Bednarek z „Talizmanem” w ostrowskim klubie

Bednarek z „Talizmanem” w...

Kamil Bednarek wraz z zespołem wyrusza w premierową trasę koncertową,...
W Skrzebowej odnowiono zabytki

W Skrzebowej odnowiono zabytki

Zabytkowa chrzcielnica i przenośny feretron z obrazami maryjnymi...
Świąteczna Ostrovia 1909

Świąteczna Ostrovia 1909

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia pokazuje jak znakomitą rodzinę...
Doskonalili umiejętności mediacyjne w Gdańsku

Doskonalili umiejętności...

Powiat ostrowski stawia na młodzież, a młodzież stawia na zdobywanie nowych...
Dezerter po raz pierwszy zagra w Fanaberii

Dezerter po raz pierwszy...

Legenda polskiego punk-rocka po raz pierwszy zagra w ostrowskiej Fanaberii...
15
Piątek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Celiny, Ireneusza, Niny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Konkurs dla aktywnych turystów- „Poznaj swój Powiat Ostrowski”- podsumowany /foto/

2017-01-28 09:59:50

Powiatowy Szkolny Konkurs Turystyczny „Poznaj swój Powiat Ostrowski” podsumowany. Podczas uroczystości,  w dniu 26 stycznia 2017 roku, wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za najciekawiej zaprezentowane rajdy, wycieczki, wypady w teren. Tytuł Grand Prix przypadł w udziale uczniom z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrody przyznane w trzech kategoriach trafiły łącznie do uczniów aż 12 szkół. 

Forma zwiedzania była dowolna, sposób prezentacji także, głównym ograniczeniem był zasięg działań-  teren Powiatu Ostrowskiego. Łącznie 204 uczniów Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych - uczestników konkursu-  najpierw zwiedziło Powiat Ostrowski w szerz i wzdłuż. Zaskoczyli przy tym swoją pomysłowością i dociekliwością w formowaniu własnych często scenariuszy na trasę a następnie finalizowaniem tego w formie wizualnej. Najczęściej były to wyjazdy rowerowe, ale także piesze wycieczki bardzo dużych grup, czy przejazdy autokarem uwieńczone często ogniskiem lub akcjami ekologicznymi, chociażby sadzeniem drzew. To także spacer z aplikacją na telefon. Pomysłów było bardzo dużo.

Uczniowie bardzo mocno zaangażowali się w realizację swoich projektów. Upowszechnianie wiedzy o regionie przebiegało w bardzo atrakcyjny sposób, afektem tego są tak liczne nagrody”- powiedziała Katarzyna Spiżak- Radna Rady Powiatu Ostrowskiego- członek komisji konkursowej.

„ Bardzo się cieszę, że spotykamy się w gronie tak zróżnicowanym wiekowo. Uczniowie, zarówno ci młodsi jak i najstarsi ze szkół ponadgimnazjalnych, swoją miarą ocenili miejsca, które zwiedzili i zaprezentowali nam ogrom prac. Nadesłane materiały wypełniły całkowicie salę konferencyjną, a wielobarwnością, formą i treścią cieszyły oko”- powiedział Dariusz Pryczak- Radny Rady Powiatu Ostrowskiego- członek komisji konkursowej.   

Do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie szkoły z terenu Powiatu Ostrowskiego.  Łącznie wpłynęło 46 zgłoszeń, o 8 więcej niż w ubiegłym roku: Szkoły Podstawowe nadesłały 19 prac,  Gimnazja 12, Szkoły Ponadgimnazjalne 14, 1pracę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.

80 nagrodzonym uczniom towarzyszyło 20 opiekunów, którzy byli inicjatorami wszelkich wycieczek. Wszyscy uczniowie oraz opiekunowie otrzymali atrakcyjne nagrody- akcesoria turystyczne, fundowane przez Powiat Ostrowski,oraz dyplomy.  

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE

- 1 miejsce dlareprezentacji Szkoły Podstawowej nr 11 im. Mirosława Ferića w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

za ciekawie zmontowany film, pokazujący wyprawę do Mojej Woli. Uczennice przed kamerą, w prawdziwie reporterski sposób, przedstawiły atrakcje tego miejsca, poprzez wypowiedzi nagrywane w ruchu. W trakcie wycieczki odbyła się żywa lekcja dendrologiczna. Uczniowie pozostawili po sobie trwały ślad-  posadzili dąb.

-  2 miejsce dlareprezentacji Zespołu Szkół im. Kardynała Karola Wojtyły w Chynowej:

zdjecie

2 miejsce przyznane zostało za najdłuższą pracę graficzną. Tych kilkanaście metrów plakatu obrazuje kilometry, które pokonali uczniowie m.in. w ramach rajdu rowerowego „Bocianim szlakiem” wiodącym z Chynowej do Parczewa. Wiosną pokonali trasę pieszo, jesienią na rowerach. Wszystko pokazuje przygotowana własnoręcznie mapa, liczne rysunki, fotografie oraz komentarze, będące podpowiedzią dla innych zwiedzających.

3 miejsce dla reprezentacji Zespołu Szkół w Sobótce:

zdjecie

3 miejsce kapituła konkursowa przyznała za pracę „Turystyczny szlak muzyczny po Powiecie Ostrowskim”. Jest to relacja z podróży szlakiem trzech aktywnych wokalnie i muzycznie uczennic, które zaprezentowały powiat z ich własnej perspektywy. Pokazując wszelkie miejsca atrakcyjne muzycznie oraz rozmawiając z osobami związanymi z muzyką na co dzień. Praca z pozytywką i pozytywną energią bijącą od dziewczynek.

Wyróżnienie dla reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

za film Szkolnej Telewizji, która zaprezentowała wyprawę pieszą grupy 64 uczniów w ramach Ogólnopolskiego Rajdu Jesień Chopinowska w Antoninie. Za zainteresowanie dzieci turystyką, zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu, promowanie turystyki pieszej oraz za rozwijanie warsztatu dziennikarskiego szkolnych dziennikarzy.

Wyróżnienie dla reprezentacji Szkoły Podstawowej w Daniszynie:

zdjecie

za zaprezentowanie w antyramie kadrów z wycieczek po regionie: Ostrowie i okolicach, Raszkowie, Odolanowie. Artystycznie wykonane elementy uatrakcyjniły prezentację fotograficzną. Liczne grupy odwiedziły m.in. Ośrodek Piaski - Szczygliczka, Kąpielkę, Obiekt Turystyczny Nadleśnictwa Krotoszyn „Grzybek” i Rekreacyjno- Wypoczynkowy „Park Natury”.  

KATEGORIA: GIMNAZJA

-  1 miejsce dlareprezentacji z Gimnazjum w Wysocku Małym:

zdjecie

za film „Opowieść o Dolinie Baryczy”, będący relacją z dwóch wycieczek. Uczniowie w charakterze lektorów prezentują okolice Antonia, Przygodzic oraz Odolanowa, Tarchał Wielkich i Huty. Wykorzystują do tego obraz, dźwięk oraz efekty sitcomu. Pokazują trasę, którą można pokonać rowerem.

- 2 miejsce dla Pauliny Kałużnej z Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

za pracę plastyczną i merytoryczną, dokumentującą wyprawę rowerem po Powiecie Ostrowskim. Paulina wraz z rodzicami wybrała się w 7 godzinną trasę przebiegającą od Ostrowa poprzez Gorzyce Małe, Odolanów, Świecę, Czarnylas, Dębnicę, Trzcieliny, Janków Przygodzki połączoną  z lekcją przyrody i  grzybobraniem. Praca w formie barwnego albumu podzielonego na 4 etapy podróży, zgodnie z kierunkiem jazdy.

 

- 3 miejsce dla reprezentacji  Gimnazjum Publicznego im. Ireny Sendler w Lamkach:

zdjecie

Nagroda przyznana została za pomysł wycieczki pt. „Piaski Express”. Można doszukać się tutaj podobieństwa do popularnego programu stacji telewizyjnej „Azja Express”. Młodzież łącząc wyprawę stopem z próbą filmowej dokumentalizacji, wykonywała narzucone im zadania.  Musieli zbadać wiek i gatunek drzewa, zmierzyć wysokość drzewa, stworzyć przekrój gleby czy zmierzyć kąt padania promieni słonecznych. Nagroda za inicjatywę, połączoną z próbą prezentacji walorów przyrodniczych w wybranym miejscu.

KATEGORIA: SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

1 miejsce oraz tytuł GRAND PRIX i czek o wartości 1 000 zł. dla reprezentacji Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

zwrócili uwagę nowoczesnością... Uczniowie zaprezentowali w pigułce przewodnik po zakamarkach i najciekawszych ich zdaniem miejscach Powiatu Ostrowskiego „Ludzie to historie…”. Wykorzystali nowoczesny system GENERATORA KODÓW QR,  który pomógł zamieścić ciekawe opisy oraz fotografie danego obiektu poprzez odnośnik do strony internetowej http://pspo.zstostrow.pl. Zaprezentowany album-  gustownie wykonany, przejrzysty, czytelny w odbiorze, będący zestawieniem starych i nowych fotografii- jest tylko częścią pracy konkursowej. Cały trud polegał na opracowaniu internetowym treści i zamknięcia wszystkiego w tym małym kwadratowym kodzie graficznym, który odbiorca musi zeskanować swoim telefonem. Wykorzystujemy do tego generator kodów, instalując go w swojej komórce. Pomysł ten to coraz częściej spotykany sposób prezentowania zabytków na całym świecie.

Wiersz, który jest częścią składową tej pracy konkursowej, jest kwintesencją konkursu „Poznaj swój Powiat Ostrowski”:

 Poznaj swój Powiat Ostrowski...

a nie znasz? naprawdę?

przecież jesteś stąd...

wszak ''ta ziemia od innych droższa, ani chcesz, ani umiesz stąd odejść''...

Tymczasem czas płynie…życie mija…a wokół nas nie tylko codzienność, ale miejsca, ludzie, historia…

czasem zaklęta w czar starych fotografii, przegarnianych niecierpliwą ręką- czy znam?czy rozpoznaję?

Poznaj swój Powiat Ostrowski…

nie ustawaj w wysiłkach, bo za chwilę miejsca się „odpoznają” i… będzie za późno- i dla nich, i dla Ciebie…

Poznaj swój Powiat Ostrowski…

były i teraźniejszy: skonfrontuj przeszłość z aktualnością, zachwyć się tym, co odeszło,

pozwól sobie na refleksję, nad tym, co zostało i jak zostało…

Poznaj swój Powiat Ostrowski…

no właśnie- TWÓJ… tak bardzo, przede wszystkim TWÓJ…

2 miejsce dla reprezentacji IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

za pracę „Ocalić od zapomnienia” oraz wieloformatowe przedstawienie terenu w okolicach gminy Sieroszewice: Sadowia, Rososzycy, Sieroszewic, Masanowa, czy Raduchowa- przepięknie położonej wsi wzdłuż alei dębowej; wsi, która jest już całkowicie wyludniona. Wycieczka grupy turystyczno- rowerowej zaowocowała: w dokumentację fotograficzną, opracowania historyczne dotyczące miejscowości Raduchów, opracowania planistyczne dotyczące przyszłego zagospodarowania terenu, oraz wywiady z byłymi mieszkańcami …. Zwieńczeniem tych wyjazdów i spotkań było opowiadanie Karoliny Binek „Winogronowe wspomnienia”, wiersze Weroniki Karbowiak oraz prace plastyczne Magdaleny Pierzchały.  Gratulujemy tak wyczerpującego wyeksponowania wielu walorów przyrodniczych i  turystycznych.

3 miejsce dla reprezentacji III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

Uczniowie tej szkoły też zaprosili w podróż, ale tym razem pionkiem po planszy. Nagroda przyznana została za przygotowanie gry planszowej- popularnej Monopoly, ale tym razem po ostrowsku. Poruszając się pionkiem po planszy można kupować lub sprzedawać miejscowości. Jedno pole, to jedna miejscowość, grupa pól w tym samym kolorze to gmina. Jeśli gracz pojawi się na wolnej działce, może ją kupić lub wystawić na aukcję. W trakcie gry należy także wykonywać polecenia zapisane na kartach i odpowiadać na pytania quizu. To w skrócie zasady gry.

- Wyróżnienie ( w kategorii grup najstarszych) dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim:

zdjecie

10 osobowa grupa przygotowała fotoreportaż i prezentację multimedialną „ O wybranych kościołach Powiatu Ostrowskiego położonych na morenowych pagórkach”. Klasa II pp wybrała się w sumie na 3 wyprawy- do Ołoboku, Wysocka Wielkiego oraz Sadowia. Pokazała, że czasami warto naszykować kanapki, spakować termosy, zabrać plecaki,   aparat fotograficzny i wybrać się w trasę. Poznając historię  i zabytki wybranych kościołów Powiatu Ostrowskiego położonych na morenowych pagórkach zwracali szczególną uwagę na chrzcielnice- nawiązując do roku 1050.- tej rocznicy Chrztu Polski. W wyniku podróży powstał wiersz.

zdjecie

Konkurs odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka- przewodniczącego komisji konkursowej. W uroczystym finale wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego: Grzegorz Finke, Wicestarosta Ostrowski: Roman Pacholczyk, Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego: Marek Ewiak, radni Rady Powiatu Ostrowskiego: Katarzyna Spiżak, Dariusz Pryczak, Aneta Franc- była radna powiatowa, pomysłodawczyni konkursu, Anita Kuroszczyk- kierownik referatu Rolnictwa Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego.  

Wszystkim dziękujemy za udział w trzeciej edycji konkursu, nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Zuzanna Jerzyk

Źródło: www.powiat-ostrowski.plZapraszamy do udziału w IV Rajdzie Samochodowym „Śladami Republiki Ostrowskiej”, który odbędzie się 11 listopada 2017 roku. Start i meta Rajdu zlokalizowana będzie na Rynku w Ostrowie...

2017-11-02 11:57:28

Tym razem, podczas spotkania z cyklu Śladami Ostrowskich Globtroterów, uczestnicy wyruszą w podróż do Ameryki Południowej.  Spotkanie poprowadzi Agnieszka Janowska, a przewodnikiem w wyprawie...

2017-10-25 18:08:22

W dniach 6-8 października Ostrowski Hufiec ZHP zorganizował po raz 52 Złaz Hufca, który zgromadził blisko 200 zuchów, harcerzy i instruktorów.

2017-10-11 23:30:45

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!