuć niemal na każdym kroku. Za sobą zostawia dotychczasowe życie i swoich dwóch mężczyzn. Kolejnym etapem zmian jest także nowy wygląd i nowa tożsamość. To właśnie tam - w Ząbkowicach Śląskich - Julia Mrok trafia do tajemniczego hotelu i spa „Pod Królikiem” prowadzonego przez równie enigmatyczną właścicielkę. Niezwykła podróż i przerażająca tajemnica związana z tym miejscem na zawsze odmienią jej życie.

  Każda jej powieść to cała galeria niezwykle interesujących, urozmaiconych i zróżnicowanych kobiecych postaci - Dorastałam w otoczeniu kobiet. Moje życie też układało się tak, że zawsze trafiałam w grupy kobiet. Kobiet, które świetnie potrafiły opowiadać. Bardzo lubię słuchać, a najbardziej lubię słuchać właśnie ich historii. Miałam szczęście trafiać na znakomite opowiadaczki  - przyznała J. Bator.

  Analizując twórczość tej autorki, nie sposób nie wspomnieć o języku, który odgrywa u niej wielką rolę i -  jak sama przyznała - to właśnie od niego wszystko się zaczyna. - W każdej mojej książce jest osobny język. Językiem dokonuje się podbojów. Słowa nie tylko znaczą, ale i działają, mają ogromną moc. Fascynuje mnie zarazem piękno i potworność języka. Interesuje mnie zgnilizna językowa i językowe spotwornienie - dodała pisarka. W „Ciemno, prawie noc” starała się wyabstrahować esencję języka forów internetowych. Z kolei w „Roku królika” bierze na warsztat język tabloidów. Główną rolę odgrywa tu język nowych mediów - Zanim zaczęłam pracę nad tą powieścią od wielu, wielu lat kolekcjonowałam nagłówki z tabloidów. Miałam cały folder nagłówków nieintencjonalnie komicznych, pokracznych, absurdalnych. Okazało się, że to gotowy materiał do nowej książki. W przypadku powieści, którą właśnie piszę ideą jest haiku. To jest zupełnie inny język. Będzie to książka napisana bardzo krótkimi, prostymi zdaniami, wśród których uważny czytelnik będzie mógł odkryć prawdziwe haiku ukryte pomiędzy wersami.

  Bator opowiedziała też o procesie twórczym, zdradziła czytelnikom,  jak wygląda jej praca nad książką i jak rozpoczęła się jej przygoda literacka             - Zazwyczaj zaczyna się od jednego zdania, które kołacze się po głowie i nie chce z niej wyjść. Na początku nie mam żadnych założeń twórczych. Nie mam nic, piszę zupełnie z głowy. Moja droga literacka jest dość dziwna i nietypowa. Przed „Piaskową Górą” właściwie nigdy wcześniej nie pisałam prozy. Zostałam pisarką nagle. Nigdy nie planowałam, nie marzyłam o byciu nią. To samo przyszło. Czym jest dla niej pisanie? - Piszę przede wszystkim po to, żeby się komunikować. Moim głównym celem od samego początku jest poszerzenie granic wolności - w każdym możliwym sensie. 

  Autorka zapewniła publiczność, że cały czas trwają prace nad filmem na podstawie „Ciemno, prawie noc”. Reżyserią zajął się Borys Lankosz, który na swoim koncie ma m. in. głośny i wielokrotnie nagradzany „Rewers” - Trochę to już trwa, ale film będzie na pewno. Cały czas jestem w kontakcie z ekipą. W obsadzie zobaczymy m. in. Magdalenę Cielecką. Znam scenariusz, uważam, że jest bardzo dobry, jednak nie chciałam przy nim pracować. Gdy kończę książkę, to ona w ogóle przestaje mnie interesować, jestem już w innej historii - dodała pisarka. Uchyliła też rąbka tajemnicy i poinformowała swoich fanów, że tytuł jej najnowszego dzieła będzie brzmiał „Purezento”. Jak zapowiedziała autorka, będzie to najkrótsza powieść w jej życiu, bardzo zwarta forma. Powieść, której akcja dzieje się w Japonii, w Tokio. Co ciekawe, dwie trzecie tej książki napisała podczas niedawnego pobytu w Brazylii.

  Na zakończenie pisarka otrzymała w prezencie swój portret wykonany przez artystę Szymona Wasielaka. Grafikę wręczył Joannie Bator dyrektor ostrowskiej Biblioteki, Włodzimierz Grabowski. Wielbiciele jej twórczości mieli okazję zamienić z autorką kilka słów i podzielić się swoimi wrażeniami. Były też autografy i wspólne zdjęcia.

  Źródło: www.biblioteka-ostrow.pl  Zespół powstał w Chicago w 1998 roku jako trio. Nazwa pochodzi od statku towarowego zobaczonego przez wokalistę i gitarzystę Jeffa Massey’a w porcie nad jeziorem Michigan. Zespół w maju zagra na...

  2017-04-29 11:50:30

  13 zespołów zagrało na tegorocznej „Gitarowni” w Młodzieżowym Domu Kultury. Zwyciężyła formacja Kaphryzmath z Ostrowa Wielkopolskiego. Na zakończenie imprezy zagrał zespół Cuba De Zoo.

  2017-04-29 09:05:08

  Michał Bajor – choć trudno w to uwierzyć – czaruje nas i wzrusza swoim śpiewem już od ponad 40 lat, jak nikt inny łącząc oryginalny styl z najwyższą jakością. Już w maju utwory z płyty „Moja...

  2017-04-27 08:19:59

  NAJNOWSZE OKAZJE

  NAJNOWSZE TUBONY

  NAJNOWSZE GAZETKI

  Dołącz do
  swoich znajomych!